میزان استفاده ازآب تجدیدپذیر: دنیا ۲۰ درصد؛ایران ۸۵ درصد

0
۲۸۶ بازدید

گروه امورزیربنایی

Infrastructures@jahaneghtesad.com

در تمام دنیا تنها ۲۰ درصد از آب تجدیدپذیر استفاده و مابقی مورد مصرف طبیعت قرار می‌گیرد و این درحالی است که درایران ۸۵ درصد از این آب مصرف می‌شود که باید به این مساله به عنوان یک بحران جدی دیده شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران ضمن بیان مطلب فوق گفت: در حال حاضر احتمال جیره‌بندی آب در شهر تهران وجود ندارد، اما این مساله نیازمند کمک و حمایت مردم است چرا که با توجه به شرایط بارندگی و قرار گرفتن در فصل تابستان، مدیریت وضعیت آبی بدون حمایت مردم و سایر دستگاه‌های دولتی میسر نیست.

محمد پرورش در یک نشست خبری با بیان اینکه درحال حاضر جمعیت ثابت تهران ۸.۵ میلیون نفر است، گفت: نزدیک به ۲۵ درصد آب شرب استحصالی در کشور در تهران مصرف می‌شود که این رقم را زمانی که در کنار جمعیت میلیونی تهران قرار می‌دهیم نشان می‌دهد که باید اقدامات چشمگیری برای رفع این نیاز صورت بگیرد.

وی منابع تامین‌کننده آب تهران را منابع سطحی و زیرزمینی عنوان و اظهار کرد: سهم آب سطحی تهران از سدهای امیرکبیر، طالقان، لار، لتیان، ماملو و سهم زیرزمینی از طریق ۴۰۰ حلقه چاه تامین می‌شود.

پرورش با اشاره به فصل تابستان و اوج مصرف آب در این فصل، گفت: میانگین مصرف روزانه آب تهران نزدیک به سه میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب است.

به گفته وی، منابع آبی تهران و وضعیت سدها کاملا موازی یکدیگر حرکت می‌کنند. به طور کلی به صورت میانگین ذخایر سدها در مقایسه بلندمدت نزدیک به ۴۰ درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰ درصد از همشهریان در محدوده مناسب الگوی مصرف یعنی ۲۰ متر مکعب و کمتر مصرف می‌کنند، گفت: مابقی که تعداد ۵۰۰ هزار مشترک را شامل می‌شوند بالای ۲۰ متر مکعب آب مصرف می‌کنند.

پرورش ادامه داد: امیدواریم با کاهش مصرف آب از سوی مشترکان و صرفه‌جویی ۱۰ درصدی مشترکانی که زیر ۲۰ متر مکعب مصرف می‌کنند و کاهش مصرف ۲۵ درصدی مشترکان بالای ۲۰ متر مکعب و اماکن تجاری و اداری بیش از ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی کرده که این میزان در گذر از تنش احتمالی کمک چشمگیری می‌کند.ش

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13615