نامزدهای ریاست‌جمهوری تحقق اهداف نظام اقتصادی اسلام و قانون اساسی را پیگیری کنند

0
۹۵۱ بازدید

خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، نوشت: با فرارسیدن ایام انتخابات و شروع به کار فعالیت‌های تبلیغی کاندیداها، شاهد امواج گسترده‌ای از وعده و وعیدهای نامزدهای ریاست‌جمهوری و شورای شهر هستیم که عمده این وعده‌ها و برنامه‌ها با محوریت مسائل اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی مردم است. البته در بسیاری از موارد شاهد خُلف وعده کاندیداها و فراموشی وعده‌های آنان هستیم؛ چراکه برخی از افراد، پس از پیروزی در انتخابات، وعده‌های خود را فراموش می‌کنند که این خُلف وعده از منظر قرآن کریم بسیار ناپسند است.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد رجایی باغسیایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نهم و عضو هیئت‌علمی دانشکده مدیریت دانشگاه علامه طباطبایی، با اشاره به لزوم ارائه وعده‌های عملی از سوی کاندیداها اظهار کرد: مسئله بسیار مهم در تبلیغات انتخاباتی این است که افراد، وعده‌هایی دهند که واقعا قابل عملیاتی شدن باشد و به عنوان مثال اگر وعده‌‌ای داده می‌شود، برنامه‌ای برای تحقق آن هم وجود داشته باشد و نامزدهای ریاست‌جمهوری به مردم بگویند که چگونه قصد عملی کردن این وعده‌ها را دارند.
وی ادامه داد: مسئله مهم دیگر این است که ریاست‌جمهوری، مسئله‌ای خطیر و سنگین است که هر کسی که این مسئولیت به دوش وی گذاشته شود، باید در پیشگاه خداوند و مردم پاسخگو باشد. شاید کسی بتواند در این دنیا، کم‌کاری‌ها، بی‌برنامگی‌ها و بی‌مسئولیتی‌ها را به گونه‌ای توجیه کند اما باید در پیشگاه خداوند هم پاسخگو باشد.
رجایی افزود: بنابراین نباید انسان به هر دری بزند که ریاست‌جمهوری خود را حفظ کند یا رئیس‌جمهور شود. حال اگر کسی احساس مسئولیت کرده یا توان رئیس‌جمهور شدن را در خود می‌بیند باید به صورت صادقانه با مردم مطرح کند که این مشکلات در کشور وجود دارد و بنده هم با این برنامه‌ها و روش‌ها قصد دارم این مشکل را برطرف کنم.
این نماینده سابق مجلس تأکید کرد: یکی از نکاتی که بسیار مهم است و تا هنگامی‌که این مشکل برطرف نشود، سایر مشکلات کشور از جمله در زمینه مسائل اقتصادی برطرف نمی‌شود، مربوط به سیستم اداری مملکت است. تا وقتی در سیستم اداری کشور، روابط بر ضوابط مقدم باشد و رشوه‌گیری، پارتی‌بازی و فساد اداری در ادارات کشور وجود داشته باشد، هیچ دولتی نمی‌تواند برنامه‌های خود را به ثمر برساند.
وی افزود: اگر بهترین برنامه‌ها در اختیار یک سیستم اداری قرار گیرد که در آن فساد وجود دارد، نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد. ما در گذشته برنامه‌های بسیاری برای اشتغال داشته‌ایم و بودجه‌های بسیاری هم اختصاص داده شده اما این بودجه‌ها به جاهای دیگری رفته است و به جای اینکه کارخانه‌دار، وام گرفته شده را برای توسعه کارخانه استفاده کند، برای خرید ملک و املاک مورد استفاده قرار داده است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: خود بنده از برخی بنگاه‌داران شنیده‌ام که فلان صاحب کارخانه، فلان مبلغ وام توسعه کارخانه دریافت کرده است اما اکنون به گونه‌ای دیگر خرج می کند. این نشان می‌دهد بانک در کنار وامی که به این افراد پرداخته کرده، نظارت نکرده است تا وام‌ها به شیوه صحیح خرج شود. بنابراین وقتی برنامه‌ریزی شده و امکانات ما در راستای رفع مشکلات چنین سیستم ناسالمی استفاده شود نمی‌توانیم راه به جایی بریم.
این نماینده سابق مجلس تأکید کرد: با این اوصاف، نامزدهای ریاست‌جمهوری باید در ابتدا برنامه‌های خود برای اصلاح نظام اداری را بیان کنند چون واقعا برای نظام ما، جای تأسف است که هر کسی، کاری در اداره‌ای داشته باشد باید به دنبال یک آشنا باشد تا کار وی را انجام دهد.
وی افزود: مسائل اقتصادی در برنامه‌های کاندیداها مهم است اما به نظر من تا مشکلات نظام اداری را حل نکنیم، در مسائل اقتصادی هم نتیجه‌ای نمی‌گیریم. درست است که بسیاری از مردم با مشکلات معیشتی مواجه هستند اما با وجود این سیستم اداری نمی‌توانیم سایر مشکلات مردم را برطرف کنیم؛ بنابراین باید چنین مسئله‌ای را در اولویت قرار دهیم تا مشکلات اقتصادی و معیشتی هم برطرف شود.
رجایی عنوان کرد: البته می‌توان مشکلات اقتصادی و اداری را در کنار هم پیش برد اما متأسفانه تاکنون، چه اصلاح طلبان و چه اصولگرایان، توجهی جدی به این مسئله نداشته‌اند و شاید دلیل اصلی این مسئله هم این بوده که نمی‌خواهند خود را به دردسر بیاندازند. بنابراین اگر به ریاست‌جمهوری به عنوان یک مسئولیت نگاه کنیم، اصلا نباید نگران باشیم که رأی می‌آوریم یا خیر، بلکه باید به وظیفه خود عمل کنیم و به فکر عوام‌فریبی نباشیم.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: البته اگر اینگونه عمل کنیم، مردم هم به خوبی در انتخابات، پاسخ مناسبی به ما می‌دهند اما اگر برای کسب رأی در انتخابات بعدی دوباره به عوام‌فریبی روی بیاوریم و شعارهای غیرواقعی بدهیم، با اسلامیت و تعهد اخلاقی و دینی ما سازگاری ندارد اما باید دانست که مسائل اقتصادی بسیار مهم است و تعداد زیادی از مردم از لحاظ معیشتی در تنگنا هستند.
وی تأکید کرد: البته باید به این نکته هم اشاره کرد که عده‌ای آنقدر ثروت دارند که نمی‌دانند چگونه باید این سرمایه‌ها را هزینه کنند بنابراین به مانور تشریفات در میان مردم روی آورده‌اند و متأسفانه بسیاری از افرادی که نوکیسه هم هستند، بسیار دوست دارند این ثروت خود را به رخ دیگران بکشند؛ در حالیکه در کنار اینها، بسیاری از مردم برای تأمین حداقل نیازهای خود محتاج هستند.
این نماینده سابق مجلس اظهار کرد: حال تصور کنید که دولتی بخواهد به همه این اقشار، از افراد بسیار ثروتمند تا کسانی که محتاج نان شب هستند، یارانه پرداخت کند که مسلما چنین روندی عادلانه نیست. چنین مشکلی باید برطرف شود؛ چراکه در هیچ جای دنیا به افرادی که درآمد مناسبی دارند، نه تنها یارانه نمی‌دهند بلکه از آنان مالیات دریافت کرده و به کسانی‌که مشکل مالی دارند، پرداخت می‌کنند.
رجایی تأکید کرد: اگر همین یارانه را به شیوه مناسبی هدفمند کنیم، می‌توانیم به میزان زیادی برای اقشار فقیر جامعه کارگشایی کنیم. افرادی که بیکار هستند و آمادگی کار هم دارند قطعا باید برای آنها چاره‌ای اندیشیده شود و اینکه بگوییم منابع نداریم و نمی‌شود این مشکلات را برطرف کرد، حرف قانع کننده‌ای نیست.
