موج سواری سودجویان در بازار لوازم خانگی

0
۷۹۶ بازدید

موسوی مجد به علاقه شرکت های ایرانی برای تبدیل شدن به #هاب_(مرکز)_تولید_لوازم_خانگی منطقه و #صادرات آن به همسایگان اشاره کرد و گفت: #تولیدکنندگان_ایرانی در سال های گذشته بیشتر درگیر مجهز کردن خود به فناوری های روز و در اختیار گرفتن سهم بیشتری از #بازار_داخلی بوده اند و اکنون فرصت مناسبی برای توسعه کار در سایر کشورهاست.

تقاضای کاذب را دلالان به بازار القا کرده اند

پس از تنش های ارزی که به دنبال خروج آمریکا از برجام اتفاق افتاد، بازار لوازم خانگی نیز از ترکش های این چالش تکراری کشور در امان نماند به طوری که ابتدا با رشد قیمت ها به استقبال مشتریان رفت و حال از گوشه و کنار بازار خبر می رسد که خبری از جنس نیست، در این میان عده ای سودجو سوار بر موج گرانی شده و مثل اینکه قرار نیست دست خودرا از جیب مردم بیرون بیاورند.

به نظر می رسد با شرایط موجود بازار لوازم خانگی کشور، مسیر صنعت خودرو را پیش خواهد گرفت تا رفته رفته کالای لوازم خانگی نیز به یک کالای سرمایه ای مانند خودرو تبدیل شود که بر سر خریدن آن دعواست!

بر اساس گزارش میدانی که پایگاه خبری لوازم خانگی ایران از سه راه امین حضور منتشر کرده است ، واحدهای صنفی خرید و فروش نداشته و می گویند که جنس موجود نیست. برخی از فروشندگان نیز صراحتا اعلام می کنند که قیمت مشخص نیست، ما هم نمی فروشیم.

نکته جالب ماجرا افرایش قیمت لحظه ای محصولات بازار است. داخلی و خارجی ندارد به طوری که یک خریدار لوازم خانگی گفته که دو روز گذشته برای خرید به جهزیه به بازار آمدم و قیمت ها را جمع آوری کردم، در کمال تعجب قیمت امروز کالاهایی که قصد خرید آن را داشتم با دو روز گذشته نزدیک به ۱۵ میلیون تومان اختلاف قیمت دارد!

در ادامه این گزارش آمده است: برای بررسی بیشتر ماجرا به سراغ برندهای کره ای بازار رفتیم که سهم خوبی از بازار لوازم خانگی کشور را دارند. بسیاری از واحدهای صنفی از فروش محصول به بهانه نبود کالا یا مشخص نبودن قیمت امتناع کردند و گفتند که شرکت مادر جنس نمی دهد.در همین رابطه مدیرعامل شرکت سام الکترونیک در پاسخ به اینکه آیا سامسونگ از عرضه محصولات به بازار جلوگیری کرده است؟با اشاره به کاذب بودن تقاضا در بازار گفت : سامسونگ به عنوان یک تولیدکننده داخلی از ابتدای سال تا امروز میزان تولید خودرا نسبت به سال گذشته با افزایش ۱۰۰ درصدی همراه کرده است. به عنوان مثال در تولید ساید  در ماه خرداد تیر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۲ برابر افزایش تولید داشته ایم. خودتان هم که کارخانه و انبارهای مارا دیده اید و می دانید که جنسی در انبار به معنای احتکار نداریم.

علیرضا موسوی مجد افزود : ما محصولات خودرا به بازار عرضه کردیم اما متاسفانه برخی با نگاه سودجویانه از تقاضای کاذب به وجود آمده سوء استفاده می کنند. در این شرایط مردم باید هوشیار باشند و کمی صبر کنند تا تنش در بازار فروکش کند.

موسوی مجد ادامه داد : قطعات در کارخانه به اندازه تولید تا پایان سال وجود دارد و کارخانه نیز در حال عرضه محصولات به بازار است. این حاشیه سود ۳۵ تا ۴۰ درصدی، مشخص است که از طرف سوداگران بازار به وجود آمده که قصد دارند با ملتهب کردن بازار سودهای آنچنانی به جیب بزنند.

ایران می تواند مرکز منطقه برای صادرات لوازم خانگی باشد

وی که ریاست هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران را نیز برعهده دارد در گفتگویی با ایرنا هم گفت: ایران از توان بالایی برای تبدیل شدن به مرکز صادرات لوازم خانگی به بازارهای منطقه و همسایگان برخوردار است که می تواند اشتغالزایی و ارزآوری بالایی برای کشور ما به همراه داشته باشد.

