کد خبر: 4033
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۳

نکته کلیدی تک نرخی شدن ارز

نکته کلیدی تک نرخی شدن ارز

گروه بازارپول :مدیرعامل بانک ایران زمین گفت: نکته کلیدی در موضوع تک نرخی شدن ارز آن است که دلار به میزان کافی در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد

سیدکمال سید علی با اعلام این مطلب افزود: اگر دولت قصد تک نرخی کردن ارز را داشته باشد، باید نرخ ارز مبادله یی را افزایش دهد و به نرخ ارز آزاد نزدیک کند.
وی اضافه کرد: همچنین دولت می تواند با مدیریتی که اعمال می کند از طریق افزایش عرضه ارز، نرخ ارز در بازار آزاد را کاهش دهد و به نرخ ارز مبادله یی نزدیک کند. همچنین بازه ای را که برای ارز تک نرخی می توان متصور بود، بین 2600تا 3100 تومان است.
سید علی با بیان اینکه برای عملیاتی کردن ارز تک نرخی بانک مرکزی باید به تمام نیازهای ارزی پاسخ دهد، ادامه داد: نباید در بازار کمبود ارز به هیچ عنوان مشاهده شود و روابط بانک ها و صرافی های داخلی با بانک های خارجی باید دوباره به حالت قبل از تحریم ها باز گردد، تا نقل و انتقالات پولی به راحتی و سهولت انجام شود.
مدیر عامل بانک ایران زمین یک پیش نیاز اساسی برای تک نرخی شدن ارز را برچیده شدن تحریم های بانکی و مالی ظالمانه علیه کشورمان ذکر کرد و گفت: با توجه به اینکه مذاکرات هسته ای به خوبی در حال پیشرفت است، امیدواری زیادی برای از بین رفتن تحریم ها وجود دارد.
مدیرعامل بانک ایران زمین افزود: نکته کلیدی در موضوع تک نرخی شدن ارز آن است که دلار به میزان کافی در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد تا اگر افزایش تقاضا در ایام اعلام تک نرخی شدن ارز به وجود آمد، بتوان بدون هیچ مشکلی به تقاضاهای مطرح شده پاسخ داد.همچنین شبکه بانکی کشور باید نیاز هر متقاضی را که در مقابل ریال ارز طلب می کند، برآورده سازد.
وی افزود: با توجه به اینکه در اسناد بالادستی نیز به تک نرخی شدن ارز اشاره شده، انجام این کار ضروری است.
 براساس برنامه پنجم توسعه، نظام ارزی کشور باید براساس مدیریت شناور اداره شود. بدین معنا که دولت و بانک مرکزی باید با تک نرخی شدن ارز، آن را در یک بازه قیمتی مشخص که دارای کمترین نوسان بوده اداره کنند.