نگرانی از روند صعودی قیمت نهاده های دامی

0
۳۸۹ بازدید

توافق هسته‌ای دست دلالان بازار کشاورزی را کوتاه می‌کند

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com  

توافق هسته‌ای و بازشدن بازار‌های اروپا و آمریکا در زمینه‌ی محصولات کشاورزی و نهاده‌های دامی باعث می‌شود تا دست دلالان از بازار خوراک دام و طیور کوتاه شود و ثبات بیشتری در آن به وجود بیاید.

حبیب رهبرصفا دبیراجرایی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته – با بیان مطلب فوق، افزود: این توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند در شکستن انحصار بازار نهاده‌های دامی و رقابتی‌شدن آن موثر باشد که باعث می‌شود از نظر تعادل قیمت به وضعیت باثبات‌تری نسبت به گذشته دست یابیم و دست دلالان از این بازار کوتاه شود، چرا که می‌توان تا پنج شش ماه آینده رونق بیشتری در چشم‌انداز این بازار مشاهده کرد.

وی ادامه داد: طی یکسال گذشته براساس نمودارهای منتشر شده در منابع معتبر، قیمت نهادهای دامی روند صعودی داشته که تاثیر نامناسبی روی محصولات دام و طیور داشته است، اما اگر ثبات به بازار نهاده‌های دامی برگردد می‌تواند آرامش را به تولید محصولات دام و طیور در کشور بازگرداند.

۷عامل مهم تهدیدکننده امنیت غذایی

معاون وزیر جهاد کشاورزی هم در پیامی به مناسبت برگزاری این نمایشگاه گفت: نظام‌های ناپایدار کشاورزی، کاهش سطح کیفیت محصولات، تخریب اراضی، کاهش تنوع زیستی، تغییر اقلیم، کاهش منابع آب شیرین و تخریب محیط زیست از عوامل تهدیدکننده امنیت غذایی هستند.

حسن رکنی اظهارداشت: امنیت غذایی یکی از مهمترین نگرانی های جهانی و یکی از محورهای اصلی سیاست‌گذاری‌ها در مقیاس ملی، جهانی و اصلی ترین وظیفه حکومت‌ها در قبال مردمشان است. همه افراد یک جامعه در تمام ادوار عمر به غذای کافی و سالم برای داشتن زندگی خوب نیاز دارند.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی بر تمام تصمیم‌گیری‌های داخلی، خارجی و تحقق اقتصاد مقاومتی تاثیرگذار است، افزود: کشوری که نتواند غذای مورد نیاز خود را تامین کند، حتی اگر در زمینه صنعت و اقتصاد پیشرفته باشد، به دلیل وجود نقطه ضعف اساسی با عنوان نبود امنیت غذایی در کالبدش ممکن است تمام تصمیمات داخلی و خارجی آن کشور تحت تاثیر قرار بگیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور تولیدات دامی اضافه کرد: سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری نیز مبتنی بر خروج از اقتصاد تک محصولی و مواردی از قبیل کشاورزی می تواند اقتصاد ایران را از تک محصولی بودن خارج کند که این موضوع به طور حتم یکی از پیش زمینه های تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می رود.

این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی، نظام های ناپایدار کشاورزی، کاهش سطح کیفیت محصولات کشاورزی، تخریب اراضی، کاهش تنوع زیستی، تغییر اقلیم، کاهش منابع آب شیرین و تخریب محیط زیست را از جمله مهمترین عوامل تهدیدکننده امنیت غذایی عنوان کرد و ادامه داد: مراحل تهیه غذا شامل تولید، فرآوری، توزیع و مصرف به صورت یک زنجیره در هم تنیده است و چنانچه هر یک از این اجزا دچار نقص و کمبود شود، دیگر قسمت ها نیز از آن متاثر خواهد شد و به طور کلی علامت نهایی غذا مستلزم تامین سلامت همه این اجرا است.

سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و صنایع وابسته از سی‌ام تیرماه تا دوم مرداد‌ماه امسال در تبریز و با حضور بیش از ۲۰۰ شرکت داخلی و ۵۰ شرکت‌کننده خارجی از کشور‌های آلمان، بلژیک، هلند، پاکستان، ترکیه، چین، جمهوری آذربایجان، عراق، افغانستان و ارمنستان برگزار می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14169