نگاهی به معاملات بورس ها در روز گذشته

0
۴۸۶ بازدید

نگاهی به معاملات دارایی های مالی در فرابورس

در پایان معاملات دیروز ۱۵تیر ماه ۱۳۹۴، ۲۴۵ میلیون و ۲۸۰ هزار ورقه بهادار در ۱۹ هزار و ۹۴۷ نوبت خرید و فروش شد و ارزش آن به یک هزار و ۶۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال رسید. شاخص فرابورس(آیفکس) در حالی دیروز با رشد ۱۰ واحدی به رقم ۷۶۹.۲۶ واحد رسید که ذوب آهن اصفهان با معامله ۱۲ میلیون و ۲۶۰ هزار برگه به ارزش ۲۷ میلیارد و ۳۶۰ میلیون ریال معامله بیشترین حجم و ارزش معاملات دیروز را به خود اختصاص داد. بیشترین افزایش قیمت دیروز مربوط به رشد قیمت حق تقدم سرمایه گذاری مسکن تهران، پتروشیمی مارون و لاوان بود و شرکت های پتروشیمی مارون و لاوان بیشترین تأثیر مثبت را در شاخص فرابورس داشتند. از سوی دیگر، سهام شمال شرق شاهرود، ذوب آهن اصفهان و فولاد آلیاژی یزد با بیشترین افت قیمت روبرو شدند.

عرضه محصولات کشاورزی چهار کشور در بورس کالا

روز دوشنبه ۱۵ تیرماه، ۳۳۰۰ تن برنج تایلند، سه هزار تن برنج آرژانتین، یکهزار تن برنج هندوستان و ۱۲۰۰ تن برنج اروگوئه در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران عرضه شد. تالار مذکور همچنین شاهد عرضه سبد ۴۰۰ تنی از برنج کشورهای آرژانتین، اروگوئه و  هندوستان بود. دیگر عرضه های این روز تالار محصولات کشاورزی شامل ۱۰ هزار تن شکرسفید، ۹ هزار تن ذرت دانه ای و چهار هزار تن گندم دوروم است. در تالار محصولات صنعتی و معدنی، سه هزار تن شمش هزارپوندی ۹۹.۷۵ مجتمع آلومینیوم هرمزگان (هرمزال) و دو هزار تن شمش هزارپوندی ۹۹.۷۵ شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) ، با قیمت پایه ۶۴ هزار و ۳۱۲ ریال عرضه شد. براساس این گزارش، در مجموع، ۱۳۲ هزار و ۴۰۱ تن انواع کالا در بازار فیزیکی بورس کالای ایران عرضه شد.

رفتار هیجانی حقیقی ها در بورس

بازار سهام دیروز با رفتار دوگانه بازیگران خود روبه‌رو بود به طوریکه حقوقی‌ها عرضه‌کننده و حقیقی‌ها متقاضی سهام بودند با این همه جو عمومی حاکم بر معاملات دیروز بازار سهام نشان داد که به محض شکل‌گیری هرگونه صف خرید یا فروشی بلافاصله رفتار بازار متناظر با صف‌های شکل گرفته می‌شود. شاخص کل بازده نقدی و قیمت سهام در بورس تهران در پایان معاملات دیروز دوشنبه ۱۵ تیرماه ۹۴، با ۲۳۹ واحد افزایش به رقم ۶۶ هزار و ۱۹ واحد دست یافت. شاخص قیمت وزنی نیز در این بازار با ۹۸ واحد رشد عدد ۲۷ هزار و ۲۴۳ واحد را ثبت کرد. شاخص سهام آزاد شناور نیز در تالار شیشه‌ای با رشد ۲۶۷ واحدی عدد ۷۶ هزار و ۵۷ واحد را تجربه کرد. همچنین شاخص بازار اول با افزایش ۱۷۵ واحدی به رقم ۴۷ هزار و ۶۶۱ واحد ایستاد. درعین حال شاخص بازار دوم بورس با رشد ۴۸۰ واحدی عدد ۱۳۶ هزار و ۵۴ واحد را تجربه کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13978