کد خبر: 4920
تاریخ انتشار: ۰۲ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

هانی‌زاده: ادعای محمودعباس در رابطه با توافق بر سر آتش‌بس، بلوف سیاسی است

هانی‌زاده: ادعای محمودعباس در رابطه با توافق بر سر آتش‌بس، بلوف سیاسی است

يک کارشناس مسائل بين‌الملل گفت: ادعاي محمودعباس در رابطه با توافق بر سر راه حل نهايي گذر از بحران غزه و آتش‌بس نوعي بلوف سياسي است.
حسن هاني‌زاده در گفت‌و‌گو با ايسنا، با اشاره به سفر رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين به مصر و ديدار وي با رئيس‌جمهور اين کشور خاطرنشان کرد : در اين ديدارمحمود عباس اعلام کرده است بايد خونريزي‌ها درغزه متوقف شود و حماس به مذاکرات مربوط به آتش بس بازگردد و اين در حالي است که تفاوت ديدگاهها بين عباس و حماس زياد است.
وي ادامه داد: در ديداري که ابومازن با السيسي داشت هر دو طرف به اهميت توقف خونريزي‌ها و جلوگيري از کشتار بيشتر تاکيد کردند اما ساز و کار مربوط به توقف اين کشتار که توسط رژيم صهيونيستي عليه مردم غزه صورت مي‌گيرد را تعريف نکردند.
اين کارشناس مسائل بين الملل با بيان اينکه محمود عباس و السيسي بايد سازوکار هاي ادامه مذاکرات آتش بس را بر اساس خواست مقاومت اسلامي تعريف کنند، گفت: هر چند محمودعباس و السيسي خواهان توقف خونريزي‌ها در غزه هستند ولي بايد براي رسيدن به اين امر سازوکاري را بر اساس خواسته هاي مقاومت تبيين کنند. اين در حالي است که نه تنها تا امروز هيچ يک از خواسته‌هاي حماس و مقاومت اسلامي در مذاکرات آتش بس بر آورده نشده است بلکه مذاکراتي که در قاهره دنبال مي شد هم به دليل کارشکني هاي رژيم اسرائيل متوقف شد.
هاني زاده ادامه داد: خواسته‌هايي که رژيم اسرائيل و حماس در مذاکرات آتش بس دنبال مي‌کنند با يکديگر تفاوت هاي بنيادين دارد. زيرا اين رژيم خواهان خلع سلاح حماس، سپردن امنيت غزه به تشکيلات خودگردان يا سازمان ملل و نابودي تونل هاي اطراف غزه است که هيچ يک از اين خواسته ها مورد موافقت حماس نيست.
وي با اشاره به خواسته‌هاي جنبش حماس در مذاکرات آتش‌بس گفت: حماس خواهان عقب نشيني ارتش اسرائيل از اطراف غزه، بازگشايي گذرگاه رفح و فرودگاه بين المللي غزه و آزادي صيد ماهي در درياي مديترانه و ساحل غزه است، علاوه بر اين‌ها حماس به دنبال عقب نشيني رژيم اسرائيل به فاصله 12 مايل تا ساحل غزه ،‌آزاد سازي زندانيان فلسطيني در بند اسرائيل و دادن تضمين بين المللي براي اينکه اسرائيل بار ديگر به غزه حمله نکند است.
هاني زاده تاکيد کرد: به دنبال به نتيجه نرسيدن مذاکرات آتش بس در قاهره محمود عباسي و السيسي تلاش دارند تا از طريق برخي اظهار نظر هاي غيرواقعي افکار عمومي را آرام کنند و پيش کشيدن طرح آتش بس نهايي هم يکي از همين حربه هاست زيرا آنها هنوز هيچ سازوکاري براي اجرايي کردن اين طرح ندارند. سازوکاري که بايد براي رسيدن به آتش بس نهايي تبيين شود اين است که ابتدا سازمان ملل قطعنامه منصفانه اي صادر کند و در واقع تضمين اجرايي بر اساس خواسته هاي حماس و جهاد اسلامي طرح شود و حداقل اين امر پذيرفته بشود که موضوع خلع سلاح مقاومت خط قرمزي است که حماس و مقاومت اسلامي هرگز آنرا نخواهند پذيرفت.
اين کارشناس مسائل بين الملل با بيان اينکه دستيابي به طرح آتش بس نهايي در شرايط خاصي به نتيجه مي رسد افزود: به ثمر رسيدن اين طرح منوط به اين است که حماس و جهاد و مقاومت اسلامي درغزه بتوانند در آينده با اطمينان کامل از تکرار تجاوزهاي اسرائيل به غزه جلوگيري کنند.
هاني زاده با اشاره به ادامه مذاکرات آتش‌بس ميان فتح و حماس با رژيم صهيونيستي افزود:‌ رياست اين هيئت را يکي از اعضاء جنبش فتح به نام عزام الحمد به عهده دارد. بنابراين اختلاف اساسي ميان جنبش فتح و حماس وجود ندارد بلکه اختلاف آنها بر سر طرحي است که به طور مشترک از سوي مصر و رژيم صهيونيستي به عنوان طرح نهايي آتش بس ارائه شده که مورد موافقت جنبش فتح و حماس قرار نگرفته است.
وي گفت: در حال حاضر بحث حفر تونل‌ها،‌خلع سلاح حماس و جهاد اسلامي در مذاکرات آتش‌بس در قاهره مطرح هستند که به هيچ عنوان عملياتي نخواهند شد اما تشکيلات خودگردان در حال حاضر تلاش مي‌کند به نوعي رضايت رژيم صهيونيستي را جلب کرده و حفظ غزه و امنيت آنرا به عهده گرفته و تضمين هايي را به رژيم صهيونيستي بدهد که هيچ سلاحي وارد غزه نمي شود و به همين دليل در حال حاضر تشکيلات خودگردان به رهبري محمود عباس تلاش مي‌کند بين حماس و جهاد اسلامي از يک سو و ميان مصر و رژيم صهيونيستي نيز از سوي ديگر نوعي نزديکي ديدگاه ايجاد کند تا بتواند به اين جنگ پايان دهد.