نویزهای مزاحم برای رادارهای هواشناسی

0
۲۳۰ بازدید

رییس سازمان هواشناسی کشور گفت: نویزهای مزاحم ناشی از بی سیم های موجود در سطح شهر تهران، همواره رادارهای هواشناسی را تحت تاثیر قرار می دهند

داود پرهیزکار در گفت و گو با ایرنا، افزود: فرکانس بیسیم های تهران در ردیف باند رادارهای هواشناسی قرار دارند و این مساله سبب می شود، نویزهای مزاحم بر روی تصاویر رادارهای هواشناسی مشاهده شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: تداخل این فرکانس ها به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شده تا با انجام اقدامات مناسب از انتشار نویزهای مزاحم جلوگیری کند.

رییس سازمان هواشناسی کشور یادآور شد: تصاویر راداری سیستم های پایش هوا که به صورت سنجش از راه دور عمل می کنند، تکنولوژی بالایی دارند و تمام کشورهای توسعه یافته جهان از این سیستم ها برای پایش هواشناسی خود استفاده می کنند.

وی با اشاره به تعداد رادارهای هواشناسی، افزود: هم اکنون ۸ رادار، پایش های هواشناسی کشور را انجام می دهند و سازمان هواشناسی درصدد است با تامین اعتبارات مورد نیاز بین ۲ تا ۳ سال آینده تعداد رادارهای خود را به ۲۰ رادار در سطح کشور افزایش دهد.

رییس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه این رادارها معمولا پدیده های خرد مقیاس را به خوبی نشان می دهند، افزود: با این حال نویزهای مزاحم اجازه نمی دهند پدیده های خرد و میان مقیاس به سهولت بر روی رادارهای هواشناسی مشاهده شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: پدیده های بزرگ مقیاس هواشناسی در مقیاس های خرد و متوسط قابل مشاهده نیستند و پیش بینی هوا طی چند روز آینده معمولا براساس تحزیه و تحلیل پدیده های بزرگ مقیاس های عملی است.

پرهیزکار پیش بینی های فصلی هواشناسی تا ۳ ماه آینده را در پدیده های بزرگ مقیاس عملی دانست و گفت: در این مقیاس با تجزیه و تحلیل نقشه های هواشناسی می توانیم میزان دما و مقایسه بارش ها را تا ۶ ماه دیگر نیز اعلام کنیم.

به گفته این مقام مسئول، در حالی که در پیش بینی های کوتاه مدت وضعیت هوا طی ۲۴ ساعت آینده اعلام می شود، طول عمر برخی از پدیده های هواشناسی بسیار کوتاه است و عملا در نقشه های بزرگ مقیاس نمی توان آنها را مشاهده کرد مثل توفان تهران که طی ۲ ساعت شکل گرفت و از بین رفت.

رییس سازمان هواشناسی کشور سپس در خصوص وضعت بارش های فصل زمستان، گفت: بررسی نقشه های هواشناسی بزرگ مقیاس نشان می دهد که بارش ها در فصل زمستان و دو ماهه نخست سال ۹۴ در حد نرمالی خواهد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8223