کد خبر: 1135
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۳

موافقت با انتشار اوراق آتی ۲شرکت بزرگ بورسی

موافقت با انتشار اوراق آتی ۲شرکت بزرگ بورسی

گروه بازارسرمایه : اوراق آتی سهام شرکت های پتروشیمی پردیس، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی کرمانشاه، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان هم در جلسات هیئت پذیرش مطرح شده که با انتشار اوراق هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس و گسترش نفت و گاز پارسیان موافقت شده است .
مدیر پذیرش بورس تهران با بیان مطلب بالا گفت: طی سال ۱۳۹۲ هشت جلسه هیئت پذیرش برگزار شده است.
اسماعیل درگاهی ادامه داد:در این جلسات، تقاضای پذیرش شرکت­های متعددی همانند سرمایه­گذاری صدر تأمین، شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین، سرمایه­ گذاری توسعه معین ملت، پالایش نفت جی، پالایش نفت اصفهان، گروه صنعتی پاکشو، و سیمان خوزستان و … در هیئت پذیرش طرح و موافقت آن هیئت اخذ شده است که عرضه برخی از آنها انجام شده و پرونده پذیرش برخی دیگر در حال رسیدگی و تکمیل می­باشد.
وی در تشریح عرضه های اولیه سال ۹۲، ابراز داشت: روز ۲۷ فروردین ماه ۹۲، تعداد یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون سهم صنایع پتروشیمی خلیج فارس با قیمت ۷۵۰۰ ریال در بورس اوراق بهادار عرضه شد. ارزش این معامله ۹ هزار و ۲۹۵ میلیارد ریال بود.
درگاهی ادامه داد: روز ۱۷ اردیبهشت ماه ۹۲ هم یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون سهم نفت و گاز و پتروشیمی تامین با قیمت ۳۵۰۰ ریال و به ارزش پنج هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد. همچنین تعداد ۲۸۷ میلیون سهم از سهام سرمایه گذاری دارویی تامین روز ۳۰ دی ماه ۹۲ با قیمت ۶۰۴۱ ریال وارد بازار سهام شد که ارزش آن بالغ بر یک هزار و ۷۳۵ میلیارد ریال بود. در آخرین روز معاملاتی بازار سهام در سال ۹۲ هم سهام پاکشو در بورس اوراق بهادار و با قیمت هر سهم ۹ هزار و ۵۰۰ ریال عرضه شد.
وی با اشاره به اینکه شرکت های ارتباطات سیار ایران، سرمایه گذاری کارکنان بانک ها و لیزینگ ایرانیان، شرکت های انتقالی از بازار فرابورس به بورس اوراق بهادار در سال ۹۲ بودند، خاطرنشان کرد: شرکت ارتباطات سیار ایران(همراه اول) با سرمایه دو هزار و ۶۴ میلیارد ریال در سال ۱۳۹۱ در هیئت پذیرش طرح و موفق به اخذ پذیرش شد که درج و انتقال آن در سال ۱۳۹۲ تحقق یافت. همچنین شرکت سرمایه­گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها‌ (سکاب) با سرمایه یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال و شرکت لیزینگ ایرانیان با سرمایه  یک هزار میلیارد ریال در این دوره از فرابورس به بازار دوم بورس انتقال یافتند.
درگاهی با بیان اینکه برخی از شرکت‌های طرح شده در جلسه هیئت پذیرش که با موافقت آن هیئت برای ورود به بورس روبرو شده‌اند تا مرحله عرضه نهایی پیش رفتند، ابراز داشت: پرونده برخی دیگر نیز تا مرحله درج در فهرست نرخ‌های بورس پیشرفت داشته است، به طوری که نفت سپاهان در تاریخ ۲۶ دی ماه و سرمایه گذاری و توسعه صنایع سیمان در ششم بهمن ماه ۹۲ در فهرست شرکت های بورسی درج شده اند. سیمان خوزستان نیز دیگر شرکتی است که در آخرین روز کاری سال گذشته در فهرست نرخ‌های بورس اوراق بهادار درج شده است.