یکشنبه 03 تیر، 1403

کدخبر: 161587 09:32 1400/08/24
نرخ تورم آلمان در مسیر صعود

نرخ تورم آلمان در مسیر صعود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نرخ تورم آلمان در مسیر صعود

نرخ تورم آلمان در مسیر صعود

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایسنا، نرخ تورم آلمان در ماه اکتبر بالای نرخ هدف گذاری شده دو درصدی باقی مانده است. طبق اعلام مرکز آمار این کشور، متوسط بهای مصرف کننده مثبت ۴.۵ درصد بوده که ۰.۴ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل و ۰.۲ درصد بیشتر از انتظارات فعالان اقتصادی بوده است.

این نرخ تورم که بالاترین تورم‌های ثبت شده در ۲۸ سال اخیر در این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۱۸.۶ درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش مواد غذایی به ۴.۴ درصد رسیده است.

متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۱ برابر با ۲.۱۱ درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۱۱.۵۴ درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۷.۶۲ درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در این ماه ۰.۵ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۴ درصد بیشتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات آن‌ها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۱.۹ درصد رسیده است.

همچنین به مانند بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در اسپانیا افزایش پیدا کرده است؛ به گونه‌ای که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه اکتبر با ۱.۴ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۵.۴ درصد رسیده است.

این نرخ تورم که بیشترین نرخ تورمی اسپانیا در طول ۲۸ سال اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت افزایش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است که تورم آن به ۱۲.۳ درصد رسیده است. تورم بخش لباس و پوشاک نیز به ۱۱.۱ درصد است. در بین دیگر بخش ها، نرخ تورم در بخش فرهنگ و آموزش به ۱.۳ درصد و در تنباکو به ۰.۸ درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در اسپانیا با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۱.۸ درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم اسپانیا در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۱ معادل ۳.۴۱ درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۱۵.۵ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۱.۶ درصد بوده است.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |