نگاهی به گزارش های مالی چند شرکت

0
۲۵۳ بازدید

“پکرمان” در سال آتی

درآمد فروش پکرمان با ۲%افزایش و بهای تمام شده با ۴%رشد پیش بینی شده است. این افزایش نامتقارن حاشیه سود ناخالص را کاهش داده و منجربه کاهش ۴% سود ناخالص می شود. لازم به ذکر است که حجم فروش تایر با ۱۲% رشد و نرخ فروش آن با ۸% کاهش پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که نرخ مواد اولیه عمدتا با کاهش همراه بوده و دلیل افزایش بهای تمام شده در ارتباط با افزایش استهلاک است. درآمدهای عملیاتی با ۲۵% افزایش پیش بینی شده است که به ازای هر سهم ۱۵ ریال است . همچنین درآمد حاصل از سرمایه گذاری های غیرعملیاتی  با ۱۸% کاهش بودجه شده که ناشی از سود سپرده ی بانکی است. سود عملیاتی بودجه شده ۵% کاهش را نشان میدهد. سایر هزینه های غیرعملیاتی معادل ۲۵ میلیارد ریال پیش بینی شده است که ناشی از زیان تسعیر ارز است. این در حالی است که در سال ۹۳ از بابت تسعیر ارز ۶۱ میلیارد ریال سود شناسایی شده بود . پکرمان درآخرین شفاف سازی خود اعلام کرده است که ثبت افزایش سرمایه شرکت تا تاریخ مجمع عمومی سال مالی ۹۳ میسر نخواهد بود.

رشد فروش و سودآوری “کطبس”

درآمد فروش شرکت نیز با رشد ۵۳% پیش بینی شده که این افزایش در ارتباط با افزایش نرخ ۱۰% ذغال سنگ و رشد ۳۹% حجم فروش این محصول است. پیش بینی افزایش ۶۱% برای بهای تمام شده در مقایس با رشد درآمد فروش منجر به کاهش حاشیه سود ناخالص شرکت شده است. حاشیه سود نا خالص بود جه شده ۲۳% است. این نسبت در سال قبل ۲۷% بود. هزینه های مالی به دلیل اخذ تسهیلات مالی جدید برای سال آتی بیش از ۵ برابر پیش بینی شده است. این هزینه به ازای هر سهم ۶۵ ریال است.

نفت بهران در سال ۹۴

درآمد فروش بودجه شده ۱۱% رشد داشته که در ارتباط با رشد ۴% نرخ روانکار و رشد ۸%حجم فروش این محصول است. لازم به ذکر است که پیش بینی درآمد فروش صادراتی از ۱۰% در سال جاری به ۷% در سال آتی کاهش یافته است. بهای تمام شده نیز با افزایش ۱۰% پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که نرخ خرید لوبکات با ۱۸% کاهش و نرخ روغن پایه با ۲% افزایش پیش بینی شده است. سایر درآمدهای عملیاتی شرکت با ۳۴% کاهش پیش بینی شده است. وجه تمایز سال آتی با سال ۹۳ عدم شناسایی سود حاصل از تسعیر ارز است. درآمد حاصل از سرمایه گذاری های عملیاتی با ۹ % کاهش پیش بینی شده است. بیشترین سود از سهام شرکت پیوند گستر پارس بدست می آید که سود این شرکت در مقایسه با سال گذشته با ۵۲% کاهش پیش بینی شده است. در این پیش بینی سایر درآمدهای غیرعملیاتی با کاهش ۸۰% همراه است.در سال گذشته این درآمد به ازای هر سهم ۲۳۱ ریال بود ولی برای سال ۹۴ به ۴۲ ریال به ازای هر سهم تقلیل یافته است.

بررسی اثر مصوبه جدید بر سود دوقلوهای سنگ آهنی

با فرض شمش فولاد خوزستان در حدود ۱۴ میلیون ریال در تن و نرخ هماتیت صادراتی حدود ۱.۲ میلیون ریال در تن و نسبت قیمت گندله ۲۳% و قیمت کنسانتره کگل در حدود ۱۳.۵% و کچاد در حدود ۱۵.۵%  در نظر گرفته شده است. این سناریو در مقابل عوارض ۳۰% با شرایط مساوی ، برای شرکت گل گهر کاهش ۱۶۷۵ میلیارد ریالی دارد که معادل ۹۳ ریال سود به ازای هر سهم است. برای شرکت چادرملو نیز کاهش ۲۰۵۲ میلیارد ریالی در اثر این مصوبه خواهد داشت که برابر با ۱۲۰ ریال سود به ازای هر سهم این شرکت می شود.

این در حالی است که برآورد کاهش هزینه عوارض مالکانه شرکت های سنگ آهنی نسبت به سال جاری برای شرکت گل گهر حدود ۲۱۰۰ میلیارد ریال و برای شرکت چادرملو ۲۴۰۰ میلیارد ریال برآورد می شود. همچنین شرکت چادرملو در آستانه راه اندازی طرح فولاد ثامن به ظرفیت یک میلیون تن است که در صورت بهره برداری از این واحد تولیدی ، شرکت شاهد کاهش عوارض مالکانه از ۱۸% گندله به ۱۵% آهن اسفنجی خواهند بود که در شرایط راه اندازی کامل اثر این مصوبه بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال علاوه بر ارقام برآوردی بالاست.

پیش بینی ۱۱۱۴ریالی سود هر سهم “وبانک” در سال ۹۴

شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (سرمایه گذاری بانک ملی ایران) پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۴ شرکت اصلی را در اسفند ماه ۹۳ مبلغ ۱۱۱۴ ریال اعلام کرده است. بر اساس این گزارش هیئت‌مدیره این شرکت در نظر دارد ۱۰ درصد سود خالص را جهت تقسیم به مجمع عمومی عادی سال مالی ۹۴ پیشنهاد کند. “وبانک”پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۳ شرکت اصلی را با سرمایه ۴۵۰۰ میلیارد ریال مبلغ ۱۳۰۷ ریال و با سرمایه ۶۵۰۰ میلیارد ریال مبلغ ۹۹۱ ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ ۱۰۸۵ریال اعلام کرده است.

این شرکت پیش بینی سود هر سهم تلفیقی سال مالی ۹۳ را با سرمایه ۴۵۰۰ میلیارد ریال مبلغ ۱۸۵۱ریال و با سرمایه ۶۵۰۰ میلیارد ریال مبلغ ۱۲۸۲ ریال و در آخرین پیش بینی مبلغ ۱۶۸۲ ریال اعلام کرده است. لازم به ذکر است هیئت مدیره شرکت توسعه صنایع بهشهر در پیش بینی سود هر سهم سال ۹۳ خود تقسیم ۳۴۰ ریال از سود هر سهم دوره را پیش بینی کرده است درحالی که در اطلاعات شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی تقسیم مبلغ ۴۰۰ ریال از سود سال ۹۳ شرکت مذکور لحاظ شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10673