منصوری آرانی تأکید کرد: ضرورت پرداختن به دکترین کاهش تنش با کشورهای منطقه در مقطع فعلی

0
۲,۱۶۵ بازدید

خبرگزاری ایکنا نوشت: «عباسعلی منصوری آرانی»، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و کارشناس مسائل بین‌الملل در تحلیل صحبت‌های رئیس جمهور در همایش رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور گفت: آن‌چه که رئیس‌جمهور در این همایش مطرح کردند، آمیخته‌ای از انعکاس برخی از توانمندی‌ها و اقتدار جمهوری اسلامی ایران در ابعاد دفاعی، سیاست خارجی و سیاست داخلی بوده و همچنین ظرفیت‌های داخلی کشور را به نمایش گذاشتند.

وی ادامه داد: وقتی‌که کشوری به مرحله اقتدار می‌رسد، طبیعی است که از تهدیدات عبور خواهد کرد و این امکان را به نمایندگان کشورمان در خارج از مرزها می‌دهد تا بتوانند از این اهرم‌ها و ظرفیت‌های داخلی به خوبی استفاده کنند و سپس قادر خواهند بود تا این ظرفیت‌ها را به خدمت دیپلماسی بگیرند.

منصوری آرانی افزود: صبحت‌های رئیس‌جمهور یک پیام دیگری هم برای کشورهای دوست و دشمن داشت و این بود که ما هرچه در توان داریم متعلق به جهان اسلام است و همین تفکر منجر به ایجاد یک نوع هم‌افزایی در میان کشورهای دوست ما در جهان اسلام می‌شود. همچنین دشمنان ایران باید این را بدانند که ظرفیت‌های این کشور آن چنان بالاست که اگر بخواهند اقدامی علیه امنیت سرزمین‌مان کنند، شکست آن‌ها امری بدیهی خواهد بود و وجهه اقتدار باعث شده تا تهدیدات را به خوبی رصد و در نطفه خفه کنیم.

این کارشناس مسائل بین‌الملل، موضوع کاهش تنش با کشورهای منطقه مانند عربستان را یکی از محورهای مهم سخنرانی رئیس‌جمهور دانست و تصریح کرد: مطلبی که در خصوص کاهش تنش با عربستان مطرح شد، جزئی از دکترین سیاست خارجی نظام در قبال کشورهای منطقه است؛ در واقع در این مدل دکترین اولویت را به کشورهای اسلامی می‌دهیم تا روابط به سمت توسعه و کاهش تنش سوق یابد و این امر از ضروریات سیاست خارجی در این مقطع فعلی است.

وی در پایان افزود: هرچند ما قبلاً هم در مسیر این دکترین حرکت کرده بودیم اما کشورهای دیگر بودند که درک صحیحی از شرایط نداشتند و علت آن هم به سوءتفاهم‌ها و یا سوءرفتارهایشان باز می‌گردد اما همچنان این فرصت برجای خود باقیست و در صورتی‌که آن‌ها به یک درک صحیح برسند، خواهیم توانست از تنش‌ها با عربستان و سایر کشورهای عربی منطقه بکاهیم. لذا صحبت‌های رئیس جمهور را می‌توان در مسیر تلطیف فضای حاکم بر منطقه تحلیل کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=85437