هانی‌زاده : طرح صلح سوریه برگرفته از پیشنهادات ایران است

0
۳۰۰ بازدید

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: طرحی که ایران برای حل بحران سوریه ارائه کرده بود ولی مورد پذیرش غرب قرار نگرفت این بار از سوی نماینده سازمان ملل در امور سوریه مطرح می‌شود و قطعا پذیرفته خواهد شد.

حسن هانی‌زاده در گفت‌و‌گو با ایسنا، در رابطه با وضعیت سوریه و تغییر موضع غرب در قبال این کشور خاطرنشان کرد:‌ پس از آن‌ که بحران سوریه از خاک این کشور فراتر رفته و منطقه را فراگرفت، وضعیت سوریه به مراتب بدتر شد ولی حضور استفان دی میستورا، نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه و تحولات داخلی این کشور باعث شد تا تغییرات اساسی چه در حوزه سیاسی ، چه در حوزه میدانی سوریه به وجود آمد.
وی ادامه داد: پیشروی ارتش سوریه در بخش‌هایی از حلب ، حمص، درعا و برخی دیگر از مناطق این کشور باعث شد تا غربی‌ها به این حقیقت واقف شوند که امکان سرنگونی قهری دولت بشار اسد وجود ندارد و نمی‌توانند با استفاده از ابزارهای خشونت‌آمیز و تربیت گروه‌های تروریستی دولت منتخب اسد را سرنگون کنند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه طی شش ماه گذشته طرحی را ارائه داد که برگرفته از پیشنهادهای ایران بود، گفت: طبق این طرح می‌توان بحران سوریه را از طریق گفتمان میان گروه‌های مخالف مسلح و دولت سوریه مهار کرد. این طرح به وزرای خارجه اتحادیه اروپا ارائه شده است و دی میستورا در نشست بروکسل توضیحات لازم را در رابطه با وضعیت میدانی و سیاسی سوریه به وزرای خارجه اتحادیه اروپا ارائه داد و طرح او مورد تشویق قرار گرفت.
وی ادامه داد: طبق طرح نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه قرار است در شهر حلب آتش‌بس برقرار شود و گفت‌وگوها میان مخالفین غیر مسلح و دولت سوریه در کشوری غیر سوریه آغاز شود و همچنین در بخش‌های دیگری از مناطق سوریه آتش‌بس صورت گیرد و دولت انتقالی تحت نظر بشار اسد از مخالفین و موافقان دولت تشکیل شود.
هانی‌زاده با تاکید بر اینکه امروز نگاه غرب به سوریه تغییر کرده است، افزود: به نظر می‌رسد غربی‌ها از صرافت برکناری دولت اسد افتاده‌اند و به این واقعیت دست یافته‌اند که سرنوشت مردم این کشور را باید خودشان تعیین کنند و آن‌ها نمی‌توانند با اعمال فشار سیاست‌هایشان را در سوریه پیاده کنند.
این کارشناس مسائل بین‌الملل در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو در رابطه با احتمال برگزاری مذاکرات ژنو ۳ در رابطه با وضعیت سوریه خاطرنشان کرد : به نظر می رسد استفان دی میستورا نگاه مثبتی نسبت به سوریه دارد و بسیار مصمم است تا مسئله سوریه را به سرانجام برساند و قطعا اگر کنفرانس ژنو ۳ برگزار شود ایران، عراق، لبنان ، چین و روسیه در آن حضور خواهند یافت و غرب هم مجبور خواهد شد تا ایران را در چنین مذاکراتی دعوت کند زیرا بدون حضور ایران امکان حل سیاسی بحران سوریه وجود ندارد.
وی ادامه داد:‌ طرح صلح دی میستورا که برای سوریه مطرح شده است برگرفته از طرح های صلح جمهوری اسلامی ایران است و این طرح های شش و نه ماده‌ای ایران که در گذشته ارائه شده بود و مورد پذیرش غرب قرار نگرفته بود امروز از سوی دی میستورا ارائه می‌شود که در واقع ترکیب طرح های ایران و طرح های خود او است و قرار است مورد تصویب قرار گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8351