وی ادامه داد: به نظرم با همین هدفمندی درست یارانه‌ها و دریافت مالیات از اقشار پُر درآمد، می‌توان منابع خوبی برای ایجاد شغل برای نیازمندان و کسانی‌که امکان کسب درآمد مناسب ندارند را فراهم کنیم. ما در یک نظام اسلامی زندگی می‌کنیم که عدالت اجتماعی، یکی از ارکان این نظام است و عدالت اجتماعی هرگز به وجود نمی‌آید مگر اینکه ثروت جامعه را به طور متوازن تقسیم کرده و فقر را از بین ببریم و حداقل در جهت ریشه‌کن کردن فقر، تلاش‌های جدی داشته باشیم.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد:‌ بالاخره رؤسای جمهور کشور موظف هستند برای حل این مسائل، برنامه داشته باشند. ما باید اعلام کنیم که باید مشکلاتی همانند اشتغال، مشکلات معلولان و مسائلی از این قبیل برطرف شود و اینکه منابع کافی برای حل این مشکلات وجود ندارد، توجیه مناسبی نیست بلکه باید به فکر پیدا کردن منابع باشیم.
این نماینده سابق مجلس عنوان کرد: اگر از مشکلات مردم چشم‌پوشی کنیم تا در سختی و مشکلات غوطه‌ور باشند، چون منابع نداریم، توجیه مناسبی نیست بلکه هنر یک دولت موفق باید در این باشد که هدف‌های لازم را ترسیم کرده و منابع مورد نیاز آن را تأمین کند. اینکه درآمد نفت و مالیاتی داشته و آن را توزیع کنیم که هنر نیست و هر کسی می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.
رجایی تأکید کرد: هنر در این است که اهداف نظام اقتصادی اسلام و قانون اساسی را محقق کنیم. اگر قانون اساسی را مطالعه کنیم، متوجه خواهیم شد که وظایف مهمی را بر دوش دولت گذاشته است اما بسیاری از این وظایف تا الان تعطیل شده است. نامزد ریاست‌جمهوری باید اعلام کند اینچنین، مشکل اقتصادی را در جامعه برطرف کرده و منابع لازم را هم برای آن تأمین می‌کنم.
وی افزود: باید چنین دیدگاهی داشته باشیم و سپس نامزدها، وعده‌ها را با اعداد و ارقام بیان کنند و مثلا اعلام کنند که بعد از چهار سال، وضعیت را به چه جایی خواهیم رساند یا اگر اینقدر بیکار وجود دارد، بعد از پایان دوره ریاست‌جمهوری به چه سطحی خواهیم رساند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: همانگونه که وعده حل مشکلات اساسی مردم را ندادن، عیب است، وعده بدون مطالعه و صرفا با هدف کسب رأی هم عیب است. بنابراین باید تعادلی به وجود بیاید و نامزدها، کارهای اساسی خود را اعلام کرده و براساس آمار هم حرف بزنند و در پایان دوره هم پاسخگو باشند.
رجایی تأکید کرد: اینکه ما به مدت چهار سال، مدیریت کشور را برعهده بگیریم و سپس اعلام کنیم توان انجام مشکلات را نداشته‌ایم، اصلا قابل قبول نیست بنابراین کاندیداها باید با عدد و رقم اعلام کنند که نرخ بیکاری، تورم، درآمد سرانه، نرخ ارز و مسائلی از این قبیل را به کجا می‌رسانیم.
این نماینده سابق مجلس در پایان با انتقاد از نحوه برگزاری مناظره نامزدهای ریاست جمهوری گفت: متأسفانه وقت مناظره‌هایی که برگزار می‌شود بسیار کم است و یک کاندیدا نمی‌تواند برنامه‌های خود را به خوبی تشریح کند. در برنامه اول که یک فرصت چهار دقیقه‌ای برای ارائه برنامه‌ها به کاندیداها ارائه می‌شد که اصلا نمی‌تواند در چهار دقیقه و دو دقیقه به اظهار نظر پرداخت بنابراین باید شیوه مناظره‌ها تغییر پیدا کند تا نامزدها به خوبی فرصت داشته باشند که برنامه‌های خود را اعلام کنند؛ چون همین مناظره‌ها منبع اصلی مردم برای تصمیم‌گیری درباره نامزدهای ریاست‌جمهوری است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59481