کد خبر: 4152
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۳

ناکامی طلا برای عبور از مرز ۱۳۰۰ دلار

ناکامی طلا برای عبور از مرز ۱۳۰۰ دلار

گروه بازارپول : قیمت جهانی طلا پس از این که تصویب کمک مالی به بانک بحران زده پرتغال نگرانی نسبت به گسترش بحران در حوزه یورو را کاهش داد و برقراری آتش بس در غزه تقاضا برای این فلز گرانبها را کاهش داد، پایین ۱۳۰۰ دلار در هر اونس باقی ماند

هر اونس طلا برای تحویل فوری در ساعات ابتدایی معاملات سه شنبه بازار سنگاپور ۱۲۸۸ دلار بود. در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر با ۰.۱ درصد رشد به ۱۲۹۰ دلار رسید. این فلز گرانبها روز گذشته پس از اینکه بانک مرکزی پرتغال کنترل بانک اسپیریتو سانتو را به دست گرفت و کمک کرد شاخص استاندارد اند پورز ۵۰۰ از بزرگترین سقوط هفتگی دو سال گذشته احیا شود، ۰.۴ درصد کاهش یافت.
بر اساس گزارش بلومبرگ، آمار موسسه آی اس ام که قرار است سه شنبه منتشر شود، ممکن است نشان دهد شاخص خدمات آمریکا از ۵۶ در ژوئن به ۵۶.۵ واحد در ژوییه رشد کرده است و زمینه افزایش هزینه‌های استقراض از سوی بانک مرکزی آمریکا را تقویت کند. طلا سال گذشته با انتظار سرمایه گذاران برای آغاز تعدیل تدابیر محرک مالی در آمریکا ۲۸ درصد سقوط کرد با اینهمه قیمتهای این فلز از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون تحت تاثیر تنشها در اوکراین و خاورمیانه ۷.۳ درصد رشد داشته است.
قیمت طلا ماه گذشته بیش از سه درصد کاهش یافت زیرا توجه سرمایه گذاران از منازعات در اروپای شرقی و خاورمیانه به احتمال تحکیم سیاست پولی در آمریکا برگشت. طلا دارایی مطمئن در آشفتگی سیاسی و اقتصادی به شمار می‌رود اما نرخ‌های بهره بالاتر سرمایه گذاران را به خارج کردن پول از دارایی‌های بدون بازده مانند طلا تشویق خواهد کرد.
با اینهمه شرکت یو اس ای گولد پیش بینی کرده است با دورنمای تسریع رشد تورم، طلا تا سپتامبر امسال به ۱۴۰۰ دلار صعود خواهد کرد. تحلیلگر بازار ارشد این شرکت در مصاحبه با بلومبرگ اظهار کرده است طلا تا پایان سال به ۱۴۰۰ دلار صعود خواهد کرد حتی اگر بانک مرکزی نرخهای بهره را افزایش دهد زیرا نرخهای بهره بالاتر افزایش قیمتهای مصرف کننده را به دنبال خواهد داشت.
در بازار دیگر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۲۰.۲۱۴۰ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۴۶۴ دلار رسید در حالیکه هر اونس پالادیم ۰.۳ درصد صعود کرد و به ۸۵۸ دلار رسید.
کاهش تمایل سرمایه‌گذاران به طلا
تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه گذاری نانهوا فیوچرز بر این باور است که بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا مهمترین عامل موثر بر قیمت طلا در شرایط کنونی به شمار می رود.
به گزارش بلومبرگ؛ قیمت طلا هنوز زیر ۱۳۰۰ دلار در هر اونس تثبیت شده است. تصمیم دولت پرتغال برای نجات بانک اسپیریتو سانتو موجب کاهش نگرانی های بین المللی نسبت به بحران بانکی این کشور شده است.
کاهش نگرانی های بین المللی نسبت به تنش در نوار غزه نیز تاثیر زیادی بر افت تقاضای طلا و کاهش قیمت این فلز زرد داشته است.
بر اساس این گزارش تصمیم دولت پرتغال برای نجات بزرگترین بانک بحران زده این کشور موجب شد تا شاخص اس اند پی ۵۰۰ که با بیشترین افت در دو سال اخیر روبرو شده بود با افزایش نسبی روبرو شود.