نوزادان باید در بدو تولد تحت معاینات چشم پزشکی قرار گیرند

0
۳۲۹ بازدید

دکتر علیرضا برادران رفیعی فلوشیپ قرنیه و بیماری های سطح چشم با بیان اینکه نوزادان باید در بدو تولد تحت معاینات چشم پزشکی قرار گیرند، افزود: معاینات چشمی نوزادان یکی از معاینات اولیه مورد نیاز است که باید انجام شود تا در صورت وجود بیماری های چشمی از این طریق به وجود آنها پی برد

وی ادامه داد: البته این معاینات مختصر و در حد بررسی رفلکس چشم به نور، قرمزی و معاینات سطحی است اما همین معاینات بسیار کمک کننده است و می توان بیماری های مهم را از همین طریق تشخیص داد.

برادران گفت: اگر نوزاد زودرس باشد و زودتر موعد مقرر به دنیا بیاید، مشورت سریع با چشم پزشک متخصص شبکیه برای پیشگیری از بیماری رتینوپاتی (ROP) لازم است.

وی افزود: اما اگر نوزاد به موقع متولد شده باشد، تا حدود سن چهار سالگی باید تحت معاینه چشم از نظر میزان بینایی قرار گیرد. معاینه چشمی در این سن کمک می کند تا عیوب انکساری زودتر تشخیص داده شود و نسبت به درمان تنبلی چشم اقدام شود.

برادران رفیعی ادامه داد: به طور کلی بهتر است پیش از ورود کودک به دوران تحصیل و مدرسه، یک معاینه چشمی کامل انجام و دید او اندازه گیری شود.

وی گفت: اگر چشم کودک سالم باشد و مشکلی نداشته باشد، معاینه چشم برای او در هر سه تا چهار سال یکبار کافی است اما اگر زمینه خانوادگی بیماری های چشمی وجود داشته باشد، فاصله معاینات باید کمتر شود.

برادران رفیعی ادامه داد: همچنین کودکی که از عینک استفاده می کند لازم است بیشتر از سایر کودکان تحت معاینات چشم پزشکی قرار گیرد همچنین کودکانی که دچار انحراف چشم هستند باید تحت معاینات مکرر قرار گیرند.

وی در مورد عیوب انکساری گفت: در مورد عیوب انکساری پیشگیری خاصی وجود ندارد و فقط می توان آن را تشخیص به موقع داد. اما اگر والدین یا فرزندان اول خانواده از عینک استفاده می کنند، طبیعتا احتمال ابتدای این کودکان به عیوب انکساری بیشتر است و باید با دقت بیشتری تحت معاینه قرار گیرند.

برادران رفیعی ادامه داد: تماشای تلویزیون تاثیری در ضعف بینایی ندارد و اگر کودکی از نزدیک تلویزیون تماشا کند، ممکن است دچار خستگی چشم شود اما تاثیری در کاهش دید او نخواهد داشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7514