نفوذ بحران کم آبی به ۵۵۰شهر ایران

0
۲۶۷ بازدید

ورود سازمان مدیریت بحران به موضوع خشکسالی

گروه امورزیربنایی: معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران، بیشتر حوادث غیرمترقبه کشور را ناشی از تغییرات اقلیمی دانست و گفت: در حال حاضر ۵۵۰ شهر دچار بحران کم آبی هستند.

اسماعیل نجار در نشست ستاد مدیریت بحران استان قزوین که به منظور بررسی خسارات حادثه توفان هفته گذشته در شهرستان تاکستان برگزار شد، افزود: در میان این ۵۵۰ شهر، ۱۳ مورد آن از مراکز استان ها هستند.

ای اظهارات در حالی عنوان می شود که در سالهای اخیر موضوع بحران آب در صدر اظهارات متولیان قرار گرفته است اما از ابتدای سال جاری مسوولان حوزه اب کشور با اشاره به بارندگی های اخیر و وضعیت مصرف الام کرده اند بخش کوچکی از نگرانی ها نسبت به این موضوع کاسته شده اما بحران همچنان پابرجاست.

با این حال اما از سوی دیگر و در آستانه آغاز فصل گرما و افزایش مصرف آب در کشور مراجع رسمی اعلام کرده اند: میزان آب موجود در مخازن سدهای کشور یک میلیارد و ۷۹۰میلیون مترمکعب نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می دهد.

حجم آب ورودی به مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، به ۱۲میلیارد و ۶۴۰میلیون مترمکعب رسیده است که این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۶میلیارد و ۴۳۰میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

با وجود بارش‌های مناسب در روزهای گذشته، حجم آب ورودی به مخزن سدهای کشور ۲۳درصد کاهش یافت. حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور هم‌ اکنون ۲۱میلیارد و ۵۱۰میلیون مترمکعب به ثبت رسیده که در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، معادل ۹.۲درصد کاهش نشان می‌دهد.

میزان حجم آب خروجی از سدهای کشور نیز از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۱۱میلیارد و ۴۶۰میلیون مترمکعب گزارش شده در حالی که آب خروجی از سدهای کشور در مدت مشابه سال آبی گذشته به میزان ۱۱میلیارد و ۸۳۰میلیون مترمکعب بود.

بر این اساس، حجم آب خروجی از سدهای کشور در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته، ۳.۱درصد کاهش نشان می‌دهد. حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور در زمان مشابه سال گذشته، حدود ۲۳میلیارد و ۳۰۰میلیون مترمکعب گزارش شده بود.

مجموع ظرفیت مخازن سدهای کشور در زمان کنونی ۴۸.۸میلیارد مترمکعب گزارش شده که میزان پُرشدگی سدها ۴۴درصد است.

طالقان، ماملو و لتیان رکورد زدند

با این حال اما پس از گذشت ۷ ماه از سال آبی سد لار بالاخره از حجم مرده به مفید رسید. در حالی که سدهای طالقان، ماملو و لتیان میزان ذخیره بیشتری نسبت به ابتدای سال آبی دارند. سدهای کرج و لار نیز هنوز به حجم ذخیره ابتدای سال آبی با وجود افزایش ورودی نرسیده‌اند.

در سال آبی جاری کشور تشنگی بیشتری را نسبت به سال های گذشته تجربه کرد و همچنان حجم بارندگی‌ها جبران کاهش نزولات در این سال را نسبت به سال های گذشته نکرده است.

بنا به آمار ارائه شده، سد لار که از نیمه دوم سال گذشته تاکنون در حجم مرده به سر می‌برد بالاخره به حجم مفید رسید. براساس آمار ارائه شده حجم کل ذخیره سد لار در اول مهر ماه سال گذشته، ۳۱.۷۸۷ میلیون متر مکعب بوده و حجم مفید به ۸.۷۸۷ میلیون متر مکعب می رسیده است.

