نگرانی‌ها در مورد محدود بودن عرضه رشد قمیت ها همچنان ادامه دارد

0
۲۳۰ بازدید

در بخش تقاضا نیز، به گفته تحلیلگران و مقام های مسئول در شرکت های نفتی، واردات نفت چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت خام ممکن است امسال تا ۷ درصد افزایش یابد.

در آخرین معاملات بازارهای جهانی قیمت نفت برنت با کاهش ۶۹ سنت به قیمت۹۰دلار و ۳سنت رسید.

این در حالی بود که ، قیمت نفت اوپک باافزایش۲۵ درصدی  وبا ۲۱ سنت افزایش به ۸۴دلارو۸۲سنت رسید.

همچنین قیمت نفت سنگین نفت ایران  با کاهش۴.۷۸درصدی وبا ۳ دلار و ۶۰سنت کاهش به ۷۱ دلارو۶۹سنت رسید.

در حالی که تنش های ژئوپلتیک نگرانی ها از احتمال اختلال در عرضه نفت را شدت بخشیده است، قیمت نفت روز جمعه به بالاترین رقم بیش از هفت سال گذشته رسید و ششمین رشد هفتگی متوالی را به ثبت رساند. در مجموع معاملات هفتگی قیمت نفت شاهد ثبت طولانی ترین دوره رشد متوالی از ماه اکتبر تاکنون بود.

تولیدکنندگان بزرگ در گروه اوپک پلاس برای افزایش سطح تولید خود با مشکل مواجه اند حملات حوثی های یمن به تاسیسات نفتی عربستان نیز در رشد قیمت نفت موثر بوده است.

عامل دیگری که به رشد قیمت نفت دامن زده، نگرانی ها از احتمال رویارویی نظامی در اوکراین است که می تواند موجب اختلال در عرضه انرژی و به ویژه ارسال گاز روسیه به اروپا شود.

جیووانی استونو تحلیلگر موسسه یو بی اس در این باره گفت: «تاکنون هیچ اختلالی در عرضه نفت در شرق اروپا رخ نداده، بنابراین می توان حدس زد که ریسک مرتبط با تنش های جاری چندان بالا نباشد.»

مت اسمیت مدیر بخش تحقیقات کالایی موسسه کلیپر دیتا گفت، ملایم تر شدن لحن مقام های آمریکایی در برابر روسیه احتمالا موجب شده اندکی از شتاب رشد قیمت نفت کاسته شود.

وی افزود: «اما چشم انداز کلی تر این است که با توجه به تمام نگرانی های ژئوپلتیک و نگرانی‌ها در مورد محدود بودن عرضه رشد قمیت ها همچنان ادامه دارد.»

چند منبع آگاه گفتند، اوپک پلاس ممکن است در نشست دوم فوریه خود تصمیم بگیرد که همچنان به سیاست فعلی افزایش تدریجی عرضه نفت خود پایبند باقی بماند.

به گفته مارشال استیوز تحلیلگر بازارهای انرژی در موسسه آی اچ اس مارکیت: «این بدان دلیل است که برخی تولیدکنندگان مهم در گروه اوپک پلاس از جمله روسیه همچنان برای افزایش تولید خود با مشکل مواجه اند.»

در بخش تقاضا نیز، به گفته تحلیلگران و مقام های مسئول در شرکت های نفتی، واردات نفت چین به عنوان بزرگترین واردکننده نفت خام ممکن است امسال تا ۷ درصد افزایش یابد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=171140