نرخ سکه سقوط کرد

0
۴۷۷ بازدید

سیگنال «طلایی » مذاکرات هسته ای همزمان با ورود ۱۳ تن طلا

نرخ سکه سقوط کرد

رخدادی بی نظیر در دو سال گذشته

با تلاش بانک مرکزی و دستگاه دیپلماسی، مشکل انتقال بخشی از دارایی‌های طلای ایران به داخل کشور در حاشیه مذاکرات وین رفع شد و ۱۳ تن طلا به مبلغ تقریبی ۴۸۶ میلیون دلار به کشور بازگشت. بانک مرکزی با اعلام این خبر گفته است. ولی‌الله سیف با اعلام این خبر افزود: براساس پیگیری‌های صورت گرفته از سوی وزارت امورخارجه و بانک مرکزی ، بخشی از سرمایه طلای کشور که به دلیل تحریم‌ها امکان انتقال به داخل ایران را نداشت، شب گذشته با موفقیت تحویل خزانه بانک مرکزی شد.  رییس کل بانک مرکزی گفت: معادل ۱۳ تن طلا که قبلا خریداری شده و در آفریقای جنوبی به صورت امانی طی ۲ سال گذشته نگهداری می‌شد و به دلیل شرایط تحریم و برخی کارشکنی‌ها امکان انتقال به ایران را نداشت براساس پیگیری‌های انجام شده در مذاکرات جاری در وین رفع مشکل شده و طی هفته گذشته در قالب ۳ محموله که آخرین آن به میزان ۴ تن بود وارد کشور و تحویل خزانه بانک مرکزی شد.  این میزان طلای رفع توقیف شده در سال‌های ۹۲- ۱۳۹۰ از آفریقای جنوبی خریداری شده و به علت مشکلات تحریم امکان انتقال به ایران را نداشته است اما بعد از مذاکرات اخیر برای بازگشت آن به ایران بین ایران و غرب توافق صورت گرفت

به گزارش جهان اقتصاد ۱۳ تن طلای مذکور معادل تقریبا ۴۱۶ هزار اونس طلاست و اگر قیمت اونس طلا در بازار جهانی به نرخ روز را معادل ۱۱۶۸دلار برآورد کنیم. ارزش ۱۳تن طلای وارد شده به کشور تقریبا معادل ۴۸۶ میلیون دلار است. سرمایه‌یی که به قیمت امروز دلار بیش از ۱۶۰۰میلیارد تومان می‌ارزد.

گفتنی است، موضوع رفع تحریم‌ها و دسترسی بدون مانع به منابع پولی، ارزی و طلای جمهوری اسلامی در خارج از کشور، یکی از اهداف اصلی تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی در جریان مذاکرات جاری است.  پیش‌تر نیز ایران و گروه ۱+۵ برای آزادسازی ۱۱.۹میلیارد دلار از دارایی‌های ارزی بلوکه شده کشورمان به توافق رسیده بودند.ایران در سال‌های قبل از افزایش نرخ ارز و در شرایطی که نرخ دلار حدود ۱۲۲۶ تومان بود، اقدام به خرید طلا در مقادیر قابل توجه کرد.براساس اعلام کارشناسان بازار طلا، نیاز مصرفی سالانه کشور به شمش طلا حدود ۱۱۰ تن است و گردش سالانه طلا در بازار نیز حدود ۳۰۰ تن برآورد می‌شود.  بر این اساس می‌توان دریافت که واردات ۱۳ تن طلای توقیف شده به اندازه ۱۲درصد نیاز کشور به واردات طلاست و تامین‌کننده نیاز یک ماه و نیم عرضه طلا به بازار است.  میزان واردات طلا در ایران طی سال‌های (۱۳۸۱ ـ ۱۳۷۶) از یک تن در سال ۱۳۷۶ به ۱۷۵۲تن در سال ۱۳۷۷ افزایش یافته اما این مقدار کاهش یافته و به ۶۸ تن در سال ۱۳۸۱ می‌رسد.   در سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۱ واردات طلا به کشور طبق آمار گمرک به ترتیب ۱، ۱۷۵۲، ۱، ۴۳، ۳ و ۶۸ تن بوده است. برخی کارشناسان گفته‌اند که میزان ذخایر طلای بانک مرکزی در سال ۱۳۸۹ معادل ۹۶ تن بوده و در سال‌های بعد با خرید مقادیر قابل توجهی طلا به حدود ۵۰۰ تن طلا افزایش یافته است.

در همین ارتباط محمد کشتی‌آرای ، رییس اتحادیه طلا و جواهر با یان اینکه قیمت سکه در بازار داخلی با توجه به کاهش قیمت جهانی طلا و کاهش قیمت ارز، به کمتر از ۹۰۰ هزار تومان رسیده از آن به عنوان اتفاقی بی‌نظیر در دو سال اخیر یاد کرده و گفته است: در هفته گذشته قیمت هر اونس طلا در اوایل هفته حدود ۱۱۷۵ دلار بود که اواخر هفته به ۱۱۶۴ دلار کاهش یافت؛ یعنی به طور میانگین در هفته‌ای که گذشت هر اونس طلا حدود ۱۱ دلار کاهش قیمت داشت. وی ادامه داد: کاهش قیمت ارز این روزها تحت تاثیر مذاکرات بوده و با توجه به این موضوع به کمتر از ۳۳۰۰ تومان کاهش یافت؛ به دنبال آن نیز قیمت طلا و سکه کاهش یافت. کشتی‌آرای همچنین اظهار کرد: هفته گذشته دوباره قیمت طلا تحت تاثیر مسائل اتحادیه اروپا و یونان قرار گرفت و با توجه به نتیجه توافقات صورت گرفته از سوی اتحادیه اروپا در رابطه با یونان، به پایین‌ترین سطح خود در چهار هفته اخیر رسید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13822