نبود تفاوت میان شعارهای نامزدان تایید صلاحیت شده با عوام

0
۷۰۵ بازدید

محمد قره باغی-خبرنگار آزاد

بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر در انتخابات ریاست جمهوری  ثبت نام  کرده اند که از این تعداد شورای نگهبان تنها ۶ نفر را تایید صلاحیت کرد. . در این دوره از انتخابات بار دیگر قشرهای مختلفی از مردم  با گرایش و دیدگاه های  متفاوت  ثبت نام کردند. تعداد شرکت کنندگان در این دوره از انتخابات به حدی بود که برخی مانند  دبیر حزب کارگزاران  آن را به سخره گرفتن انتخابات بیان کرد  و احمد جنتی رئیس شورای نگهبان نیز گفت  برخی از افرادی که برای ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند، اطلاعاتی در خصوص مسئولیت های رئیس جمهوری ندارند و بنابراین باید قانونی تدوین شود و محدودیت هایی در خصوص ثبت نام داوطلبان  شکل بگیرد. مجلس باید در این خصوص قانونگذاری کند و ما هم کمک می کنیم تا شرایط خاص برای ثبت نام کنندگان در نظر گرفته شود. هر چند  لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این باره در پاسخ به جنتی گفت :«  مجلس پیش از این قانونی را برای تفسیر رجل سیاسی و مدیر و مدبر بودن کاندیداها این انتخابات تصویب کرده بود که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و اکنون باز آمادگی دارد که شورای نگهبان مصوبه قبلی مجلس را تایید کند یا ایرادات آن را برای اصلاح به مجلس ارجاع دهد.»

اما به راستی کاندیدا های تایید صلاحیت شده  چه ویژگی دارند که سایر ثبت نام شدگان نداشتند ؟ باید تفاوت ویژه و عمده ای را نامزدان تایید صلاحیت شده داشته باشند که دیگر شرکت کنندگان آن را نداشتند.

آنچه در این میان موجب تفاوت انتخاب و تایید صلاحیت است برنامه ها و شعارها آنان است. هر نامزد تایید صلاحیت شده ای یک شعاری می دهد و باید دید که آیا شعار ها و برنامه های تایید صلاحیت شدگان چقدر با شعارهایی که حتی افراد عادی می دهند متفاوت است. از این رو ابتدا شعارها و برنامه های تبلیغاتی نامزدهای تایید صلاحیت شده ها را اجمالی بررسی می کنیم.

حجت الاسلام رئیسی نامزد مورد حمایت اصولگرایان در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داد که « مسکن مهر در مدت  یک سال تحویل می دهد »، « دو برابری یارانه به سه دهک پایین جامعه اعطا می کند» و اینکه اعلام کرد «بیکاری در کشور ۱۲ نیم درصد نیست ، بلکه ۴۰ درصد است» و … انی حرف ها و شعار ها به اعتقاد کارشناسان با توجه به مسائل جاری کشور عملی نیست  و  اعلام  برخی آمارها  ایجاد رعب و ترس از ادامه دولت یازدهم است.

در همین راستا شعار های قالیباف  نیز شامل «وعده ایجاد ۵ میلیون شغل را در کشور »  ، « افزایش ۲ و نیم برابر درآمد کشور با انقلاب اقتصادی  در یک دوره ۴ ساله با انقلاب اقتصادی »  و … است  که به اعتقاد بیشتر کارشناسان نه تنها بر اساس واقعیت های موجود در کشور این تنها یک شعار پوپولیستی و عوام فریبانه ای بیش نیست، بلکه تنها با وعده های پوچ و ایجاد وحشت از شرایط جاری کشور که نتیجه دولت های نهم و دهم احمدی نژاد است ،به دنبال جذب  آرای مردم است.

به اعتقاد بیشتر کارشناسان، شعار های انتخاباتی این دوره از رقابت های ریاست جمهوری، برخورد هیجانی با مسائل حساس اقتصادی است و به قول  رئیس مجلس « برخی از این اظهارات قابلیت اجرائی ندارد .»

آنچه به نظر می رسد شعارهای انتخاباتی نامزدهای سال  ۹۶  چندان با شعارهایی انتخاباتی مردمی که برای ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند و رد صلاحیت شدند، ندارند چرا که وجه مشترک این شعار های مردم عادی  با شعار های نامزد های تایید صلاحیت شده وعده های عوام گرایانه است.  وعده های پوچ و بی اساسکه  قابلیت اجرائی شدن ندارد و تنها سعی در کسب آرا مردم  دارند که خود این نوعی بی حرمتی به درک و شعور مردم تلقی می شود.

به نظر می رسد نامزدانی باید تایید صلاحیت شوند که شعارها و برنامه های عوام فریبانه نداشته باشند  و برنامه های و شعارهای آنها فراتر از افراد  عامه مردم باشد که  ثبت نام می کنند. باید نامزدانی تایید صلاحیت شوند که  برنامه ها و شعارهای نامزدان در شان مردم  و  قابلیت اجرائی داشته باشد و از سوی دیگر جایگاه ریاست جمهوری را در کشور حفظ کند و به دنبال آن  توسعه و پیشرفت کشور را مد نظر گرفته داشته و  رفاه ، امنیت را برای مردم فراهم کند.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59287