نیویورک تایمز: ریاضت اقتصادی برای پادشاه عربستان نیست

0
۹,۸۵۷ بازدید

#پادشاه_عربستان #اندونزی

خبرگزاری آریا به نقل از پرس تی وی نوشت: پادشاه سعودی را در این سفر یک هزار و ۵۰۰ نفر از جمله ۲۵ شاهزاده، ۱۰ وزیر و بیش از ۱۰۰ نیروی امنیتی همراهی می‌کنند.
روزنامه امریکایی نیویورک تایمز نوشت، این کاروان با ۶ فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ وارد جاکارتا شدند؛ همچنین ۵۰۶ تن وسایل همراه پادشاه از جمله دو دستگاه خودروی مرسدس بنز اس-۶۰۰ و دو دستگاه آسانسور برقی برای استفادۀ شخصی پادشاه با یک فروند هواپیمای نظامی سی-۱۳۰ وارد اندونزی شد.
شرکت مسئول حمل‌ونقل محموله‌ها در اندونزی به خبرگزاری رسمی این کشور، آنتارا، گفت ۵۷۲ کارگر مسئول حمل بار کاروان سعودی‌ها شده‌اند.
نمایی از هتل لوکس نوسا دوا در بالی اندونزی که میزبان پادشاه عربستان سعودی خواهد بود. (عکس از خبرگزاری رویترز)
درباریان سعودی به‌صرف هزینه‌های گزاف شهرت دارند؛ این هزینه‌ها در حالی صرف می‌شود که شهروندان عربستان به خاطر سیاست‌های ریاضتی دولت ریاض، به‌سختی گذران زندگی می‌کنند. جزئیات دربارۀ همراهان و وسایل همراه پادشاه سعودی به تیتر یک رسانه‌های جهان تبدیل شده است و به نظر می‌آید هدف اصلی این سفر را تحت‌الشعاع قرار داده است.
برخی کارشناسان معتقدند به رخ کشیدن ثروت می‌تواند قدرت‌نمایی سعودی‌ها به‌منظور گسترش همکاری‌های تجاری به کشورهای شرق آسیا باشد.
ثروت و دارایی خاندان سلطنتی سعودی به منابع وسیع نفت مرتبط می‌شود که برآورد می‌شود ارزشی بالغ‌بر ۱٫۴ تریلیون دلار داشته باشد. فروش نفت خام سالانه میلیون‌ها دلار برای عربستان سعودی سودآوری دارد.
در سال ۲۰۱۵ پادشاه عربستان و یک هزار ملازمش بخشی از سواحل فرانسه را قرق کردند که این موضوع خشم فرانسوی‌ها را به دنبال داشت. ساکنان منطقه همچنین سعودی را به ریختن بتن در ماسۀ ساحل دریا به‌منظور نصب یک دستگاه آسانسور متهم کردند.
سلمان در سال ۲۰۱۴ و زمانی که ولیعهد عربستان سعودی بود، با رزرو ۳ جزیرۀ تفریحی در مالدیو، خشم گردشگران را برانگیخت.
سفر سلمان به شرق آسیا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در امریکا برنامه‌ریزی‌شده بود. وی پس از مالزی و اندونزی، قرار است از کشورهای برونئی، ژاپن، چین و مالدیو دیدار کند.
این سفر بخشی از تلاش پادشاه عربستان برای ایجاد تنوع در اقتصاد عربستان سعودی و جلب حمایت کشورهای آسیایی برای خرید ۵ درصد سهام شرکت نفت آرامکو است.
سفر پر سود برای مالزی و اندونزی
البته این بریز و بپاش دلارهای نفتی شاهزادهای عربستان برای کشور میزبان منافع بسیاری داشته است. علاوه بر صرف دلارهای گردشگران سعودی، دولت اندونزی امیدوار است ۲۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری از عربستان سعودی جذب کند. دو دولت دربارۀ توافق همکاری مشترک ۶ میلیارد دلاری میان آرامکو و شرکت پرتامینا، همتای اندونزیایی‌اش توافق کردند.
همچنین آرامکو روز سه‌شنبه توافقی به‌منظور سرمایه‌گذاری ۷ میلیارد دلاری در صنعت نفت مالزی امضا کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=55870