نمایشگاه کتاب رکورد زد فروش از ۶۰ میلیارد تومان گذشت

0
۲۹۷ بازدید

قائم مقام بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اعلام کرد: میزان فروش نمایشگاه با عبور از رقم ۶۰ میلیارد تومان رکورد بی سابقه از خود به جای گذاشت

امیر مسعود شهرام نیا در نشستی خبری که در محل غرفه ایرنا در نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار شد، اعلام کرد: در ۶ روز نخست برگزاری نمایشگاه کتاب تهران میزان فروش از عدد ۴۸ میلیارد تومان سال گذشته عبور کرده و اکنون به بالای ۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی همچنین توضیح داد: این رقم تنها متوجه سیستم های بانک صادرات است و باید توجه داشت که بخشی از گردش مالی ناشی از فروش کتاب در نمایشگاه امسال خارج از حوزه های این بانک است.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران افزود: بسیاری از ناشران بزرگ از دستگاه های کارتخوان (POS) استفاده می کنند ضمن این که بخشی از فروش ها به طور نقدی و بخشی نیز از طریق بن های کاغذی انجام شده که تا پایان خردادماه سال جاری اعتبار دارند و در سال گذشته توزیع شده اند.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد فروش امسال نمایشگاه کتاب نسبت به سال گذشته رشد حدود ۸۰ درصدی داشته است .

شهرام نیا در پاسخ به سوالی درباره میزان بازدید مردم از نمایشگاه کتاب امسال گفت: میزان بازدیدکنندگان در روزهای مختلف آمارهای مختلفی را بر جای گذاشته است چنانکه در روزهای ابتدایی تا دو برابر نسبت به سال گذشته افزایش بازدیدکنندگان را شاهد بودیم اما در سه روز بعدی با ریزش بازدیدکننده مواجه بودیم.

قائم مقام رییس نمایشگاه کتاب افزود: از اواسط هفته جاری بار دیگر شاهد افزایش میزان بازدیدکنندگان بودیم به طوری که در روز چهارشنبه میزان فروش نمایشگاه رکورد زد.

* حضور رهبری در یک غرفه به معنای تایید آن نیست

معاون اجرایی بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران درباره بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی از برخی غرفه ها و برخی واکنش ها نسبت به آن گفت: رهبر معظم انقلاب به عنوان یک کتابخوان حرفه ای دغدغه های مشخصی را در حوزه نشر دارند.

وی با بیان این که ایشان شناخت دقیق و کاملی از حوزه نشر و انتشار کتاب دارند و کتاب ها و نویسندگان را می شناسند، گفت: این شناخت اتفاقی مهم و یک سرمایه بزرگ برای صنعت نشر است اما باید بررسی کنیم که تا چه اندازه توانسته ایم از فرصت شناخت ایشان از این حوزه استفاده کنیم.

شهرام نیا با توضیح این که انتخاب مسیر بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب با مشورت دفتر ایشان انتخاب شده بود، تاکید کرد: معنای حضور و بازدید ایشان از غرفه های مختلف نباید این برداشت را ایجاد کند که ایشان نگاه متفاوتی را دارند؛ حضور ایشان در یک غرفه به معنای تایید آن غرفه یا تمام کتاب هایی که آن ناشر چاپ کرده است ، نیست.

وی افزود: توصیه های رهبری و تاکیدات ایشان بسیار ارزشمند بود و امیدوارم همان گونه که دفتر ایشان بخشی از این توصیه ها را منتشر کرده اند ، بخش کامل تری را نیز طی روزهای آینده منتشر کنند.

** بخش دانشگاهی پرفروش ترین بخش نمایشگاه

وی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر این که کدام یک از حوزه های نمایشگاه بیشترین میزان فروش را داشته است، گفت: بخش دانشگاهی ، بخش عمومی ، بخش بین الملل و سپس بخش کودک و آموزش به ترتیب بیشترین فروش را در نمایشگاه کتاب امسال داشته اند.

