مهارلو باتلاق شد!

0
۴۷۷ بازدید

از ۲۵هزارهکتار دریاچه چیزی جز یک مساحت بزرگ نمکی باقی نماند

دریاچه مهارلو در نزدیکی شیرازهم بالاخره پس از چند سال دسته و پنجه نرم کردن با خشکسالی و کم آبی خشک شد.

تنها دریاچه استان فارس که به خاطر ورود فاضلاب شیراز کمی آب داشت نیز به خاطره ها پیوست. حالا از تمام وسعت ۲۵هزار هکتاری اش چیزی جز یک مساحت بزرگ باتلاقی و نمکی باقی نمانده است.

یک کارشناس حوزه محیط زیست با اظهار نگرانی از خشک شدن دریاچه مهارلو به مهر گفت: برای اولین بار طی هشت سال گذشته این دریاچه به طور کامل خشک به باتلاق تبدیل شده است.

دریاچه مهارلو هم اکنون به یک نمکزار تبدیل شده و وضعیت آن بسیار نگران کننده است از این رو باید هر چه سریعتر برای احیای آن اقداماتی انجام شود

علمدار علمداری با بیان اینکه این دریاچه در خشکسالی های اخیر همواره آبدار بوده، بیان کرد: در این مدت به دلیل وارد شدن فاضلاب های شهر شیراز این دریاچه در عمق بسیار کمی آب داشت اما طی چند روز گذشته به طور کامل خشک شده و نگرانی هایی را به همراه داشته است.

وی ادامه داد: این دریاچه هم اکنون به یک نمکزار تبدیل شده و وضعیت آن بسیار نگران کننده است از این رو باید هر چه سریعتر برای احیای آن اقداماتی انجام شود.

این کارشناس حوزه محیط زیست گفت: از مهمترین دلایل خشک شدن این دریاچه عدم ورود آب به دلیل مصرف بی رویه از سطح سفره آب های زیرزمینی طی چند سال اخیر بوده است.

وی وضعیت دریاچه مهارلو را نگران کننده توصیف کرد و افزود: از جمله تغییر وضعیت اقلیم در سطح استان و شهر شیراز می توان به اختلاف شدید دمای هوا در شب و روز اشاره کرد.

علمداری با اشاره به بالارفتن غلظت نمک در دریاچه مهارلو اظهار داشت: در گذشته به دلیل آبدار بودن دریاچه همواره رطوبت در منطقه وجود داشت اما در حال حاضر دریاچه به دشت نمک تبدیل شده و وضعیت بحرانی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز هم در خصوص آلاینده های دریاچه مهارلو گفت: حدود پنج الی شش سال قبل با مطرح شدن موضوعاتی در خصوص خاک های سمی و آلاینده های دریاچه مهارلو شش نفر از دانشجویان فوق لیسانس و یک دانشجوی دکترای علوم زمین در دانشگاه شیراز تحقیقات خود را در این خصوص آغاز کردند.

عزت الله رئیسی در خصوص نتایج این تحقیقات بیان کرد: تحقیقات نشان داد که مواد آلی که از سمت رودخانه کنار راهدار وارد دریاچه می شود آلوده است اما میزان آن در حد مجاز است.

وی با بیان اینکه مواد تیره و فلزات سنگین که از طریق رودخانه وارد دریاچه می شوند در حد مجاز است، ادامه داد: متاسفانه وقتی این مواد وارد دریاچه می شوند به دلیل اینکه تبخیر دریاچه زیاد است غلظت آن از حد مجاز بیشتر می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با اشاره به خشک شدن دریاچه مهارلو بیان کرد: خشکسالی چند سال گذشته حداقل در ۹۰ساله گذشته بی سابقه بوده از این رو خسارات جبران ناپذیری به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه ورود آب به دریاچه در گذشته باعث می شد که میزان آلاینده ها به حد خطرناک نمی رسید، بیان کرد: متاسفانه چهار چشمه اطراف دریاچه از جمله چشمه برم دلک، برم جعفرخانی و… که از چشمه های مهم دریاچه بوده و آب آن وارد مهارلو می شد به طور کامل خشک شده اند که این امر در افزایش میزان آلاینده ها تاثیرگذار بوده است.

وی با اشاره به برداشت بالای ۵۰۰میلیون مترمکعب آب از اطراف دریاچه تصریح کرد: این میزان برداشت آب در از بین رفتن دریاچه موثر بوده از این رو باید هرچه سریعتر نسبت به پر کردن چاه های غیرمجاز اطراف دریاچه اقدام شود.

رئیسی بیان کرد: علاوه بر این به دنبال خشک شدن دریاچه تردد خودروها در مهارلو آغاز می شود که این امر در از بین رفتن ساختمان خاک و همچنین احتمال انتقال ریزگرد موثر است به همین دلیل باید با کامیون اطراف دریاچه را خاکریزی کرده تا از عبور و مرور خودرو جلوگیری شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14418