چهارشنبه 15 آذر، 1402

کدخبر: 4746 14:42:50 1393-05-28
نتیجه‏ی روابط دولت- ملت

نتیجه‏ی روابط دولت- ملت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نتیجه‏ی روابط دولت- ملت

نتیجه‏ی روابط دولت- ملت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

دکتر داریوش مهاجر:      درباره روابط ملت با دولت و به عکس سخنان بسیار رفته است. هنگامی که ملتی به دولتش اعتماد می‏کند، به او رای می‏دهد و سپس کارهایشان را مورد حمایت قرار می‏دهد، اتفاقی که روی می‏دهد، افزایش اعتبار و قدرت دولت و ارتقای سرمایه اجتماعی در سطح ملی و البته بسیاری نتایج دیگر است

     آقای دکتر روحانی بر اثر یک تصمیم جمعی و آنهم در فرصت چند روز پایانی مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی اکثریت رای دهندگان به عنوان رییس قوه مجریه پا به عرصه‏ی قدرت گذارد و با بردش امیدها را در دل ملت ایران زنده کرد. از همان آغازین روزهای فعالیتش وعده کرد که دولتش در راستای خواست ملت حرکت کند و از هجمه‏های معارضان نهراسد و امید مردم را به یأس مبدل نسازد.
     دانسته است که ایرانیان ملتی با فرهنگ غنی و صلح جو هستند؛ از همین رو در تاریخ حدود سیصد ساله‏ی اخیر نیز گزارشی از تعدی و دست اندازی به دیگر سرزمینها نداشته و اگر پیکاری رخداده، صرفاً رزمی دفاعی و پدافندی بوده است چرا که ایرانیان غنی از عرق ملی و تعصب میهنی هستند و تجاوز به کشورشان را برنمی‏تابند. جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که تا چند هفته‏ی دیگر سالگرد آغازش فرا می‏رسد از این جمله است.
     اما اکثریت مردم ایران که در واقع رای دهندگان به روحانی و دولتش در میان آنها بوده‏اند، در مرحله‏ی نخست دو خواسته‏ی اساسی از دولت تدبیر و امید داشته و دارند؛ یکی آنکه مشکلات با دولتهای دیگر و از جمله دولتهای معارض را در چارچوبی سیاسی و با ابزارهای دیپلماتیک و از جمله مذاکره حل و فصل نماید. دیگر آنکه معضلات اقتصادی را که در دولتهای نهم و دهم به دلایل گوناگون و به رغم افزایش حیرت انگیز درآمدهای نفتی پیچیده‏تر، وخیم تر و حتی خطرناک تر شده است، به نوعی رفع نماید.
     پیگیری خواسته‏ی نخست ملت به شیوه‏های گوناگون از جمله از طریق احیای مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵  انجام شده که نتایج متعدد و متفاوت دارد که از جمله‏ی آنها بهبود روابط سیاسی و به تبع آن روابط اقتصادی و فرهنگی که  نه تنها با این شش کشور بلکه با دیگر کشورهای منطقه و جهان است.
     مذاکره دو جانبه هیاتهای دیپلماتیک ایران با کشورهای مختلف از جمله دولتهای منطقه که به ترمیم روابط میان ایران و این کشورها منجر شده نیز در راستای چنین هدفی انجام شده است.
     کوشش در جهت کاهش نرخ تورم و اخیراً تهیه و ارایه‏ی بسته‏ای به منظور خروج از رکود، به نوعی پیگیری خواست دوم ملت در جهت بهبود اوضاع اقتصادی است که خوشبختانه در یک ساله‏ی گذشته نتایج مثبت اولیه اقدامات دولت قابل مشاهده است.
    واقعیت آن است که روحانی و دولتش با صراحت و شهامت این دو خواسته‏ی ملت را ظرف این حدود یک ساله‏ای که از روی کار آمدنش گذشته، پیگیری کرده است. ناگفته پیداست که پیگیری خواستهای ملت همانا موجب اعتماد بیشتر مردم به دولت شده و باعث گردیده که دولت را در برابر هجمه‏ی گروه‏های مخالف و آنها که برای تأمین منافع فردی و گروهیشان اصلاً منافع ملی را مورد توجه قرار نمی‏دهند و بعضاً با صراحت به خاطر منافع گروهی، منافع ملی را مخدوش و زیر پا می‏گذارند، ایمن سازد.
    تلاش مخالفان دولت تدبیر و امید که اعتماد ملت و حمایت ایشان را با خود دارد با سنگ‏اندازیها، بجایی نخواهد رسید چنانچه امروز استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ره  به جایی نخواهد برد، وزیری که در جهت خواسته‏های اکثریت ملت گام برداشته است.



  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |