ناگفته‌های رحمانی‌فضلی از رابطه نزدیک با علی لاریجانی: شیفتگی!

0
۱,۰۲۰ بازدید

عبدالرضا رحمانی‌فضلی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا حرف‌های جالبی زده است. از جمله در جای جای مصاحبه از رابطه نزدیک خود با علی لاریجانی تعریف کرده است و خود را شیفته سیاستورزی وی نشان داده است. وی شخصیت‌ صادق لاریجانی را شخصیتی دموکرات معرفی کرده است: درباره (اتفاقات منتهی به لغو سخنرانی مطهری در مشهد) با رئیس قوه قضائیه تماسی نداشتم اما من به صورت دوره‌ای با رئیس قوه قضائیه جلسه دارم و سعی می‌کنم سه ماه یک بار ایشان را ملاقات کنم. واقعاً هم نظر رئیس قوه قضائیه در این نوع مسائل نظر بسیار باز و واقعاً دموکراتیک است.

وی در پاسخی درباره حضور فرماندهان ارشد یک ارگان نظامی در حمله به مطهری در شیراز هم تاکید کرده است که گزارش وزارت کشور به نهادهای قضایی ارسال شده اما وی از نظامی بودن آمران اطلاعی ندارد.

رحمانی فضلی درباره احضار استانداران بعد از انتخابات گفته حدود هفت استاندار احضار شده‌اند. اینکه می‌گویم حدود هفت استاندار برای این است که هرچند روز یک بار یک استاندار دیگر به احضارشده‌ها اضافه می‌شود. تعدادی شکایت به قوه قضائیه رسیده و آن‌ها به مرور همکاران ما را برای پرس‌وجو می‌خواهند برای همین هم تعداد رفت و آمد‌ها گاهی زیاد‌تر می‌شود. تا جایی که من امروز خبر دارم حدود ۶ یا ۷ استاندار احضار شده‌اند. طبق آنچه معاونت حقوقی بنده پیگیری کرده آمار آنچه مدیران استانی ما به خاطر آن احضار شده‌اند اعم از استاندار، فرماندار و بخشدار حدود ۶۲ یا ۶۳ مورد است. کیفرخواست یکی از همکاران ما این است که با ماشین مقابل یک ستادی ایستاده و با دوستان حاضر در آن ستاد احوالپرسی کرده است و همین به عنوان تخلف تلقی شده است یا یکی از استانداران رفته در جایی سخنرانی کرده که عکس آقای روحانی هم از قبل از انتخابات در آن سالن بوده است و الان هم وجود دارد اما می‌ گویند این سخنرانی به همین دلیل تبلیغاتی بوده است. وقتی ما می‌آییم در رسانه‌ها مطرح می‌کنیم استانداران را احضار کرده‌ایم و کیفرخواست برای آن‌ها صادر شده گویی جانی قاتل، سارق و قاچاقچی را احضار کرده‌ایم. به دادستان کل کشور گلایه کردم گفتم اصلا نمی‌پسندم که شما می‌آیید و هر روز در این رابطه مصاحبه می‌کنید ما هم می‌توانیم ده‌ها مصاحبه راجع به ضعف‌های دستگاه‌های مختلف داشته باشیم که به طور روزانه با آن مواجه هستید اما این مساله به مصلحت نیست و ما باید موضوعات مختلف را از مراحل قانونی خود پیگیری کنیم.

وی درباره مدیران اصولگرایی که در دولت باقی مانده‌اند به آشنایی‌های قدیمی خود با این افراد اشاره کرده است و گفته یکی از مشخص‌ترین این موارد فرماندار تهران بود ایشان فرمانداری است که از زمان آقای احمدی‌نژاد مانده است من‌‌‌‌ همان زمان هم اعلام که فرماندار تهران را خودم به شخصه می‌شناسم و ایشان در صدا و سیما مدیر بنده بوده است ایشان انسانی کاملا متدین و خوب است و گفتم با‌شناختی که از ایشان دارم می‌دانم مدیر متدین و معتدلی است و برنامه آقای روحانی را هم قبول دارد. در مورد اصفهان ما در مقطعی که می‌خواستیم در این استان جابه‌جایی داشته باشیم بر مبنای همین اصل هماهنگی عمل کردیم. آیت الله مظاهری هم از شخصیت‌های شاخص اصفهان است. بنده هم ارادت قبلی و قلبی به ایشان دارم و هر روز صبح هم در راه سخنرانی ایشان را گوش می‌کنم. ایشان انسان بسیار شریف و محترمی است. نه هوای نفس دارد و نه زد و بند سیاسی و دلبستگی دارد. در اصفهان جریان بزرگی از معتمدان این استان نسبت به جابه‌جایی استاندار در شرایطی که نزدیک انتخابات بودیم، حرف‌هایی داشتند و می‌گفتند اگر این کار انجام نشود، بهتر است. ایشان هم همین مشورت را به ما داد ما هم نظرمان این بود که این مشورت پذیرفته شدنی است پس اسم این هماهنگی است و نباید نام آن را فشار بگذاریم.

وی درباره انتخاب استاندار زن در دولت بعدی گفته فرماندارانی که انتخاب کرده‌ام هنوز در سطح استاندار نیستند باید بروند معاون استاندار بشوند. ما گفتیم که معاونت سیاسی ما باید ارزیابی دقیق از مدیران استانی ما داشته باشد هنوز به ما این ارزیابی‌ها را نداده‌اند اگر به ما این ارزیابی را بدهند که خانم‌ها می‌توانند اینجایگاه مهم را اداره کنند قطعا از آن‌ها استفاده خواهیم کرد و مشکلی با این موضوع نداریم. وقتی یک فرماندار و به خصوص استاندار خانم در اینجایگاه می‌نشیند، باید بتواند فرمانده سپاه آن استان، رییس دادگستری و غیره را هماهنگ کند. قطعا در انتخاب افراد توانایی آن‌ها در هماهنگی با نهادهای محلی را هم مدنظر قرار می‌دهیم، فارغ از اینکه آقا یا خانم باشند قدرت هماهنگی در اینجایگاه‌ها آمرانه نیست. مثلا وزیر کشور هیچ نقش آمریتی در شورای امنیت کشور ندارد. همین طور هم رییس‌جمهور نقش آمریتی بر اعضای شورای عالی امنیت ملی ندارد در اینجایگاه‌ها بحث اقناعی است و یک موضوع باید مطرح شود و روی آن استدلال شود و جمع‌بندی صورت گیرد و تصمیم‌گرفته شود نقش استاندار هم در شورای تامین که نماینده قوه قضاییه و فرمانده سپاه در آن حضور دارند، آمرانه نیست و حتما نیاز به مراحلی دارد.

وزیر کشور دولت روحانی در پاسخ به این مسئله که رحمانی فضلی را سهمیه لاریجانی در دولت روحانی می‌خوانند گفته است اینکه اصرار داشته فردی بماند تا اینکه برود لابی و به قول برخی معامله کند دو مقوله جداست. لاریجانی در این مورد، نه تنها اصرار هم نداشت بلکه در دوره قبل اصلا در جریان پیشنهاد وزارت کشور به بنده هم نبود. آقای لاریجانی فارغ از اینکه رییس مجلس است، فرد توانمند و دلسوزی است و نیرو‌ها را به خوبی می‌شناسد. لاریجانی هم به عنوان یک فرد توانمند و قابل اعتماد می‌تواند به آقای روحانی لیست بدهد. پس وقتی آقای لاریجانی می‌گوید بهتر است فلانی بماند و دیگری برود، این در حد توصیه و مشورت است. معامله یعنی شما با انگیزه قبلی چیزی را بدهی و در مقابل چیز دیگری بخواهی.

رحمانی فضلی افزوده آقای لاریجانی یک چهره شاخص سیاسی است و ظرفیت بروز و ظهور در جایگاه ریاست جمهوری را هم دارد و فردی وزین و توانمند است. برای همین هم در تحلیل‌ها این مساله مطرح است که شاید ایشان در انتخابات آینده حضور داشته باشد، اما از طرفی هم مثل ایشان ۲۰ نفر دیگر هم چنین ظرفیت‌هایی را دارند. ۱۷ سال است من با ایشان رفاقت کردم و نان و نمک یکدیگر را خورده‌ایم و هیچ ابایی از بیان این رابطه ندارم و به همین نسبت هم همین رابطه را با روحانی دارم. در دولت یازدهم که قرار بود وزیر کشور شوم، آقای روحانی بنده را صدا زد و گفت من می‌خواهم تو را به عنوان وزیر کشور بگذارم، و گفتند این مساله را جایی مطرح نکن. من هم گفتم من مجبورم با یک نفر این موضوع را مطرح کنم، چون آقای لاریجانی رییسم است و او باید اجازه بدهد که در این وزارت‌خانه باشم یا نباشم و اگر اجازه ندهد، قطعا نخواهم آمد. من با آقای علی لاریجانی کارهای اجرایی کرده‌ام و در فراز و فرود با هم بودیم و روابط من با علی لاریجانی متفاوت‌تر است. اما با آقای آملی لاریجانی هم روابط خوبی دارم و معتقدم ایشان هم فرد محترم و شریف و زحمتکشی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=66009