وی در عین حال توضیح داد: از آنجایی که قیمت کتاب در حوزه کودک پایین تر از دیگر حوزه هاست ، رقم فروش کتاب کودک کمتر از دیگر حوزه ها بوده است.

** حضور شهردار تهران در مراسم اختتامیه نهایی نشده

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب درباره این که بخش اختتامیه نمایشگاه با حضور چه شخصیتی برگزار می شود ، گفت: مراسم اختتامیه بیست وهشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران قرار است ساعت ۱۶ روز شنبه برگزار شود.

وی افزود: برای سخنرانی در این مراسم از محمدباقر قالیباف شهردار تهران دعوت شده اما هنوز حضور وی در این مراسم نهایی نشده است.

** انتخاب ۹ غرفه برتر

شهرام نیا در پاسخ به سوالی درباره انتخاب غرفه های برتر اعلام کرد: در مجموع ۹ غرفه برتر (دو ناشر عمومی ، دو غرفه بین الملل و از سایر تشکل ها هر یک ، یک غرفه) انتخاب شده اند.

قائم مقام رییس نمایشگاه کتاب توضیح داد: ملاک انتخاب غرفه های برتر شرایط ارائه خدمات به مردم، ظاهر غرفه، حجاب غرفه داران و عدم تخلف از ضوابط بوده است.

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران تاکید کرد: نمایشگاه امسال نسبت به سال های گذشته شاهد تخلفات کمتری بوده اما دلیل اعلام بیشتر تخلفات نسبت به سال های گذشته جدی ترشدن برخورد با متخلفان بوده است.

وی از بررسی گزارشات مختلف در رسانه ها ، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی درخصوص تخلفات ناشرین و غرفه داران خبر داد و در عین حال گفت: بسیاری از گزارشاتی که در این رابطه منتشر شده است ، بی ارتباط بود.

شهرام نیا گفت: در نمایشگاه امسال تنها یک یا دو غرفه به طور دائم تعطیل شدند و سایر تعطیلی غرفه ها به طور موقت بوده است.

** مبلغی را به صداوسیما و نیروی انتظامی پرداخت نکردیم

معاون اجرایی نمایشگاه کتاب تهران در پاسخ به سوالی درباره مطالبه صداوسیما از نمایشگاه کتاب برای پوشش این مراسم گفت: به صداوسیما هیچ گونه مبلغی برای پوشش اخبار مرتبط با نمایشگاه کتاب پرداخت نشد کما اینکه پیش تر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور کتبی پرداخت هرگونه مبلغی را به دستگاه هایی که وظیفه ذاتی آنها پوشش خبری نمایشگاه است ، ممنوع کرده بود.

وی نیروهای نظامی و انتظامی و صداوسیما را از جمله نهادهایی برشمرد که شامل ابلاغ کتبی علی جنتی می شدند.

شهرام نیا در واکنش به سوالی درخصوص انتقادهایی که در گزارشات صداوسیما از نمایشگاه کتاب می شود، اظهار داشت: انتقادی که ما داریم آن است که هر فعالیت بزرگی دارای اقتضائات خاص خود است و شرایط برگزاری نمایشگاه در مصلی تهران نیز الزاماتی را به ما تحمیل می کند که از جمله آنها حضور غرفه های مواد غذایی و یا تبلیغاتی است.

وی با انتقاد از پرداختن صداوسیما به برخی نقاط اشکال و نادیده گرفتن موضوعات اصلی در نمایشگاه کتاب گفت: ما منکر وجود اشکال در نمایشگاه کتاب امسال نیستیم اما باید توجه داشت که نباید به طور دائم اشکالات را برجسته کرد و از اتفاق بزرگ و حضور عالی ترین مقامات کشور از رهبر معظم انقلاب گرفته تا روسای قوا ، وزرا و نمایندگان مجلس ، ۴ وزیر خارجی ، سفرای خارجی مقیم تهران و ۵ نمایشگاه بین المللی به همراه صدها نویسنده گذشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12661