نمایش سیرک های بدون مجوز همچنان ادامه دارد

0
۶۷۳ بازدید

یک فعال حقوق حیوانات با اشاره به اینکه ۱۱ ماه از اولین درخواست از سازمان محیط زیست برای حذف حیوانات می گذرد

گفت:در این مدت نه تنها سیرک های حیوانات ساماندهی نشد بلکه سیرک های بدون مجوز گسترش یافت. شادی مدرس با اشاره به لزوم ممنوعیت حذف حیوانات در سیرک ها در گفتگو با مهر افزود: نوزدهم فروردین ماه سال جاری به همراه ۲۰ نفر از اعضای گروه “حامیان حیات وحش ایران” با دعوت از نمایندگان NGOها، در دفتر معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست جلسه ای برگزار و بیانیه درخواست حذف حیوانات از سیرک های کشور در حضور دکتر کیخا قرائت شد.
به گفته وی، این مقام مسئول وعده داد در صورتی که مستندات علمی لازم دال بر لزوم حذف حیوانات از سیرک ها ارائه شود، با این درخواست موافقت خواهد شد و برای ثبت نام ایران در فهرست کشورهایی که سیرک حیوانات را ممنوع کرده اند اقدام خواهد شد.
مدرس اظهار داشت: بنابراین یک هفته بعد بسته ای شامل ۲۰ مقاله تخصصی با دلایل علمی، اخلاقی و قانونی از منابع معتبر که بر لزوم حذف حیوانات از سیرک های کشور تاکید داشت، فهرست کشورهایی که سیرک حیوانات را ممنوع کرده اند، تصاویر و فیلم هایی از پشت صحنه های دردناک حیوان آزاری در سیرکهای کشور و فهرستی از تخلفات اخیر سیرکداران به این معاونت ارائه شد.
این فعال حقوق حیوانات تصریح کرد: پس از آن معاون محیط طبیعی سازملن محیط زیست دستور داد جلساتی برای تدوین دستورالعمل بکارگیری و نگهداری از حیوانات در سیرک ها در دفتر شکار و صید برگزار شود که امن هم به عنوان نماینده “حامیان حیات وحش ایران” در این جلسات شرکت کردم.
مدرس یادآور شد: با وجود اینکه هدف اولیه “حامیان حیات وحش ایران”، حذف فوری حیوانات از سیرکهای کشور بود، هم راستا با سیاست سازمان بر تدوین دستورالعملی سختگیرانه که بنا بود منجر به حذف تدریجی حیوانات از سیرکها شود، با بررسی و ترجمه استانداردهای نگهداری از حیوانات در سیرکهای اروپا، مجموعه کاملی در اختیار دفتر شکار و صید قرار گرفت.
مدرس با اشاره به وضعیت وخیم و دلخراش شیری که چند روز پیش از سوء استفاده یکی از معرکه گیران در کرمانشاه نجات یافت و به پارک پردیسان منتقل شد گفت: “حامیان حیات وحش ایران” ضمن ابراز نگرانی شدید از حیوان آزاریهای اخیر توسط سیرکداران و معرکه گیران، و با توجه به سپری شدن ۱۱ ماه از اولین درخواست رسمی برای حذف حیوانات از سیرکهای کشور، از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست دارند بکار گیری حیوانات برای نمایش توسط سیرکداران و معرکه گیران متوقف شود.
وی از سازمان محیط زیست درخواست کرد: با اعطای فرصتی ۹ ماهه از امروز تا ابتدای آبان ۹۴ (مصادف با اول محرم) برای همیشه استفاده از حیوانات در سیرک ها ممنوع اعلام شود و طی این ۹ ماه با کنترل تعداد و گونه های موجود در سیرک ها و بررسی شرایط نگهداری و بکارگیری حیوانات در این مجموعه ها از تکثیر، افزایش و آزار حیوانات موجود ممانعت شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9781