موسوی مجد به علاقه شرکت های ایرانی برای تبدیل شدن به هاب (مرکز) تولید لوازم خانگی منطقه و صادرات آن به همسایگان اشاره کرد و گفت: تولیدکنندگان ایرانی در سال های گذشته بیشتر درگیر مجهز کردن خود به فناوری های روز و در اختیار گرفتن سهم بیشتری از بازار داخلی بوده اند و اکنون فرصت مناسبی برای توسعه کار در سایر کشورهاست.

وی افزود: در این زمینه به برنامه ریزی برای شناخت بازار عراق، افغانستان، سوریه و برخی کشورهای آسیای میانه مشغولیم.

موسوی مجد یادآوری کرد: اهمیت این موضوع وقتی بیشتر می شود که بدانیم تا پنج سال پیش واردکننده محض لوازم خانگی از کره جنوبی بودیم اما امروز در محصولات گروه برودتی چون یخچال و ساید درصد چشمگیری داخلی سازی صورت گرفته است و هر روز بر عمق ساخت داخل آن افزوده می شود.

وی در یک کارخانه لوازم خانگی با بیش از چهار هزار نفر اشتغالزایی مستقیم و افزون بر ۴۰ هزار نفر اشتغالزایی غیرمستقیم فعالیت می کند، گفت: تحریم این شرکت ها و تشویق مردم به نخریدن کالاهای آنها، بیکاری گسترده ای را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: هدف اصلی شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی در کشور که تحت برند کره جنوبی کار می کنند، افزایش عمق تولید و استفاده از قطعات و پیمانکاران داخلی تا حد ممکن است که در این زمینه موفق عمل کرده اند.امروز ارزبری محصولات کره ای در ایران به طور متوسط ۵۰ درصد کاهش یافته است.

ارتباط با قطعه سازان داخلی و حرکت صنایعی مانند کارتن سازی، پلاستیک سازی و غیره از دیگر تاثیرات داخلی سازی لوازم خانگی است.

** راهی برای مقابله با تحریم های اقتصادی

رییس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران یادآوری کرد: در سال های گذشته و شرایط سخت تحریم ها، شرکت های کره جنوبی ما را تنها نگذاشتند و ماشین آلات و تجهیزات تولید بردهای الکترونیکی و «قطعات نصب سطحی» یا «اس.ام.دی» را در اختیار ما قرار دادند.

وی ادامه داد: برندهای کره ای، ایران را شریک بزرگ تجاری خود می دانند و بویژه در زمینه انتقال دانش و فناوری برای ارتقای سطح تولید اقدام های مناسبی کرده اند؛ در حالی که چنین حقی را برای بسیاری دیگر از شرکای خود قائل نشده اند.

«دلایل این مهم، بازار بزرگ ۸۰ میلیون نفری ایران، امکان تبدیل کشور به مرکز صادرات منطقه، وجود نیروی کار ارزان و تحصیلکرده و همچنین وجود انرژی و مواد اولیه ارزان قیمت در ایران است».

وی یادآوری کرد: آمریکا بیش از چهار دهه است به تحریم ایران در عرصه های مختلف می پردازد اما ما هر بار با تدبیر از آنها عبور کرده ایم؛ حتی در صورت تحریم برندهای کره ای، مسیرهای دیگری برای مقابله با آن پیش بینی شده است.

وی یادآوری کرد: همه ساله تا حدود ماه های تیر و مرداد، بازار لوازم خانگی با کساد و با رکود همراه است و سفارش دهی قطعات نیز بر همین مبنا انجام می شود.

وی توضیح داد محصولات تولیدی این شرکت از ابتدای امسال مطابق مصوبه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با افزایش هشت درصدی قیمت ها روبرو شد اما با مسائلی همچون رشد حقوق و دستمزد کارگران و افزایش سایر هزینه ها افزایش حدود ۴۰ درصدی قیمت ها واقعی تر بود. حتی لوازم مورد استفاده همچون کارتن، پلاستیک و قطعات ۴۰ تا ۶۰ درصد گران تر شد.

وی تاکید کرد در صورت پایین نگه داشتن دستوری قیمت ها، تولیدکنندگان پس از مدتی تولید را کاهش می دهند و به تعدیل نیرو یا راه های دیگر دست می زنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=86352