میراث کوی بی بی شهربانو و اهمیت جلوگیری از تخریب و تسریع در ثبت ملی

0
۲۶۹ بازدید

حال این روزهای این مکان ارزشمند تاریخی بسیار بد است، کوه خواری رسمی توسط سیمان تهران ، بخش های بزرگی از این میراث پر اهمیت تاریخی را در سکوت عامدانه بسیاری از دستگاه ها به یغما برده است . محیط زیست و میراث به نظر توان اقدام ندارند .

محمدباقر فرهند

کارشناس حوزه شهری

کوه بی‌بی شهربانو در جنوب شرقی تهران بین طولهــای جغرافیایی ´۲۸ °۵۱ تا ´۳۱ °۵۱ شرقی و عرضهای جغرافیایی ´ ۳۶ °۳۵ تا ´۳۸ °۳۵ شمالی گسترده شده است . در دامنه‌های کوه ری و بر فراز صخره‌ای کوهستانی، بنایی گنبدی مینایی به نام بقعه بی بی شهربانو واقع است. به روایتی بی بی شهربانو ، دختر یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی و همسر حسین بن علی علیه السلام و مادر امام چهارم شیعیان، امام سجاد علیه السلام است و سالهاست زیارت کنندگان این محل فقط مردم ری نیستند و از زائرین شهرهای مختلف ایران گرفته تا شیعیان کشورهای عراق و افغانستان و پاکستان برای زیارت به این محل می آیند.

حال این روزهای این مکان ارزشمند تاریخی بسیار بد است، کوه خواری رسمی توسط سیمان تهران ، بخش های بزرگی از این میراث پر اهمیت تاریخی را در سکوت عامدانه بسیاری از دستگاه ها به یغما برده است . محیط زیست و میراث به نظر توان اقدام ندارند .

شورای شهر تهران و شهرداری منطقه ۲۰ در تلاشند تا با ایجاد فضاهای تفرجگاهی و فضای سبز و پیاده راه ، مردم را به این محل بیاورند تا شاید بشود کاری کرد و در پیگیری ثبت این میراث ملموس جنوبی ترین نقطه تهران هستند . بدون تعارف شهرداری تهران و شورای پنجم برای حفظ این مکان در حال  تلاشند ولی تنهایی نمی شود .

روزانه صدها کامیون از سیمان تهران در حال انتقال خاک ارزشمند کوه ها هستند . یکی از این کوه ها کلا نابود شده و چیزی از آن نمونده و دیگری نیز کم کم سوراخ می شود تا فروبپاشد در بی توجهی های همیشگی میراث.

شاید وقت آن رسیده که فعالین فرهنگی، شهری، میراث و رسانه ها و بزرگان بیایند و کاری کنند و متولیان سیمان تهران مسئولیت پذیرانه تر عمل کنند و به تاریخ و هویت ری تعظیم فروتنانه ای داشته باشند. اینجا سرزمین سیدالکریم علیه السلام است. سرزمین قصه های بی پایان تاریخ یک شهری به وسعت هفت هزار سال تنفس در سرزمین ایران .

تلاش های آقای دکتر خلیل آبادی رییس کمیته میراث فرهنگی شورای شهر تهران ، شخص شهردار تهران و شهردار منطقه ۲۰ ، این ایام نیاز به حمایت و دیده شدن دارد .

به امید ثبت سریع این اثر و پایان تخریب یکی از جدی ترین عناصر ملموس هویتی ری …

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=129935

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید