نقشه راه تامین منابع مالی کشور دردست اقدام است

0
۴۰۴ بازدید

معاون وزیر اقتصاد:

خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های فنی و اقتصادی ایران گفت: نقشه راه تامین منابع مالی کشور مدتی است که در دست اقدام است تا به این دو سوال مهم پاسخ دهیم که برای توسعه کشور چقدر و چه نوع منابع مالی نیاز داریم؟

به گزارش روزنامه جهان اقتصاد به نقل از (شادا)، محمد خزاعی در همایش تامین مالی و جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران پساتحریم افزود: در این طرح قصد داریم مشخص کنیم که از چه نوع سرمایه و یا سرمایه گذار خارجی در کدام طرح ها باید استفاده شود، به عنوان مثال در برخی طرح ها اصلا نباید دنبال فاینانس برویم و یا در برخی دیگر از طرح ها حتما باید از فاینانس استفاده شود و یا در برخی طرح ها از روش بی او تی و یا در برخی دیگر از طرح ها از روش اف بی آی باید استفاده شود.

وی گفت: همچنین در برخی از طرح ها به علت آنکه رقابت به تولید داخلی صدمه می زند اصلا نباید از سرمایه و سرمایه گذار خارجی استفاده کرد.

خزاعی افزود: در همین جهت به همه استانداران و وزرا نامه نوشته ایم و از آنها خواسته ایم نیازهای حوزه جغرافیایی و کاری خود را تهیه، دسته بندی و برای ما ارسال کنند تا بتوانیم در ایجاد نقشه راه از آنها استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: این اقدام در واقع پایه ای است برای ساماندهی به نحوه تامین منابع مالی خارجی به طرح های داخلی.

معاون وزیر اقتصاد با طرح این سوال که آیا توجه به تامین منابع مالی باید برای رفع نیازهای کشور باشد و یا باید در دنیای مدرن از آن به عنوان نگاهی فراتر از تامین نیازهای مالی کشور نگریست؟ گفت: نگاه اول هرچند مهم است اما کافی نیست و ما برای تاثیرگذاری در حوزه های مختلف سیاسی و فرهنگی باید به افزایش مراودات مالی و پولی و افزایش قدرت اقتصادی در منطقه و سطح بین الملل توجه داشته باشیم.

خزاعی با اشاره به طرح های دیگر کشورها در این زمینه افزود: ما نیز اگر می خواهیم مانند حوزه فرهنگی و سیاسی که جزو پرنفوذترین کشورها در منطقه و جهان هستیم در حوزه اقتصاد نیز چنین باشیم باید مراودات مالی و پولی خود را با موسسات مالی و اعتباری دنیا افزایش دهیم.

خزاعی افزود: باید برای مذاکره با شرکت های بزرگ اقتصادی و موسسات اعتبارسنجی برای افزایش رتبه اعتباری ایران اقدامات مهمی صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه برجام از نظر سیاسی یک موقعیت بزرگ در تاریخ سیاسی ایران است، گفت: اما به لحاظ اقتصادی وقتی می توانیم از این موضوع به نحو شایسته استفاده کنیم که بسترهای آن را آماده کرده باشیم و یکی از بسترهای آن ارتقای رتبه اعتباری کشور در دنیاست.

خزاعی افزود: همچنین باید تکلیف بدهی های خود به موسسه های مالی و پولی بین المللی را که به خاطر تحریم ها نتوانستیم پرداخت کنیم هرچه زودتر مشخص کنیم و القائات بعضا سیاسی در این زمینه را خنثی کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=18702