کد خبر: 195809
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

نوسازی مسکن روستایی روی ریل افتاد

نوسازی مسکن روستایی روی ریل افتاد

نوسازی مسکن همانطور که برای افراد ساکن در مناطق حاشیه‏ای و بافت‏های فرسوده از اهمیت بسیاری برخوردار است، در روستاها نیز برای روستاییان مهم است. به دنبال این مهم برای نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی در این مناطق باید تسهیلات مناسب درنظر گرفته می‏شد که گویی با مانع تراشی‏هایی ازسوی بانک‏های عامل همراه بود.

 به گزارش جهان اقتصاد؛ با  دستور رئیس جمهور وام 200 میلیون تومانی در هیئت وزیران در خصوص اعطای تسهیلات طرح ویژه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی مصوب شد و بعد از تصویب هیئت وزیران  و ابلاغ به مراجع مربوطه بانک مرکزی سهمیه بانک‌های عامل را مشخص و ابلاغ کرد.

 به گفته رییس بنیاد مسکن، طبق  قانون جهش تولید سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی باید در کشور نوسازی شود که هم اکنون ۱۸۵ هزار واحد مسکونی روستایی در همه جای روستا‌های کشور در حال ساخت است که از این تعداد حدود ۱۰۰ هزار واحد به مرحله سقف رسیده است.

**پرداخت وام ۲۰۰میلیون تومانی تسریع می‌شود

اخیرا هم معاون اول رییس‌جمهور در جلسه شورای اداری مسکن بر مولدسازی دارایی‌های وزارت راه و شهرسازی به منظور تامین منابع مالی صندوق ملی مسکن تأکید کرد و گفت: وام ۲۰۰میلیون تومانی مسکن روستایی سریع‌تر پرداخت شود

محمد مخبر روز یکشنبه در جلسه شورای عالی مسکن، یکی از مسائل و مشکلات پیش روی سرمایه‌گذاری در کشور را عدم استفاده از روش‌های نوین سرمایه گذاری دانست و اظهار داشت: متاسفانه در بخش سرمایه گذاری از روش‌های سنتی استفاده می شود و روش‌های تأمین مالی جدید آن طور که باید مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. 

معاون اول رییس جمهور افزود: باید تدابیری اندیشیده شود که از قوانین و مقررات موجود حداکثر بهره برداری و استفاده صورت گیرد و به جای روش های سنتی تامین مالی، به روش های نوین در این زمینه روی آوریم.

وی با یادآوری اینکه ساخت مسکن همواره از طریق خود مردم و با استفاده از تسهیلات بانکی در کشور انجام شده، خاطر نشان کرد: دولت باید در برنامه احداث مسکن،‌ از مشارکت و ظرفیت‌های خود مردم حداکثر استفاده را انجام دهد تا روند تولید واحدهای مسکونی با سرعت هرچه بیشتر انجام شود.

مخبر همچنین بر لزوم مولد سازی دارایی‌های وزارت راه و شهرسازی تأکید و تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی باید سریعاً دارایی های خود را مولد سازی کرده و منابع مالی حاصل از آن را در صندوق ملی مسکن قرار دهد تا از این منابع برای پیشبرد برنامه‌های دولت در تولید مسکن استفاده شود. 

در جلسه شورای عالی مسکن به ریاست معاون اول رئیس جمهور بر ضرورت پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی توسط شبکه بانکی کشور بر مبنای ضمانت نامه سازمان برنامه و بودجه تاکید شد.

**ساخت یک و نیم میلیون مسکن روستایی در ۳ سال

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نفت و رییس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، معاون وزیر راه وشهرسازی گزارشی از ضرورت‌های ساخت مسکن روستایی ارائه کرد و به تشریح برنامه‌های این وزارتخانه برای تولید مسکن در روستاها و شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۵ هزار نفر پرداخت.

در این جلسه همچنین موانع تسریع ساخت مسکن روستایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه گزارش بانک مرکزی در خصوص تسهیلات پرداختی به بخش مسکن و ساختمان، تصمیمات لازم در خصوص سرعت بخشیدن به روند ساخت یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی روستایی طی سه سال اتخاذ شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.