نگران واردات دکل های حفاری دریایی نیستیم

0
۴۰۱ بازدید

گروه تولید: وزیر صنعت از رونمایی برنامه راهبردی صنایع دریایی بعد از تکمیل نهایی آن در شورای عالی صنایع دریایی خبر داد و گفت: نگران واردات دکل های حفاری به جهت تعرفه نیستیم.

محمدرضا نعمت زاده روز سه شنبه در حاشیه مراسم امضای قرارداد ساخت پنج دستگاه دکل حفاری دریایی با حضور در جمع خبرنگاران، اظهارداشت: ساخت این دکل ها برای نخستین بار در جنوب کشور و در خلیج فارس صورت می‌گیرد، پیش از این طی سال های گذشته دو دستگاه دکل در دریای خزر و در ابعاد کوچک و شناور ساخته شده بود.

وی ارزش هر دستگاه دکل حفاری را حدود ۲۰۰ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: از ویژگی ساخت این دکل ها در داخل، بهره گیری از تمام امکانات مهندسی و ساخت داخل است. البته سازه اصلی و بخش اعظم این دکل ها در اسکله خرمشهر ساخته می شود اما سایر قطعات و تجهیزات آن می تواند در سراسر کشور تولید و سپس به جنوب منتقل شود.

نعمت زاده تصریح کرد:نخستین دکل با ۵۸ درصد ساخت داخل و بتدریج در آخرین دستگاه به ۸۵ درصد ساخت داخل ساخته و در بخش حفاری دریایی کشور به کار گرفته شود.

وزیر صنعت در ادامه صحبت‌های خود از رونمایی برنامه راهبردی صنایع دریایی بعد از تکمیل نهایی و بررسی در شورای عالی صنایع دریایی طی هفته آینده خبر داد و گفت: حداقل برای ۱۰ سال آینده فعالیت های ما در زمینه صنایع دریایی مشخص خواهد شد.

نعمت زاده با بیان اینکه نگرانی در واردات دکل های حفاری دریایی به جهت تعرفه نیستیم، اظهارداشت: تاکنون دکل های حفاری با توجه به توانمندی های داخل، در کشور ساخته نشده به گونه ای که دکل های متعددی وارد و یا از خارج اجاره شد که می توانست در داخل ساخته شود.

وی در رابطه با میزان نیاز کشور به دکل های حفاری نیز گفت: این موضوع بستگی به فعالیت های حفاری و بهره برداری از نفت و گاز در خلیج فارس و فلات قاره دارد که بیشتر مربوط به وزارت نفت و شرکت های وابسته است البته برآورد ما حدود ۱۵ فروند است اما بهتر است علاوه بر این گروه، گروهی دیگر به طور همزمان کار ساخت ۳ تا ۵ دستگاه دکل حفاری را شروع کند.

 
 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13108