نگرانی‌های حاکم بر اجلاس G20

0
۳۱۵ بازدید

علی حیدری – کارشناس بازار سرمایه
شاید عمده تفاوت این دوره از اجلاس با دوره های قبلی رویارویی اقتصادهای نوظهور با همدیگر است این دوره در ترکیه در حال برگزاری است و مانند جلسات قبل رهبران بزرگترین اقتصادهای جهان در مورد مسایل مهم گفتگو خواهند داشت .
در این اجلاس نگرانی هایی نیز حاکم است . از جمله روسیه ، چین ، تغییرات آب و هوا ، ترکیه و حمله تروریستی فرانسه
روسیه با کاهش رشد اقتصادی ۵ درصدی بخاطر تحریم اروپا پس از الحاق کریمه به خاک خود و نزول قیمت جهانی نفت باید روبروی همتایان اروپایی خود بنشیند .
چین با رشد اقتصادی کمتر از ۷ درصد ، سبب سقوط بازارهای سهام آسیا و به تبع آن بازارهای نفتی شده است .
هر چند از نگاه کارشناسی این میزان رشد برای اقتصاد این کشور مناسب بوده و ریزش قیمتها بیشتر اغراق آمیز بوده و تا حدی تامین کننده سود بیشتر برای برخی شرکتهای خاص است .
از اینرو دولت چین در این اجلاس درخواست سهم بیشتری در صندوق بین المللی پول خواهد کرد . شایان ذکر است صندوق بین المللی پول شامل ۱۸۸ کشور است که بمنظور رشد اقتصاد جهانی و ترویج تجارت بین المللی فعالیت می کند .
در صندوق بین المللی پول ، ایالات متحده ۱۶ سهم ، چین ۴ سهم ، هندوستان ۳ سهم ، برزیل ۲ سهم را دارا هستند . که همین میزان نشاندهنده ساختار اقتصادی مناسبی نیست .
از جمله موضوعات احتمالی می توان به تغییرات آب و هوایی اشاره داشت که می تواند پیش زمینه ای باشد برای اجلاس آب و هوا در ماه دسامبر در پاریس فرانسه .
ترکیه ، یکی دیگر از اقتصادهای نو ظهور است که می خواهد با برگزرای این اجلاس در کشور خود امتیازاتی را کسب نماید .
هر چند با چالش هایی از قبیل بحران مهاجرین سوری و گسترش تروریسم در خاک خود همراه است .
حمله تروریستی فرانسه که تا کنون بیش از ۱۰۰ کشته داشته است سایه سنگینی بر این اجلاس به جا می گذارد بطوری که بیشتر تصمیمات را معطوف به این حادثه خواهد کرد .
این اجلاس در تفریح گاه ساحلی آنتالیا ی ترکیه در روزهای ۱۵ و ۱۶ نوامبر در حال برگزاری است .
باید دید تا این رهبران اقتصادی دنیا با وجود چالشهای پیش رو و لبخند ها و ژست های خبری در مذاکرات شام و نهار خود چه تصمیمات پنهانی خواهند گرفت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=18982