نوید افزایش سود دهی شرکت ها در شخص قرمز پوش

0
۹۴۳ بازدید

مرتضی ابراهیمی

اکنون بازار سهام در ارائه گزارشات ر۹ ماهه و حسابرسی نشده به سر می برد. بررسی های گزارش های کدال نشان می دهد که اکثر شرکت ها با افزایش سود دهی در حدود بیش از ۵۰ درصد به روند صعودی خود ادامه می دهند. همچنین شرکت هایی که از سال گذشته در زیان بودند، زیان خود را کاهش داده اند.

بازار سهام هفته گذشته را با افت ۱٫۶ درصدی به پایان رساند. اما در اولین روز هفته جاری شاهد رشد اندک ۱۳۵ واحدی شاخص کل بودیم اما مجددا در روز گذشته بار دیگر شاخص کل بازار سهام به روند نزولی بازگشت و ۴۶۷ واحد ریزش کرد. بدین ترتیب، رشد دماسنج بورس از ابتدای سال در مرز ۶۹ درصد قرار گرفت. که البته نسبت به سایر بازار ها به بانک مطلوب طلقی نمی گردد.

چند هفته ای است که شاهد هجوم گزارشات کدال در باره عملکرد شرکت های بورسی هستیم. براورد خبرنگار جهان اقتصاد نشان می دهد که نماد های بورسی و فرابورسی به طور متوسط در حال رشد هستند و فقط اندکی از شرکت ها که بیشتر در نماد های سیمانی مشاهده می شود در زیان هستند.

با این که شاخص قرمز پوش شده است اما گزارشات کدال نوید سبز پوشی بازار سهام را نوید می دهند.

در دومین روز کاری هفته بازار سرمایه برخی از نمادهای پالایشی، فلزی و پتروشیمی در کنار تعدادی از نمادهای خودرویی تأثیر کاهنده‌ای روی شاخص‌های بازار سهام داشتند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت تهران و سایپا اشاره کرد. دیروز در گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری به جز در یک نماد، مابقی سهم‌ها با کاهش قیمت سهم‌ها روبرو شدند. بانک تجارت که تأثیر افزاینده‌ای روی شاخص داشت، امروز حدود پنج درصد در قیمت پایانی رشد کرد و با صف خرید روبرو بود. در عین حال در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای نمادها یکدست قرمز رنگ بودند. در این گروه پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت لاوان، پالایش نفت تبریز بیش از سه درصد در قیمت پایانی کاهش یافتند. تنها نمادی که در این گروه توانست با رشد قیمت مواجه شود نفت ایرانول بود که در آخرین قیمت معامله پنج درصد رشد کرد.

در جدول زیر تعدادی از نماد های بورسی به همراه درصد رشد با زیان را مشاهده می کنید.

نماد درصد رشد مقدار رشد(ریال) نماد درصد رشد مقدار رشد(ریال)
شمالا ۷۹ ۳۰۲۲ مفاخر ۴۲- ۱۰۳
آس پ ۱۲ ۵ دلر ۱۷۱ ۱۵۱۳
وپارس   ۸ رانفور ۲۳ ۷۲۴
کاما ۱۷۲ ۱۲۱۴ وپخش ۱۷۹۲ ۲۴۸
خراسان ۸۸ ۱۷۳۵ بالبر   ۲۱
ارفع   ۱۴۶۸ نطرین ۵۸ ۷۲۲
غپاذر ۲۴ ۳۱۲ سقاین ۱۱- ۲۶۱۸
فنوال ۱۱۱ ۱۱۶ وسین ۲۸ ۱۲۹
بنو ۲۶- ۹۰ ونیرو ۸۱- ۱۸
کلوند ۶۶ ۳۱۹ پدرخش ۱۹۷۰ ۱۰۳۵
دسینا ۲۶ ۱۸۰۶ وخاور ۶۰ ۴۰۹
سکرد ۵۸ ۲۸- وتوسم ۲۰ ۵۹۰
شلعاب ۷۷ ۴۲ کاذر   ۱۲۴
وبشهر ۱۴۴ ۸۸ غشصفا ۱۷۶ ۹۵۳
شبهرن ۱۰۱ ۲۴۲۶ تشاد ۱۲۵۸- ۱۶۳-
کیمیا ۸ ۹۱۸ خپوش ۸۷- ۲۹۷

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=94645