نشت یابی بالغ بر۷ هزار کیلومتر از خطوط گازرسانی استان خراسان شمالی در پنج ماهه اول سال ۹۹

0
۲۸۴ بازدید

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی از نشت یابی مستمر خطوط گازرسانی این استان خبر داد و گفت: تا مرداد ماه سال جاری، ۷ هزار کیلومتر از این خطوط نشت یابی شده اند.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان خراسان شمالی، میربلوکی با اعلام این خبر افزود: در پنج ماهه ابتدای سال ۹۹ تعداد ۵۰۲ مورد حضور بازرسی جامع از کلیه ایستگاه‌های گاز (CGS، TBS ، MS ،  MRS) ، ۲۸۱ مورد ضخامت سنجی از کلیه ایستگاه‌های گاز در سطح استان و ۱۷۰ هزار انشعاب گاز مورد بازبینی قرار گرفته اند.

وی گفت: با توجه به بهره‌مندی ۱۰۰درصدی خانوارهای شهری و ۹۹/۷ درصدی خانوارهای روستایی استان، شرکت گاز خراسان شمالی رویکرد خود را از توسعه گاز رسانی به نگهداشت، تعمیرات و بهره‌برداری از زیر ساخت‌های موجود معطوف داشته است بر این اساس تاکید زیادی بر نگهداشت شبکه و تاسیسات گازرسانی شده است که عمدتا شامل: تعیین وضعیت تجهیزات و تاسیسات مرتبط با گاز رسانی، تقویت تعاملات میان واحدی با هدف ایجاد همگرایی در موضوع نگهداشت از تاسیسات و تجهیزات، تقویت مستند سازی، تسهیل دسترسی به مستندات و تسهیم گزارشات انجام بازرسی‌ها جهت واحدهای ذینفع، ارزیابی سطح عملکرد کیفی (واحدهای) شرکت بویژه نواحی گازرسانی بوده است.

میربلوکی تصریح کرد: ضمنا با مستندسازی و تجزیه و تحلیل نشت یابی‌های انجام شده ضمن نظام‌مند نمودن فرایند نشت یابی، نتایج آن در اختیار واحدهای ذینفع قرار گرفته است و با ارتقاء کیفیت گزارشات و کمی سازی نتایج ناشی از بازرسی‌ها و نظارت انجام شده، زمینه مقایسه عملکرد میان واحدهای مختلف و یا مقایسه عملکرد یک واحد با دوره های قبلی خود را فراهم گردیده است که این بازدیدها بر اساس چک لیست‌های فنی طراحی شده و بر کیفیت اجرا و نگهداری شبکه و تاسیسات گاز تاکید می‌گردد.

مدیرعامل گاز خراسان شمالی عنوان کرد: یکی از راهکارهای اساسی جهت افزایش عمر مفید شبکه‌های انتقال گاز، جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی لوله‌های انتقال گاز از طریق فرایند حفاظت الکتریکی (حفاظت کاتدیک) می باشد. بر این اساس واحد بازرسی فنی به صورت مسمتر بر صحت عملکرد سامانه‌های حفاظت کاتدیک نظارت داشته و به صورت ماهانه گزارشی از صحت عملکرد این سامانه‌ها تهیه می‌نماید.
وی با اشاره به تشخیص و اعلام نشتی اتصالات علمک افزود: نشت‌ یابی خطوط تغذیه و شبکه توزیع گاز با هدف جلوگیری از هدر رفت گاز، کاهش خطرهای زیست‌ محیطی و مهمتر از همه جلوگیری از بروز حوادث ناگوار به صورت مستمر از سوی واحد بازرسی این شرکت انجام می شود.

موارد ذکر شده بخشی از اقدامات کارکنان خدوم واحد بازرسی فنی است که انجام مستمر این اقدامات در طول سال زمینه تامین ایمن، پایدار و مستمر جریان گاز طبیعی را فراهم می‌آورد. امید است با استفاده ایمن و بهینه از این نعمت خدادادی، ضمن کاهش هزینه‌های گاز مصرفی، زمینه استمرار گاز واحدهای تولیدی و اشتغال فرزندانمان به خصوص در فصول سرد فراهم آوریم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=111524