نزول شاخص بورس ادامه خواهد یافت

0
۷۰۴ بازدید

مرتضی ابراهیمی- شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز دو شنبه هشتم خرداد ماه ۹۶ با کاهش ۱۱۳ واحدی در رقم  ۸۰ هزار و ۵۹۹ واحد ایستاد. در مجموع از اول هفته جاری شاخص کل بورس ۵۳۷ واحد ریزش کرده است.

برای بررسی بهتر این نزول با یک کارشناس بازار سرمایه گفتگو کرده ایم.

یوسف حاجی باقری  عضو هیئت مدیره کارگزاری ستاره جنوب در گفتگو با جهان اقتصاد با اشاره به این که بازار سرمایه سیر نزولی شاخص کل ادامه خواهد یافت گفت: گزارش های منتشر شده سالیانه شرکت های بورسی نشان می دهد که اکثر شرکت های بورسی در زیان به سر می برند و این موضوع نشان از ادامه نزول شاخص کل بورس است.

باقری گفت: برای رشد شاخص بورس باید دولت بودجه عمرانی را افزایش دهد بنابراین لازم است پروژه های عمرانی به خصوص در حوزه های نفت و پتروشیمی افزایش یابد.

عضو هیئت مدیره کارگزاری ستاره جنوب افزود: با بررسی های که کارگزاری ستاره جنوب انجام داده است دریافته ایم که اغلب شرکت ها به خصوص شرکت های بزرگ زیان ده هستند و اگر سوده هستند، سود دهی ان ها بسیار کم است مانند گروه های خودرو، پتروشیمی، فلزات اساسی و…

وی افزود: دو ماه از سال گذشته است اما همچنان بودجه به جامعه تزریق نشده است. باید بازار پول نیز مانند بازار سرمایه به شرکت های بورسی نقدینگی وارد کند تا شرکت های بورسی از حالت رکود خارج شوند.

به گزارش جهان اقتصاد، شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۳۸ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۴۷۲ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۴۳  واحدی به رقم  ۸۷ هزار و ۹۰۳  واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما  در حالی با کاهش ۵۰ واحدی به رقم  ۵۵ هزار و ۷۰۴  واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش۴۱۲ واحدی عدد  ۱۷۹ هزار و ۹۴۳  واحد را به نمایش گذاشت.

روز دو شنبه همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش یک واحدی به ۹۱۶ واحد رضایت داد.

براساس این گزارش، روز دو شنبه معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های مخابرات ایران با ۳۸ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر و تاپیکو هریک با ۱۶ واحد و همراه اول با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری غدیر و سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی هر یک تا ۲۱ واحد ، پالایش نفت بندر عباس با ۱۹ واحد و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۱۱ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات روز دو شنبه بورس تهران به بیش از ۱۴۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۸۹ میلیون  و ۸۴۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۹ هزار و ۶۵۴  نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات روز دو شنبه نماد معاملاتی شرکت‌های دشت مرغاب، حق تقدم خرید سهام  سیمان شاهرود، شوکوپارس، سرمایه‌گذاری سبحان، صنایع غذایی مینوشرق، حق تقدم خرید سهام بیمه حافظ، سرمایه‌گذاری فنی و مهندسی مشانیر و فارسیت اهواز از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع تولیدی اشتاد ایران، کالسیمین، باما، ریخته‌گری تراکتورسازی ایران، پتروشیمی شازند، پارس مینو و همچنین واحدهای سرمایه‌گذاری گنجینه آینده روشن متوقف شدند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=61260