کد خبر: 10240
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳

نقطه سر خط / حذف یارانه خانواده ها با درآمد ۲.۵ میلیونی ممکن نیست

نقطه سر خط / حذف یارانه خانواده ها با درآمد ۲.۵ میلیونی ممکن نیست

در حالیکه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی با تصویب بخش هدفمندی یارانه ها در لایحه بودجه سال 1394 کل کشور از حذف یارانه خانوارهای با حقوق بالای 2.5 میلیون تومان یارانه خبر داده ،رییس سازمان هدفمندی از مبهم بودن آن و اذیت مردم با اجرای این مصوبه خبر داده است.

رییس سازمان هدفمندی یارانه ها مصوبه حذف یارانه خانوارهای با درآمد بیش از 2.5 میلیون تومان را مبهم دانست و تاکید کرد که اجرای آن موجب اذیت مردم می شود.

بر اساس گزارش جهان اقتصاد این موضوع نشان می دهد که با وجود تلاش دولت برای سر و سامان دادن هدفمندی یارانه ها اما همچنان اجرای این قانون با مشکلات عدیده ای روبرو است که مجریان قانون را دوباره به سرآغاز آن بازمی گرداند.

اکبر ایزدی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره قابلیت اجرای مصوبه اخیر کمسیون تلفیق در رابطه با هدفمندی یارانه‌ها در لایحه بودجه سال آینده با تاکید بر تعیین سقف درآمد 2.5 میلیون برای غربالگری یارانه بگیران اظهار کرد: ما منتظر بررسی این مصوبه در صحن علنی مجلس هستیم و تا آن زمان نمی توان نظر قطعی را اعلام کرد؛ اما در مجموع عملیاتی شدن چنین مصوبه ای موجب اذیت مردم خواهد شد.

وی افزود: با وضعیت موجود بعید است این مصوبه در صحن علنی هم تصویب شود و به نظر می رسد که تغییر خواهد کرد. رییس سازمان هدفمندی یارانه ها در مورد اینکه آیا این سازمان توانایی شناسایی درآمد خانوارهای یارانه بگیر را داراست بیان کرد: ما امکانات را در اختیار داریم و بانکهای اطلاعاتی کاملند اما نه به این صورت که بخواهیم برای تمام مردم آن را به کار بگیریم و کل جمعیت را پوشش دهد. وی تاکید کرد: اکنون حدود 7 تا 15میلیون نفر در کشور هستند که اطلاعاتشان درهیچ بانک اطلاعاتی وجود ندارد و این مساله بسیار مشکل ساز خواهد بود.

ایزدی در ادامه با اشاره مبهم بودن مصوبه هدفمندی اعلام کرد: اینکه مصوب شده درآمد بالای 2.5 میلیون تومان از دریافت یارانه خذف شوند دارای ابهام است چراکه ضمن اینکه مشخص نیست منظور درآمد کل خانوار است یا سرپرست، تعداد اعضا و یا استان محل سکونت نیز تعیین نشده است. این در حالی است که وضعیت درآمد و هزینه در استانهای مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال شرایط تهران با سایر استانها هم سطح نیست.

اما در حالی این مصوبه خروجی بحث مجلس و دولت در کمسیون تلفیق بر سر هدفمندی یارانه ها بود که شواهد نشان می دهد برای جبران کسر منابع 5000 میلیاردی از جمع 42 هزار میلیارد تومان قابل توزیع، باید یارانه نقدی بیش از 9 میلیون نفر حذف شود تا این مصوبه بدون کسری قابلیت اجرایی شدن داشته باشد.

مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه قبل از این گفته بود: خانوارهایی که درآمد ماهانه شان کمتر از 2.5 میلیون تومان برای سازمان هدفمندی یارانه ها احراز شده باشد، می توانند یارانه نقدی دریافت کنند.

در همین زمینه حسین راغفر ، اقتصاد دان به تازگی در گفتگو با «جهان اقتصاد » در پاسخ به این سوال که این نوع تعیین رقم برای حذف یارانه نقدی درست است یا خیر؟ با تاکید بر این نکته که این روش غلط است و مبنایی ندارد گفت: نگاهی به اتفاقات گذشته نشان می دهد هرتصمیمی که مجلس در این حوزه گرفته اشتباه بوده است. وی تشریح کرد: رقم 2.5 میلیون تومان مشخص نیست برای خانوارهای چند نفری در نظر گرفته شده است؛ همچنین اگر قرار بود با روش میزان درآمد موضوع حذف یارانه های نقدی تشخیص داده شود که این کار قبلا صورت گرفته بود،از سوی دیگر نیز کاهش 5 هزار میلیارد تومانی سقف منابع پیش بینی شده برای توزیع یارانه نقدی و غیر نقدی در سال آینده هم اصلاً رقمی نیست که به حساب بیاید!

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: جنبه سیاسی این تصمیمات به دلیل نزدیکی به انتخابات دور جدید مجلس و به دست آوردن رای است. همچنین رقم 2.5 میلیون تومان، رقم استانداردی نیست چراکه اولا مشخص نیست برای خانوار چند نفره است و ثانیا این رقم برای یک خانوار شهرستانی، رقم بالایی است. بنابراین مسئله تعیین استحقاق دریافت یارانه باید به مولفه های دیگری مربوط باشد که متاسفانه این سیاست هم مثل سیاست های دیگر بار مالی سنگینی را به دولت تحمیل می کند.