کد خبر: 165597
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰

نوسانات کاذب نرخ دلار در ایران ریشه فرار سرمایه به ترکیه

نوسانات کاذب نرخ دلار در ایران ریشه فرار سرمایه به ترکیه

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، درحال حاضر تورم ترکیه به بیشترین میزان ۳ سال اخیر رسیده و افزایش پی‌درپی تورم و سیاست‌های نامناسب اقتصادی دولت اردوغان، آینده اقتصاد این کشور را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.

در طول یک سال گذشته لیر بیش از چهل درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. تنها در ماه نوامبر سی درصد از ارزش لیر کاسته شده و می‌توان گفت این بدترین عملکرد در بین تمام ارز‌های بین المللی است.  بر اساس نظرسنجی اخیر شرکت پژوهشی متروپل نشان، اکثریت مردم ترکیه دولت را قادر به رفع مشکلات اقتصادی کشور نمی‌دانند.

هجوم مردم ترکیه برای خرید طلا، دلار و رمزارز

تمام این عوامل تورمی، مردم ترکیه را به این سمت حرکت داده تا جهت حفظ ارزش دارایی‌های خود، به خرید طلا، دلار و رمزارز روی‌ بیاورند. صابری آیگون، فعال اقتصادی در مصاحبه با خبرگزاری Coin Desk گفته است: ‌تورم رسمی اعلام شده در ترکیه ۲۱ درصد است، ولی آنچه در سطح بازار و بین مردم احساس می‌شود، تورمی بیش از ۵۰ درصد است‌. به گفته وی اولویت اول مردم طلا و اولویت دوم نیز دلار است و پس از آنها، اولویت سوم مردم ترکیه خرید رمزارزها است.

درحالی که بسیاری از مردم ترکیه آینده مطلوبی را برای کشور خود متصور نیستند، بسیاری از ایرانی‌ها به دنبال تبلیغات اغواگرانه رسانه‌‌ای برای سرمایه‌گذاری و مهاجرت به ترکیه هجوم آورده‌اند.

بنابر گزارش مرکز آمار ترکیه، ایرانیان فقط در ماه آگوست (اوایل مرداد) با خرید ۹۱۱ ملک در ترکیه رکورددار خریداران خارجی املاک در این کشور شدند. البته تا چند سال گذشته، ایرانی‌ها علاقه‌ای به خرید ملک در ترکیه نداشتند، اما از سال ۲۰۱۸ ایرانی‌ها به سرمایه‌گذاری در بخش مسکن کشورهایی مثل ترکیه علاقه نشان دادند. بر اساس داده‌های مرکز آمار اقتصاد ترکیه از سال ۲۰۱۸ ایرانی‌ها هر سال از بزرگ‌ترین خریداران ملک در ترکیه بوده‌اند.

نوسانات کاذب نرخ دلار در ایران ریشه گریز سرمایه به ترکیه

اما روانشناسی خریداران ایرانی املاک ترکیه حکایت از آن دارد که آزادی‌های اجتماعی و امکان دریافت اقامت شهروندی از این کشور، بر میزان تمایل ایرانیان برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک ترکیه در مقایسه با ثبات اقتصاد داخلی، اثرگذار نبوده است.

هر گاه که قیمت دلار کاهش یافته و آرامشی نسبی بر فضای اقتصادی داخل کشور حاکم شده، ایرانیان کمتری برای سرمایه‌گذاری در بازار ملک ترکیه اقدام کرده‌اند. به عنوان مثال بعد از افت قیمت دلار در اواخر مهر سال گذشته و سپس بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا در اواسط آبان سال ‍۱۳۹۹، به واسطه کاهش جدی انتظارات تورمی و امید به احیای سریع برجام تعداد خریدهای ایرانیان در بازار املاک ترکیه افت شدیدی را تجربه کرده است.