میزان فرسایش خاک در ایران ۲ میلیارد تن در سال است

0
۳۷۱ بازدید

رئیس انجمن علوم خاک ایران در نامه ای به رییس جمهور هشدار داد‏

گروه تولید: رئیس انجمن علوم خاک ایران در نامه ای به رییس جمهور به نمایندگی از اعضای این انجمن ضمن اعلام تشکر از سخنان حسن روحانی در مراسم تقدیر از کشاورزان نمونه در مورد اهمیت منابع خاک و اراضی کشاورزی، نکاتی را درباره وضعیت کنونی فرسایش خاک در ایران گوشزد کرد.‏
در این نامه که با امضای‏‎ ‎منوچهر گرجی منتشر شده آمده است: همانگونه که استحضار دارید، منابع خاک هرکشور، به عنوان یکی از نعمت های بزرگ خداوند، سرمایه عظیم و میراث بزرگ ملت ها هستندکه در طول تاریخ، نقش عمده ای درظهور و بروز تمدن ها داشته و همچنین نابودی آنها موجب از بین رفتن تمدن های بزرگ ازجمله در بین النهرین، فلسطین، و …. گردیده است‎.
‎تغییر کاربری های نامناسب و مدیریت غیرپایدار منابع خاک موجب کاهش اراضی حاصلخیز و تخریب و فرسایش گردیده و تولید رسوب در رودخانه ها و پرشدن مخازن سدها، مخدوش نمودن فعالیت های آبزی پروری، افزایش ریزگردها، طوفان های شن، سیل های مخرب، گسترش خشک سالی ها، آلودگی خاک، آب، و هوا، بیماری های روزافزون، تغییراقلیم کره زمین، و سایر ناهنجاری های طبیعی، را به عنوان بخشی از عوارض خسارت بار به دنبال دارد، که متاسفانه بروز آنها درکشورهای جهان سوم بیشتر به چشم می خورد. براساس برآوردهای دقیق توسط وزارت کشاورزی آمریکا، هر تن فرسایش خاک حدود ۲۸ دلار خسارت را در زمینه های مختلف به آن کشور تحمیل می نماید و این درحالی است که میزان فرسایش خاک در ایران حدود ۲ میلیارد تن در سال است. منابع خاک کشور ما در اثر اقدامات نامناسب عمرانی، صنعتی، کشاورزی، و توسعه نامتوازن اقتصادی-اجتماعی، از نظرکیفی و کمی سیر قهقرایی را در پیش گرفته است که کاهش راندمان مصرف آب، کاهش تولید و کیفیت محصولات، و سایر عوارض فوق الذکر از جمله پیامدهای آن می باشند‎.
‎به علت جایگاه و اهمیت سرنوشت ساز منابع خاک در شئون مختلف انسان ها و کشورها، سال ۲۰۱۵ میلادی ازطرف سازمان ملل متحد به عنوان سال جهانی خاک تعیین و نام گذاری شده است. همچنین در هر سال روز پنجم دسامبر (۱۵ آذر)، به  عنوان روز جهانی خاک معرفی گردیده است‎.
‎انجمن علوم خاک ایران، در سال جهانی خاک با توکل بر قادر متعال و در راستای انجام رسالت خطیر خود در آگاه سازی اقشار مختلف مردم و کمک به مسئولین در جهت مدیریت بهینه و حفاظت هرچه بیشتر از منابع ارزشمند خاک کشور، ‏
در نظر دارد با همکاری سایر مراکز و نهاد های ذیربط، رسانه های جمعی، و تلاش کلیه اساتید، محققین، و کارشناسان علوم خاک، برنامه های گسترده ای را در تهران و سایر استان ها به اجرا در آورد. بدون شک، انجام این مهم بدون مساعدت سایر علاقمندان و دلسوزان کشور امکان پذیر نخواهد بود. این انجمن علی رغم تلاش فراوان، و پیگیری های مکرر در طول ۱۲ سال گذشته تا این لحظه حتی موفق به یک ملاقات کوتاه با وزیران جهاد کشاورزی نگردیده است. بررسی های به عمل آمده در مورد اهمیت و جایگاه تشکیلاتی خاک و مقایسه آن در ایران و جهان بیانگر این واقعیت است که متاسفانه در کشور ما تشکیلات مناسب و منسجم، با برنامه مدون و مستمر برای مدیریت و حفاظت خاک های کشور بویژه در اراضی کشاورزی وجود ندارد. لذا استدعا داریم ضمن سفارش اکید به مسئولین ذیربط، طی برنامه های مشخصی در مورد سیاست گذاری اجرایی مربوط به ارتقاء جایگاه تشکیلاتی خاک، با استفاده از توان و امکانات موجود در سازمان ها و نهادهای ذیربط، اقدامات شایسته و موثر صورت گیرد. این اقدام باعث ترویج فرهنگ صحیح حفاظت، مدیریت، و بهره برداری بهینه از خاک های کشور، و تحول جدی در کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی گردیده و ضمن کاهش خسارت های اقتصادی و عوارض زیان بار، منافع بی-شماری را برای جامعه و نسل های آینده به ارمغان خواهد آورد‎.
‎انجمن علوم خاک ایران با توجه به درخواست های قبلی شما از دانشگاهیان و متخصصان، ضمن اعلام آمادگی برای هرگونه همکاری، برنامه های پیشنهادی جهت تحقق دیدگاه ها و نظرات حضرتعالی را به شرح زیر اعلام می نماید‎ :
۱-    ‎تعیین متولی جدی و تشکیلات اجرایی مناسب برای حفاظت و مدیریت منابع خاک، بویژه در اراضی کشاورزی‎.
۲-    ‎تصویب، و اجرای قوانین متقن و پایدار در زمینه جلوگیری اکید از تبدیل و تخریب زمین های کشاورزی، و مدیریت جامع و علمی خاک در اراضی تحت کشت، جنگلی، مرتعی، صنعتی، و شهری، از جمله قانون جامع خاک، و‎ ….. .
۳- ‎شناسایی دقیق منابع خاک کشور بویژه در اراضی کشاورزی و تهیه نقشه های کاربردی و ایجاد بانک های اطلاعاتی مربوطه جهت دست یابی به اهداف مذکور و تامین نیازهای اطلاعاتی کاربران مختلف‎.
۴- ‎تدوین برنامه های کلان ملی در راستای حفاظت و مدیریت منابع خاک با استفاده از توانایی متخصصین ذیربط در بخش-های دولتی و خصوصی و تشکل های مردم نهاد ازجمله انجمن علوم خاک ایران‎.
۵- ‎تخصیص بودجه های مناسب و کافی برای اجرای برنامه های فوری، میان مدت، و درازمدت‎.
‎بذل توجه به موارد ذکرشده می تواند متضمن ایجاد اشتغال مولد، تولید پایدارکشاورزی، تامین امنیت غذایی جامعه، خودکفایی در محصولات اساسی و راهبردی، افزایش صادرات غیرنفتی، ارتقاء استاندارد های بهداشت و سلامت درکشور، حفاظت محیط زیست، و تحقق اقتصاد مقاومتی باشد‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9316