کد خبر: 11487
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۴

ناکامی بازار سهام از عرضه های اولیه بی منطق

ناکامی بازار سهام از عرضه های اولیه بی منطق

مهدی حاجی وند: روز گذشته در حالی اولین عرضه اولیه بورس اوراق بهادار در سال 94 کلید خورد که تعداد 65 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شرکت سیمان خوزستان متعلق به شرکت سیمان آبیک و سیمان سپاهان در نماد "سخوز" به قیمت 4450 ریال کشف قیمت شد. با این حال تنها یک روز پس از این عرضه اولیه این شرکت، معاملات این نماد در روندی تعادلی میان عرضه و تقاضا در حال انجام است و خریداران عرضه اولیه این شرکت از کسب حداقل سود در این عرضه بازمانده اند تا مُهر ناکامی بر اولین عرضه اولیه بورس در سال جدید زده شود و این عرضه اولیه یادآور عرضه اولیه ناکام نفت سپاهان در روز پنجم خرداد سال گذشته باشد.

بر اساس این گزارش، شرکت سیمان خوزستان به عنوان 483 امین شرکت پذیرفته شده در فهرست نرخ‌های بازار دوم بورس اوراق بهادار در بخش ساخت سایر محصولات کانی غیرفلزی گروه ساخت محصولات کانی غیرفلزی طبقه بندی نشده در جای دیگر و طبقه ساخت سیمان، آهک و گچ قرار دارد و بسیاری از فعالان بازار علت اصلی ناکامی نخستین عرضه اولیه بورس در سال 94 را گران بودن قیمت سهام این شرکت عنوان می کنند.

دیروز در جریان اولین عرضه اولیه شرکت فرابورس ایران در سال 94 نیز تعداد 750 میلیون سهم شرکت فولاد هرمزگان جنوب روی میز فروش رفت و هر سهم این شرکت در نماد "هرمز" 1200 ریال کشف قیمت شد. بر اساس این گزارش؛ تعداد کل سهام این شرکت 15 میلیارد سهم است که در این عرضه اولیه تعداد سهام قابل عرضه در فرآیند کشف قیمت، 350 میلیون سهم و تعداد سهام قابل عرضه به کل معامله‌گران برخط (آنلاین) هم 400 میلیون سهم تعیین شده است. محدودیت خرید هر یک از ایستگاه های کاری کارگزاران نیز در این عرضه اولیه 250 هزار سهم؛ محدودیت خرید هر صندوق سرمایه گذاری واجد شرایط (اعم از مشترک و قابل معامله) 250 هزار سهم و محدودیت خرید هر معامله‌گر برخط (آنلاین) بر اساس پیام ناظر در روز عرضه اولیه اعلام شده بود.