نوبخت اعلام کرد رشد مثبت اقتصادی در ۳ ماه نخست امسال نوآوری در مرحله دوم هدفمندی‌ در بودجه ۹۴

0
۲۹۶ بازدید

 معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که بودجه سال ۱۳۹۴ در حال حاضر در دست تهیه است از نوآوری‌هایی نسبت به وضع موجود در ادامه مرحله دوم قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها در بودجه ۱۳۹۴ خبر داد.

محمدباقر نوبخت در حاشیه افتتاح چهارمین سرشماری عمومی کشاورزی که به طور نمادین در روستای حسن آباد از بخش آفتاب انجام شد درباره اصلاح قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها در بودجه ۱۳۹۴ اظهار کرد: هنوز در تهیه بودجه سال آینده به تبصره مرتبط با هدفمندی‌ یارانه‌ها نرسیده‌ایم، اما قطعا در این بودجه نوآوری‌هایی در این زمینه نسبت به وضع موجود خواهیم داشت.
وی همچنین درباره آمار بانک مرکزی مبنی بر رشد اقتصادی گفت: عددی که در سه ماه اول سال جاری محاسبه شده حاکی از رشد تولید ناخالص داخلی خوب کشور است که با توجه به محاسبات بانک مرکزی ، مرکز آمار و برخی موسسات پژوهشی با افتخار باید عرض کنم که همه محاسبات حاکی از رشد مثبت اقتصادی در سه ماه سال جاری است.
وی درباره میزان افزایش سقف بودجه سال ۱۳۹۴ تصریح کرد: هنوز محاسبات انجام نشده و ما در روز اول مهر ماه تنها بخشنامه بودجه را ارائه کردیم که به این ترتیب رویکردها و خط مشی‌ها به دستگاه‌ها اعلام شد و آن ها باید پیش بینی خود را از منابع درآمدی به ما بگویند تا با انجام محاسبات به جمع بندی رسیده و رقم نهایی را اعلام کنیم.
نوبخت در ادامه درباره شناسایی دهک‌های پر درآمد برای حذف از دریافت یارانه، گفت: همچنان درحال شناسایی دهک‌های درآمدی هستیم و در صورتی که اطلاعات مطمئنی وجود داشته باشد به تدریج نسبت به حذف آن‌ها اقدام خواهیم کرد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره عدم تناسب وضعیت اشتغال با رشد اقتصادی اظهار کرد: برای محاسبه رشد اقتصادی عوامل مختلفی از جمله منابع مالی،‌انسانی و طبیعی در نظر گرفته می‌شود، بنابراین این که سرمایه‌گذاری افزایش پیدا کند و رشد اقتصادی مثبت شود به این معنا نیست که به همان اندازه نیز رشد اشتغال یا مولفه نیروی انسانی را داشته ایم.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور همچنین با بیان این‌که کار تهیه و تنظیم برنامه ششم توسعه با مصوبه شورای اقتصادی آغاز شده است، گفت: بر این اساس معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور مسوول تهیه این برنامه است و با توجه به سهم ۱۲ درصدی بخش کشاورزی در رشد اقتصادی و حدود ۱۸ تا ۲۰ درصدی در اشتغال و تاثیر سیاسی این بخش به جهت خودکفایی از بخش کشاورزی انتظار می رود که اهتمام ویژه‌ای در این زمینه داشته باشد، بنابراین از کشاورزان خواهش می کنیم با همان زبان راستی خود در سرشماری کشاورزی اطلاعات درست را برای توسعه کشور به ما ارائه کنند.
تدوین بودجه سال آینده به صورت عملیاتی و براساس قیمت تمام شده
نوبخت درباره‌ی ابلاغ بخشنامه در خصوص بودجه‌های هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، دستگاه‌های اجرایی برای اولین‌بار در تدوین بودجه سال ۱۳۹۴ گفت: اساسا یکی از نوآوری‌های بودجه سال ۱۳۹۴ نسبت به گذشته این موضوع است که ما چارچوب‌هایی را برای دستگاه‌هایی اجرایی سراسر کشور مشخص کنیم. ضمن این‌که ما بودجه سال ۱۳۹۴ را به صورت عملیاتی و براساس قیمت تمام شده محاسبه می‌کنیم و در کنار آن تمام تبصره‌هایی که در بودجه‌های سال گذشته هر سال تکرار و در لایحه بودجه به مجلس ارائه می‌شدند را در چند ماه گذشته جمع‌آوری کرده و در قالب یک لایحه به مجلس ارائه دادیم.

ارائه آمار نادرست از سوی کشاورزان باعث ضرر خودشان می‌شود
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با اشاره به سهم ۱۲ تا ۱۷ درصدی بخش کشاورزی از رشد اقتصادی، گفت: امیدواریم اطلاعات سرشماری عمومی کشاورزی تا پایان سال جمع‌آوری و تدوین شود تا در تهیه برنامه ششم توسعه از آن استفاده کنیم.
محمدباقر نوبخت با بیان این‌که حضور من در این جلسه نمادین نیست، اظهار کرد: حضور من به عنوان مدیر برنامه ریزی کشور برای شروع کار برنامه ریزی است، چرا که برنامه ریزی فعالیتی است که در زمینه توسعه صورت می‌گیرد و منجر به تغییر وضعیت موجود کشور به وضعیت مطلوب خواهد شد.
وی افزود: بنابراین لازم است ما وضعیت موجود را به درستی بشناسیم، وضعیت مطلوب را به درستی تبیین کنیم و با یک برنامه ریزی به سمت آن حرکت کنیم.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که کار برنامه ریزی از شناخت وضع موجود آغاز می‌شود، تصریح کرد: بنابراین لازم است برای تبیین وضع موجود یکی از بخش‌های مهم کشور یعنی بخش کشاورزی را به درستی بشناسیم چرا که ۱۲ تا ۱۷ درصد از رشد اقتصادی و یک پنجم از شاغلین کشور مربوط به این بخش است.
نوبخت با بیان این‌که شناخت بخش کشاورزی از طریق آمار و ارقام صورت می گیرد با تاکید بر ارائه اطلاعات صحیح از سوی کشاورزان در سرشماری کشاورزی، گفت: اگر اطلاعات دقیق نباشد و کم گویی انجام شود که البته کشاورزان هیچ وقت چنین کاری را نخواهند کرد، در آن صورت ما ظرفیت بخش کشاورزی را کم برآورد می کنیم و مجبور می‌شویم واردات را افزایش دهیم و با افزایش واردات قطعا نخستین کسانی که زیان می بینند خود کشاورزان هستند، چرا که بازار از محصولات خارجی پر خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: در عین حال اگر زیاده گویی نیز انجام شود، در عمل مقدار کافی از محصولات کشاورزی در بازار عرضه نمی‌شود و این موضوع سبب افزایش قیمت عمومی محصولات و نرخ تورم خواهد شد.
معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور با بیان این‌که معمولا کشاورزان سود زیادی از افزایش قیمت محصولات نمی‌برند، گفت: بنابراین افزایش تورم مجددا به واسطه افزایش قیمت سایر کالاها باعث زیان کشاورزان خواهد شد.
نوبخت افزود: امیدواریم اطلاعات این سرشماری در شش ماهه باقیمانده به پایان سال جمع‌آوری و تدوین شود، تا در برنامه ششم توسعه که مشغول تدوین آن هستیم از این اطلاعات استفاده کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=5529