کد خبر: 147261
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۴۰۰

نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح ۲ ساله اخیر رسید

نرخ تورم ترکیه به بالاترین سطح ۲ ساله اخیر رسید

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، مرکز آمار ترکیه در گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم این کشور  در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن به ۱۷.۵۳ درصد رسیده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه ماه قبل ۰.۹۴ درصد بیشتر شده است. این نرخ، بالاترین نرخ تورم ثبت شده ترکیه در ۲۵ ماه اخیر محسوب می شود.  

اقتصاد ترکیه از زمان شیوع کرونا تحت فشار زیادی قرار گرفته چرا که بخش های کلیدی آن از جمله گردشگری دچار مشکل شده است.  

در بین بخش‌های مختلف، بالاترین نرخ تورم مربوط به بخش حمل و نقل با ۲۶.۲ درصد بوده است و پس از این بخش نیز، لوازم منزل با تورم ۲۵.۶۹ درصدی و مواد غذایی و نوشیدنی با ۱۹.۹۹ درصد قرار دارند. از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به فرهنگ و آموزش با ۱۲.۲۱ درصد و ارتباطات با ۱۲.۵۶ درصد بوده است.

 از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ که نرخ تورم ترکیه با رسیدن به ۲۵ درصد در بالاترین سطح ۱۵ سال اخیر خود قرار گرفت، شیب افزایش قیمت‌ها عمدتا در مسیر کاهشی بوده است.  

هسته تورمی که تغییرات قیمتی مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد، با ۱.۱۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۱۶.۴۵ درصد رسید.

بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم ترکیه در این ماه ۱.۹۴ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۴۴ درصد بیشتر از تورم ثبت شده ماه قبل در این کشور است.

متوسط نرخ تورم ترکیه در دو سال گذشته ۱۰.۷۴ درصد بوده است که بالاترین نرخ ثبت شده مربوط به ۲۰.۳۵ درصد در ماه ژانویه و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به تورم ۸.۵۵ درصدی ماه اکتبر بوده است.

مقامات ترکیه دستیابی به تورم تک رقمی ۸.۵ را برای سال جاری هدف‌گذاری کرده‌اند و بانک مرکزی نیز پیش‌بینی کرده تورم تا پایان امسال به ۸.۳۲ درصد برسد.