هاشمی رفسنجانی: اگر منطق و استدلال داریم، نباید از مذاکره بترسیم

0
۲۲۰ بازدید

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ترس و نگرانی عده ای از مذاکرات دولت با جهانیان را برخاسته از نگاه باندی و جناحی به منافع ملی خواند و گفت: اگر به منطق و استدلال زبان انقلاب اعتقاد و ایمان داریم، چرا باید پیشاپیش از مذاکره با دیگران بترسیم؟
 به گزارش روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله “اکبر هاشمی رفسنجانی” صبح روزچهارشنبه در دیدار جمعی از اعضای شرکت کننده در نخستین اردوی تشکل های اسلامی وسیاسی دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور، تلاش برای علم و پیشرفت را نخستین و مهمترین حق هر انسانی خواند و گفت: بدترین ظلم به انسان ها این است که استعدادهای جوانان را هدر دهیم و آرزوهای فردی و اجتماعی مردم را نادیده بگیریم.
وی با اشاره به نخستین سوره قرآن کریم که بر پیغمبر اسلام نازل شد، گفت: اسلام در این سوره آن هم در حجازی که با سوادانش به اندازه انگشتان یک دست نبودند، خواندن، نوشتن، بیان و در نهایت علم و دانش را برنامه خود می داند که حاصل آن تمدن بزرگ اسلامی در جهان است.
رییس هیات مووسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با یادآوری شرایط دانشگاه ها و آمار دانشجویان و علاقه مندی جوانان به تحصیلات دانشگاهی در اوایل انقلاب، اظهار داشت: ما که در شورای انقلاب و بعدها در مجلس بودیم و بحث می کردیم، می دیدیم که ظرفیت دانشگاه ها بیش از ۱۵۰ هزار دانشجو نیست، اما تقاضاها برای کنکور بسیار زیاد بود و سرخوردگی جوانان در عدم موفقیت برای گذشتن از سد کنکور، تاثیرات منفی فراوانی بر آنان، خانواده ها و جامعه داشت.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح چگونگی طرح دانشگاه آزاد اسلامی و تاسیس آن، به جلسه خود با امام(ره) اشاره کرد و افزود: وقتی توضیح دادم، امام راحل با تیزبینی، هوشیاری و آینده نگری که از ویژگی های ایشان بود فورا پذیرفتند و حمایت های مادی و معنوی ایشان بهترین سرمایه برای آغاز کار ما در آن شرایط بود که به خاطر روحیه انقلابی بعضی ها، تب دولتی کردن امور داغ بود و فعالیت بخش خصوصی را مخصوصا در آموزش تکفیر می کردند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی و آثار فرهنگی و اجتماعی گستردگی آن در سراسر کشور، تصریح کرد: فضا برای خدمات دانشگاه آزاد باز شده و همه مؤسسات آموزش عالی را همکار خود در گسترش علم، دانش و تکنولوژی می دانیم و امیدواریم در این شرایط، جامعه در مسیر پیشرفت دانش و تکنولوژی گام بردارد.
رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به انتقادات دولت گذشته علیه این دانشگاه، گفت: تخریب دانشگاه آزاد اسلامی و تحقیر دانشجویان این دانشگاه را شعار تبلیغاتی خود در انتخاب کرده بودند و کارشکنی های خود را اقدام انقلابی می خواندند، و در دو سال آخر دولت، آن را به دست گرفتند، اما به گواهی اسناد و شواهد در این دو سال، بدهی های بسیاری به بار آوردند و حتی می خواستند بعضی ها از واحدها را بفروشند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ به مطالبات سیاسی دانشجویان و گله آنان از شرایط سیاسی کشور و مانع تراشی در کارهای دولت، گفت: کسانی که دولت سابق را با همه خرابکاری ها، قدّیس می خواندند، امروز در مقابل هر اقدام مؤثر دولت جدید، موضع می گیرند.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست خارجی را از موفقیت های دولت یازدهم خواند و گفت: این برنامه بر اساس تعالیم پیامبر اسلام است که در آن شرایط برای احقاق حقوق مسلمین با مشرکان مذاکره می کرد.
وی ترس و نگرانی عده ای از مذاکرات دولت با جهانیان را برخاسته از نگاه باندی و جناحی به منافع ملی خواند و گفت: اگر به منطق و استدلال زبان انقلاب اعتقاد و ایمان داریم، چرا باید پیشاپیش از مذاکره ی با دیگران بترسیم.
وی با تقدیر از آغاز فعالیت تشکّل های اسلامی و سیاسی این دانشگاه گفت: باید فضای دانشگاه برای بحث های سیاس، علمی، فرهنگی و اجتماعی آزاد باشد تا بهترین راه ها در تضارب آرا شناخته و انتخاب شود.
آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ گلایه یکی از حاضرین از ایجاد محدودیت برای فعالیت های سیاسی گفت: جلوگیری از فعالیت های مثبت جوانان، ظلم به دانشجویان و مردم و برخلاف اهداف انقلاب اسلامی است.
وی با بیان فواید فعالیت های تشکّل های دانشجویی گفت: دانشگاه و دانشجو باید بدانند که رفتار و گفتار عاقلانه و عادلانه آنها اعتبار دانشگاه و کشور را بالا می برد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اشتغال را مشکل امروز جامعه، مخصوصاً جوانان و به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی دانست و گفت: دانشگاه آزاد برنامه ای برای تاسیس پردیس ها و بنیادها دارد تا از طرح ها و اختراعات دانشجویان برای تجاری سازی حمایت شود.
وی افزود: براساس این طرح هر دانشجویی بتواند ایده و نظریه برای تولیدات علمی، فنی و صنعتی داشته باشد، می تواند روی حمایت دانشگاه آزاد اسلامی حساب نماید.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سخنان دیروز دکتر میرزاده در خصوص حمایت از دانش آموزان و دانشجویان نخبه و مستعد گفت: باید راه برای درخشش استعدادها در جامعه باز شود.
وی پنج میلیون فارغ التحصیل و نزدیک به ۲ میلیون دانشجو و ۶۰ هزار دانش آموز مدارس سما را مجموعه ای ارزشمند برای دانشگاه آزاد اسلامی و کشور خواند و گفت: با تشکیلات منظم و سازماندهی آنها و تبادل نیازها و ظرفیت ها، آینده روشنی پیش روی داریم که باید برای توسعه و پیشرفت کشور تلاش نماییم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5445