موقعیت های ایران درحوزه انرژی از دست رفته است

0
۳۷۷ بازدید

ایران در یک برهه، دومین دارنده مخازن نفت دنیا و دومین تولید کننده نفت اوپک بوده است و اکنون همه این موقعیت ها را از دست داده و تنها دارای ذخایر و مخزن نفت است و اگر در صدد کسب جایگاه در بازارهای انرژی دنیا هستیم، تا ارتباطات ما با دنیا شکل نگیرد و یک سیاست منطقی نداشته باشیم امکان جذب سرمایه، تکنولوژی و جایگاهی در عرصه بین‌المللی نخواهیم داشت.

بلومبرگ در گزارشی اعلام کرد که درصورت پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و بازگشتن این کشور به برجام و با برداشته شدن تحریم ها، تولید نفت ایران افزایش خواهد یافت که این یک دردسر واقعی برای اوپک خواهد بود.

شبکه خبری بلومبرگ نوشت: برای بازارهای شکننده نفت، نتیجه انتخابات آمریکا نیز یک خطر دیگرمحسوب می شود و آن این است که احتمال دارد ایران که تولید کننده اصلی نفت در جهان است نقش خود را در تجارت بین المللی بازیابد.

در همین زمینه، مرتضی بهروزی فر، کارشناس حوزه انرژی، در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار کرد: مهمترین مسأله در بازار نفت همین مسأله کرونا است به طوری که اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند، قیمت هر بشکه نفت ۴۰الی ۴۵ دلار باقی خواهند ماند و اگر اوضاع بدتر شود، این پتانسیل وجود دارد که حتی در کوتاه مدت با سقوط بیشتر قیمت مواجه شویم، مگر اینکه اوپک درباره آن تصمیم گیری کند.

وی ادامه داد: در صورت دستیابی به درمان قطعی و کشف واکسن کرونا می توان قیمت ها را به سطوح قبل بازگرداند اما تا وضعیت کرونا عملا مشخص نشود، وضعیت بازار نفت قابل پیش بینی نیست.

وی عنوان کرد: این که انتظار رود، با انتخاب جو بایدن یا ترامپ در انتخابات آمریکا، تغییری در سیاست های این کشور در کوتاه مدت به وجود آید، غیرمنطقی است و این استراتژی آمریکا است که، چه جمهوری خواه ها سرکار باشند و چه دموکرات ها، وابستگی خود را به منابع خارجی تامین نفت و گاز کاهش می دهد.

وی بیان داشت: نباید انتظار داشت که به طور مثال با انتخاب بایدن تمام نفت شیل  از بازار خارج و تولید آن کاسته خواهد شد و جایی برای ما باز خواهد شد که تولیدکنندگان اوپک و غیر اوپک افزایش تولید داشته باشد.

وی عنوان کرد: توسعه نفت و گاز شیل در دوران اوباما اتفاق افتاد تا این که آمریکا پس از ۷۰ سال دوباره به خودکفایی تولید گاز دست یافت و واردات نفت آن کاهش پیدا کرد و به مقدار ناچیز رسید و اگر بایدن انتخاب شود و انتظار داشته باشیم روی انرژی های تجدید پذیر تمرکز کند، دور از ذهن است و انتظار غیرمنطقی است.

وی افزود: به طور قطع دموکرات‌ها نسبت به مسائل زیست محیطی حساسیت بیشتری قائل هستند و تمام توان خود را به کار خواهند گرفت که ازتولید نفت و گاز ایالات متحده، صیانت کنند و حتی آن را افزایش دهند حال می خواهد بایدن انتخاب شود یا ترامپ، فرقی نمی کند.

وی افزود: اینکه انتظار داشته باشیم تولید نفت آمریکا کاهش پیدا کند تا در کشور دیگری افزایش تولید صورت پذیرد، از نظر بنده این انتظار غیرمنطقی است.

بهروزی فر گفت: ایران در یک برهه، دومین دارنده مخازن نفت دنیا و دومین تولید کننده نفت اوپک بوده است و اکنون همه این موقعیت ها را از دست داده و تنها دارای ذخایر و مخزن نفت است و اگر در صدد کسب جایگاه در بازارهای انرژی دنیا هستیم، تا ارتباطات ما با دنیا شکل نگیرد و یک سیاست منطقی نداشته باشیم امکان جذب سرمایه، تکنولوژی و جایگاهی در عرصه بین‌المللی نخواهیم داشت.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=117587