میزان مصرف تجهیزات خانگی رصد می شود

0
۳۶۲ بازدید

فاز جدید کنترل مصرف آب آغاز شد

گروه امورزیربنایی

Infrastructures@jahaneghtesad.com

یک مقام مسئول در وزارت نیرو گفت: به دنبال تعیین میزان مصرف آب در هر یک از تجهیزات آب‌ بَر برای کنترل مصرف آب در بخش خانگی هستیم.

تقی عبادی با اشاره به نحوه تدوین استانداردهای مربوط به تجهیزات آب اظهارداشت: در کمیته استاندارد آب در سازمان ملی استاندارد، تجهیزات براساس مصرف آب دسته‌بندی می‌شوند.

مدیرکل دفتر استانداردهای فنی و زیست‌محیطی آب و آبفا گفت: برچسبی بر مبنای مصرف آب در هر وسیله آب‌ بَر پیش‌بینی شده که شبیه برچسب انرژی است و بر روی تجهیزات آب بَر نصب می‌شود. وزارت نیرو علاوه بر موضوع استاندارد تجهیزات آب به دنبال تعیین میزان مصرف آب در هر یک از تجهیزات آب‌ بَر برای کنترل مصرف آب در بخش خانگی است.

وی با بیان اینکه استانداردهای تجهیزات آب‌ بَر یا مصرف کننده آب به چند دسته تقسیم می‌شوند اضافه کرد: در دسته اول فیزیک و جنس تجهیزات مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به استاندارد بودن یا نبودن آنها اظهارنظر می‌شود و پس از اینکه مواد تشکیل دهنده شیرآلات و یا سایر لوازم مورد تایید قرار گرفت، روی مواردی شامل دوام، رسوب‌گذاری، کیفیت مواد، میزان ضربه‌پذیری و… بحث و تبادل‌نظر می‌شود.

عبادی ادامه داد: هدف وزارت نیرو به‌ غیر از استاندارد، بحث حساس‌تری به‌ نام مصرف آب است که بسیار حائز اهمیت بوده و در آن مشخص می‌شود که تجهیزات آب‌ بَر چقدر آب مصرف می‌کنند. وی با بیان اینکه در کمیته استاندارد آب در سازمان ملی استاندارد، تجهیزات بر اساس مصرف آب دسته‌بندی می‌شوند گفت: در مورد مصرف آب در ماشین‌های لباس‌شویی دسته‌بندی‌‌هایی انجام شده، مثلا لباس شویی‌هایی وجود دارند که تا شش بار برای آبکشی، آبگیری و تخلیه می‌شوند و برخی لباس‌شویی‌ها اینکار را دو تا سه بار انجام می‌دهند، در نتیجه مصرف آب دو لباسشویی به یک میزان نیست؛ بنابراین سازمان استاندارد برنامه‌ای را تعریف می‌کند که براساس آن میزان کثیفی مشخصی تعریف می‌شود که با حجم مشخص از آب و در زمان معین تمیز خواهد شد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو بیان داشت: اگر این آب از حد تعریف شده بالاتر رود، جزو دسته‌بندی‌های بعدی قرار می‌گیرد و اگر از آن حد مشخص کمتر شود، جزو دسته‌بندی‌های خوب قرار می‌گیرد و برچسبی هم بر مبنای این مصرف پیش‌بینی شده که شبیه برچسب انرژی است و بر روی تجهیزات آب بَر نصب می‌شود.

وی ادامه داد: تجهیزات آب‌ بَر، علاوه بر ماشین لباسشویی شامل ماشین ظرفشویی، شیرآلات، فلاش تانک، سردوش حمام، ‌کولرهای آبی و… است که تمامی اینها طی مباحثی که در ماه‌های گذشته پیگیری و تدوین شده و مشخص شده هر یک از تجهیزات به چه میزان آب مصرف خواهند داشت.

وی با بیان اینکه باید توجه داشت یک سردوش معمولی، در یک دقیقه با یک فشار مشخص چه میزان آب استفاده می‌کند، یادآور شد: در تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر، سردوش‌هایی وجود دارند که با اختلاط آب و هوا، مصرف آب را تقلیل می‌دهند.

عبادی با اشاره به اینکه دفتر استانداردهای فنی، مهندسی، اجتماعی و زیست محیطی آب و آبفا از ۱۱کمیته و زیرمجموعه تشکیل شده است خاطر نشان کرد: تاکنون در این دفتر کمیته متناسب با لوازم و تجهیزات مصرف کننده آب نداشتیم که در سال گذشته به ضرورت وجود این کمیته پی برده شد و مقرر شد مصرف آب نیز استانداردسازی شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان این مطلب که این تجهیزات بسته به نوع مصرف، به کمیته آب و یا کمیته فاضلاب واگذار شد و سرانجام کمیته لوازم و تجهیزات مصرف کننده آب شکل گرفت اضافه کرد: در ۱۱کمیته رسمی که به فعالیت مشغول هستند توانسته‌ایم بیش از یک سوم استانداردهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را تدوین کنیم.

وی تصریح کرد: در کشور بیش از ۲۰وزارتخانه وجود دارد، ولی استانداردهایی که ما دراین۱۱کمیته تدوین کرده‌ایم، با نصف استانداردهای که بقیه وزارتخانه‌های کشور تدوین کرده‌اند برابری می‌کند و بالاترین امتیاز را در بحث استاندارد کسب کرده‌ایم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14265