موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران

0
۱,۱۷۸ بازدید

در ادامه تهران گردی های جهان اقتصاد، به موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران می رسیم.

این موزه، در سال ۱۳۸۰ ودر واپسین روزهای وزارت دکتر محمد فرهادی وزیر وقت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران و در زمان ریاست جمهوری آقای سید محمد خاتمی افتتاح شد. طرح اولیه تاسیس این موزه در سال ۱۳۷۶ و بدعوت سازمان میراث فرهنگی کشور به ریاست وقت آقای مهندس سید محمد بهشتی و به پیشنهاد آقای دکتر مازیار اشرفیان بناب آغاز و در جلسه‌ای مشترک و با حضور بزرگان علوم پزشکی کشور به تائید نهائی رسیده و عملیات تاسیس اولین موزه پزشکی کشور به ریاست دکترمازیار اشرفیان بناب آغاز گردید.

«موزه ملی تاریخ علوم پزشکی» در بنایی قدیمی در منطقه امیر‌آباد تهران، با مساحتی بیش از ۹۰۰۰ متر مربع از بناهای بازمانده دوره قاجاری است که به دستور امیرکبیر به عنوان اصطبل شاهی (جلالیه) ساخته شده است. این موزه به منظور ارایه کامل و جامع پیشینه طب قدیم و پزشکی نوین ایران در زمینه‌های گوناگون و معرفی جایگاه آن در جهان پزشکی با تلاش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران و مشارکت سازمان میراث فرهنگی کشور از سال۱۳۸۰ خورشیدی فعالیت خود را آغاز کرد. آثار و اشیای به نمایش درآمده در این موزه، یافته‌های ملموس دوره‌های پیش از تاریخ، تاریخی و ابزار و ادوات پزشکی در دوره معاصر را دربر می‌گیرد.

این موزه دارای بخشهای متعدد و متنوعی است:

بخش دیرین انسان شناسی، بخش طب سنتی( مردم شناسی)، بخش اسناد و کتب خطی پزشکی، بخش گیاهان دارویی، بخش تاریخ دامپزشکی، بخش  تاریخ دندانپزشکی، بخش تاریخ چشم پزشکی، بخش دواخانه نظامی، نمایشگاه موقت پروفسور مجید سمیعی

این موزه در خیابان کارگر شمالی- خیابان شانزدهم (فرشی مقدم) ورودی درب شماره (۲) پردیس شمالی دانشگاه تهران واقع شده است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=48319