ناتوانی نظام بانکی از پرداخت تسهیلات بلندمدت مسکن

0
۶۸۰ views

حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی بر ضرورت پرداخت تسهیلات بلندمدت مسکن توسط نظام بانکی تاکید کرد و گفت: یک جوان ۲۵ساله قطعاً پس‌انداز کافی ندارد پس باید از درآمدهای آینده وی مسکن خریداری شود در همین راستا باید طرح‌های اعتباری اجرایی شوند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به راهکارهای تقویب قدرت خرید متقاضیان مسکن اشاره کرد و گفت: مسکن از مهمترین کالاهای بادوام است که می‌توان به صورت اقساط در اختیار مردم قرار گیرد تا در طول زمان، مصرف و مبلغ آن پرداخت شود چراکه مسکن از محل پس‌انداز گذشته و آینده‌ مردم باید خریداری شود.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی، شاخص دسترسی به مسکن را به دلیل کاهش توان خرید نزولی عنوان کرد و افزود: برای تقویت قدرت خرید مسکن، شکل دادن به بازار رهن و تقویت خرید اقساطی مسکن بسیار مهم است.

عبده‌تبریزی گفت: تمام تلاش دکتر آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی همواره این بوده که مردم با دریافت تسهیلات بیشتر، قدرت خرید خود را افزایش دهند که در همین زمینه طرح صندوق پس‌انداز مسکن یکم (تسهیلات ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومان) از سال گذشته راه‌اندازی شد که می‌تواند به افزایش قدرت خرید طبقات متوسط کمک کند.

وی با تاکید بر اینکه باید به مرحله‌ای برسیم که تسهیلات صندوق پس انداز یکم توسط تمام بانک‌ها قابل پرداخت باشد گفت: در حال حاضر نظام بانکی کشور از پرداخت تسهیلات بلندمدت مسکن ناتوان است، چراکه با تورم دو رقمی، امکان پرداخت تسهیلات بلندمدت وجود نداشت. امیدواریم در آینده با تداوم کاهش نرخ تورم بتوانیم بازار رهن یعنی بازار وام‌های بلندمدت خرید مسکن، قدرتمندی در ایران داشته باشیم.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور مدیریت و تامین مالی در بخش دیگری از اظهاراتش که روی پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی منتشر شده است گفت: وزیر راه و شهرسازی معتقد است مشکلات اقتصاد ایران اعم از بدهی‌های عظیم دولت، فساد اقتصادی، مسکن مهر، پرداخت یارانه‌های نقدی، تحریم و چالش‌های بعد از آن، طرح‌های نیمه‌تمام، تحمیل کارمندان مازاد دولتی و حوزه‌های دیگر آنچنان عمیق است که مجبور بودیم در آغاز دولت به مردم اعلام کنیم اقتصادی که دولت تحویل گرفته یک میراث بسیار فاجعه‌آمیز دارد. در این شرایط اعلام وضعیت فوق‌العاده یک ضرورت بود، به ویژه اینکه کاهش قیمت نفت نیز حل آن مشکلات را ناممکن کرده است.

عبده تبریزی اظهار کرد: به هر حال این یک واقعیت است که در خرداد سال ۱۳۸۴ (زمان انتخاب رئیس دولت نهم) در مرحله‌ پرش بودیم و بی‌شک تمام مبانی اقتصاد ایران برای رشد آماده بود اما درسال ۹۲ آنچه تحویل داده شده بیانگر ریزش کامل اقتصاد ایران بوده. نمونه‌ بارز آن بحران نظام بانکی کشور است.

وی گفت: رکود تورمی عمیق نیز واقعیت تلخ دیگر امروز به شمار می‌رود. بنابراین در این شرایط بهتر بود دولت یازدهم در زمان تحویل این وضعیت نابسامان در اقتصاد ایران، «وضعیت فوق‌العاده» اعلام می‌کرد،هرچند مردم طی بیش از دو سال گذشته با دولت یازدهم بسیار خوب رفتار کرده‌اند، و ثابت کرده‌اند که از مشکلات کشور آگاه‌ هستند اما به نظر من اعلام شرایط فوق‌العاده در کشور ضرورت داشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=23249