نوید پایان اختلاف در میان یاران کروبی

0
۱,۱۲۴ بازدید

میثم سعادت- صبح روز جمعه اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گرد هم آمدند و بعد از ۱۰سال، قائم مقام این حزب را تغییر دادند. حضرتی دبیرکل این حزب تا امروز تاثیر منفی در فعالیت این حزب داشته است و گرچه موفقیت‌هایی مثل شهردرای تهران داشته است اما هنوز یک حزب منسجم با برنامه‌های منظم نیست. حالا الیاس حضرتی مرد اول حزبی است که ۱۰سال است به عنوان فراگیرترین حزب اصلاح طلب، نتوانسته آنقدر که باید در سیاست ایران تاثیرگذار باشد. حضرتی البته در سیاست و تحزب فرد گمنامی نیست. او قبل از تاسیس اعتمادملی هم در شورای مرکزی همبستگی عضو بوده و ارتباط نزدیکی با بسیاری شخصیت های سیاسی اصلاح طلب از جمله خاتمی و عارف دارد.
حضرتی درباره تصمیمات جمعه شورای مرکزی می‌گوید «گرامی مقدم به عنوان سخنگو انتخاب شد. بنده نیز علیرغم میل باطنی به عنوان قائم مقام انتخاب شدم و آقای نوروززاده به عنوان رئیس دفتر اقتصادی و آقای جلیلیان به عنوان رئیس دفتر حقوقی و آقای رئوف قادری به عنوان رئیس دفتر اجتماعی و آقای ابوالحسنی به عنوان رئیس دفتر سیاسی انتخاب شدند.»
علیه اعتماد ملی؟
پیش بینی می شد اختلافات در اعتماد ملی بیشتر باشد اما چهره های اصلی اعتماد ملی از حضرتی حمایت کردند و بیست و چهارساعت بعد از تصمیمات حزب اعتماد ملی، تنها بعضی چهره های جریان اقلیت این حزب به رهبری رسول منتجب‌نیا، انتقاداتی را علیه تصمیمات شورای مرکزی مطرح کردند.
بیگدلی (که رسانه‌های اصولگرا اصرار دارند او را عضو شورای مرکزی اعتماد ملی بخوانند در صورتی که هرگز عضو شورای مرکزی اعتماد ملی نبوده است) به تسنیم می‌گوید استعفای آقای منتجب‌نیا پذیرفته نشده و در همه نامه‌هایی که مکتوب به‌خط آقای کروبی داریم ایشان از آقای منتجب‌نیا به‌عنوان قائم‌ مقام یاد کرده و خواهان ادامه فعالیت ایشان به عنوان قائم مقام حزب شده‌ است.
قربانعلی قائمی نیز در مطلبی انتقادی به وضعیت اعتماد ملی پرداخت. او از نزدیکان کرباسچی و مهرعلیزاده است که در حال حاضر همزمان در اصفهان مشاور استاندار و در تهران مسئول استان تهران حزب است و از نیروهای کارگزاران سازندگی است که همراه با کرباسچی به حمایت از مهدی کروبی در انتخابات ۸۸ پرداخت. او می‌نویسد « به عنوان یک عضو فعال در حزب اعتماد ملی از روند جریانات اخیر گله‌مند هستم و امیدوارم دوستان به رای اعضاء فعال حزب توجه و به آن تمکین کنند و خودشان را دستاویز کسانی قرار ندهند که عضویت در شورای مرکزی حزب اعتماد ملی را به گروگان گرفته اند و بارها نشان داده اند که هیچ تعلقی به دیدگاه حزبی نداشته و ندارند و امروز فقط با امضای خود، موجب تغییر مسیر حزب شده اند.»
البته فقط چهره های گمنام نبودند. یکی دو نفر دیگر از موثرین حزب و نزدیکان منتجب نیا هم گله کرده‌اند. افرادی که در دور جدید فعالیت حزب، مسئولیتی در ستاد حزب نخواهند داشت. رسول منتجب‌نیا هنوز سخنی نگفته است. نزدیکان او مثل مهرداد سایه وند، مسئول کمیته مناطق، مهدی مازنی رئیس شاخه جوانان و اسماعیل دوستی عضو سابق شورای شهر تهران روز شنبه در فضای رسانه‌ای کشور همچنان اصرار داشتند که رسول منتجب نیا قائم مقام دبیرکل است. منتجب نیا چند بار از این مسئولیت استعفا داده است اما به نظر نزدیکان او، حزب با حضور او انسجام خود را حفظ می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد تکلیف اعتماد ملی در روزهای آینده یکسره خواهد شد و اعضای این حزب بار دیگر در فضای سیاسی ایران حضور جدی خواهند داشت. باید دید منتجب نیا بار دیگر انشعاب خواهد کرد و حزب جدیدی را پایه گذاری می‌کند؟ او یک بار در دهه شصت از جامعه روحانیت به مجمع روحانیون و یک بار در دهه هشتاد از مجمع روحانیون به حزب اعتماد ملی انشعاب کرده است. حالا نوبت تصمیم دهه نود رسول منتجب نیا و حواریون او در حزب مهدی کروبی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=84536