در روزهای هفدهم و نوزدهم اسفند ماه سال گذشته لار کمترین ذخیره منابع آب را تجربه کرد و به شرایط به شدت بحرانی رسیده بود تا جایی که گفته می شد سد لار ممکن است از مدار خارج شود.

در روزهای مذکور سد در حجم مرده به سر می برد و تنها ۱۲.۵۴۷ میلیون متر مکعب آب ذخیره داشت. این درحالی است که بنا به گفته کارشناسان از این سد تنها تا مرز ۱۲ میلیون متر مکعب می توان آب برداشت کرد و مابقی آن متعلق به محیط زیست است.

بنا بر آمار، از ابتدای سال آبی جاری تا روز هجدهم فروردین ماه مجموع ورودی سد لار ۱۱۲.۴۶ میلیون متر مکعب و به طور متوسط ۰.۵۷ میلیون متر مکعب بوده است. از این سد به طور کلی ۱۱۹.۴۱ میلیون متر مکعب و به طور متوسط ۰.۶۱ میلیون متر مکعب آب خارج شده است. همچنین منفی ۶.۹۶ میلیون متر مکعب آب در سد ذخیره شده که به طور متوسط به رقم منفی ۰.۰۴ میلیون متر مکعب می رسد.

طبق آمار اعلام شده، در روز اول مهر ماه (ابتدای سال آبی جاری) حجم کل ذخیره مخزن سد طالقان ۱۶۲.۳۵۲ میلیون متر مکعب بوده و حجم مفید آن به ۶۲.۳۵۲ میلیون متر مکعب می رسیده است.

در روز ابتدای مهر ماه سال گذشته سد لتیان ۳۹.۴۱۳ میلیون متر مکعب آب ذخیره داشته و حجم مفید آن به ۳۴.۹۳۳ میلیون متر مکعب می رسید. در حالی که پس از گذشت حدود شش ماه اکنون حجم ذخیره آن ۴۹.۰۵۳ میلیون متر مکعب است و حجم مفید سد به میزان ۴۴.۵۷۳ میلیون متر مکعب محاسبه می شود. از ابتدای سال آبی جاری تا روز هجدهم فروردین ماه متوسط ذخیره سد لتیان ۳۰.۴۲ میلیون متر مکعب و متوسط حجم مفید آن ۲۵.۹۴ میلیون متر مکعب بوده است.

سد ماملو که به دلیل وضعیت بحرانی تهران از هدف بهبود کیفیت و هدف تامین کمیت مورد نیاز تغییر برنامه داده بود از ابتدای سال آبی جاری تا هجدهم فروردین ماه بیش از ۲۰ میلیون متر مکعب افزایش ذخیره داشته است.

براین اساس سد ماملو که خود به خاطر وضعیت خشکسالی کاهش ورودی داشت از رقم ۹۸.۱۷ میلیون متر مکعب ذخیره آب با حجم مفید ۷۰.۱۷ میلیون متر مکعب در ابتدای مهر ماه سال گذشته، روز هجدهم فروردین ماه به ذخیره ۱۲۱.۶۰۶ میلیون متر مکعب با حجم مفید ۹۳.۶۰۶ میلیون متر مکعب رسیده است.

در حالی که سد کرج در ابتدای سال آبی ۱۰۹.۰۴۳ میلیون متر مکعب آب ذخیره و ۱۰۴.۶۴۳ میلیون متر مکعب حجم مفید داشت، در روز هجدهم فروردین ماه سال جاری حجم مفید آن به ۷۰.۸۷۶ میلیون متر مکعب و حجم ذخیره آب در این سد به ۷۶.۵۷۶ میلیون متر مکعب رسیده است. سد کرج در روزهای بیست و پنجم و بیست و ششم ماه پایانی سال گذشته نیز کمترین حجم مفید و ذخیره را به ترتیب به میزان ۴۹.۶۱ میلیون متر مکعب و ۵۵.۳۱ میلیون متر مکعب داشته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=11519