کد خبر: 197141
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱

نباید سی‌ان‌جی از سبد سوخت حذف شود

نباید سی‌ان‌جی از سبد سوخت حذف شود

تا 2050 بیش از یک میلیارد و 100 میلیون خودروی برقی در کره زمین خواهیم داشت و زندگی بشر بیشتر برقی می‌شود و مطمئنا سوخت‌هایی مثل سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی هم کمرنگ می‌شوند چون نسل جدید روی برق متمرکز شده و از گاز بیشتر برای تولید برق استفاده می‌شود تا سوخت.

حمیدرضا صالحی، عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهارداشت: یکی از بزرگ ‌ترین علت‌های کمتر پرداختن به سی‌ان‌جی در کشور این است که به لحاظ فرهنگی و اقتصادی چالش داشته است، به لحاظ اقتصادی به دلیل پایین بودن قیمت بنزین و دسترسی آسان به آن مجالی برای استفاده از سی‌ان‌جی باقی نگذاشته است.

 وی تصریح کرد: سال‌ها است که فعالان این حوزه به دنبال این هستند که از لحاظ قانونی و اعمال قیمت این موضوع را حل کنند و همین باعث شده سی‌ان‌جی سهم کمی را در مصرف سوخت داشته باشد، ضمن اینکه به لحاظ فرهنگی نیز فرهنگسازی لازم صورت نگرفته است.

وی با اشاره به اینکه عدم رعایت استاندارد و تولید مخازنی که به کرات شاهد انفجار بودیم از لحاظ فرهنگی مردم را نگران کرد و باعث شد مردم از این سوخت تاحدی فاصله بگیرند گفت: دیگر اینکه توسعه جایگاه‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری داشت و یکی از دلایل عدم سرمایه‌گذاری در این بخش نیز پایین بودن قیمت بنزین بوده که روی قیمت و مصرف سی‌ان‌جی تاثیر گذاشته است.

صالحی عنوان کرد: از سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی آن‌گونه که باید استفاده نشده دلیل آن هم یکی عدم ارتباط با دنیا و تحریم‌ها بوده و دیگر اینکه دولتی بودن همه حوزه‌ ها باعث شده این سوخت آن‌ قدر پررنگ نباشد که در جی‌دی‌پی کشور مولد بوده است.

وی گفت: در برخی از کشورها تا حدی در حمل و نقل عمومی از سی‌ان‌جی استفاده می‌شود اما درکل در دنیا این سوخت مطرح نبوده به نوعی همچنان این بنزین و گازوئیل هستند که در بین خودروسازان جایگاه دارند، بعبارت دیگر تکنولوژی در حوزه بنزین و گازوئیل جواب داده و در نسل بعدی نیز شاهد توسعه خودروهای برقی هستیم، یعنی اگر نسل کنونی سوخت کنار برود ما شاهد بروز و ظهور سی‌ان‌جی و حتی ال‌پی‌جی در خودروها نیستیم چون در کشورهای دنیا عرضه و تقاضایی وجود ندارد اما انرژی الکتریکی جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت، بنابراین خودروسازان بیشتر توان و تکنولوژی خود را روی برق متمرکز کرده‌اند.

صالحی با اشاره به شتاب توسعه خودروهای برقی گفت: تا 2050 بیش از یک میلیارد و 100 میلیون خودروی برقی در کره زمین خواهیم داشت و زندگی بشر بیشتر برقی می‌شود و مطمئنا سوخت‌هایی مثل سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی هم کمرنگ می‌شوند چون نسل جدید روی برق متمرکز شده و از گاز بیشتر برای تولید برق استفاده می‌شود تا سوخت.

وی تاکید کرد: سوختی مثل سی‌ان‌جی و ال‌پی‌جی تکنولوژی رو به رشدی نخواهند داشت و در کشور ما هم اقتصادی نیست و قیمت انرژی پاشنه آشیلی برای عدم رشد در این حوزه است چون قیمت سوخت در ایران بسیار ارزان است .

وی در پایان اظهار داشت: ما از سوخت‌های فسیلی ناگزیر به سمت برق حرکت می‌کنیم و گاز را بهتر است تبدیل به برق و به عنوان سوخت استفاده کنیم، در عین حال در کشور ما نباید سی‌ان‌جی از سبد سوخت حذف و کسب و کارهای این حوزه تعطیل شود، باید روی خودروهای عمومی تمرکز کنیم اما باید به سمت برقی شدن برویم تا از آلایندگی خلاص شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.