منتفی شدن تدبیر بدی که برای تصمیمی خوب اتخاذ شده بود / انتخابات هیأت مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی به تعویق افتاد

0
۳۳۴ بازدید

سهام عدالت بخشی از دارایی و ثروت اندک و محدود جمعیت زیادی از اقشار متوسط و کم برخوردار کشور است که ۱۰ سال پس از واگذاری اولیه، به صورت کامل در اختیار ایشان قرار گرفت تا به یکی از دو روش مستقیم یا غیرمستقیم مدیریت این دارایی را خود بر عهده بگیرند.

سهام عدالت بخشی از دارایی و ثروت اندک و محدود جمعیت زیادی از اقشار متوسط و کم برخوردار کشور است که ۱۰ سال پس از واگذاری اولیه، به صورت کامل در اختیار ایشان قرار گرفت تا به یکی از دو روش مستقیم یا غیرمستقیم مدیریت این دارایی را خود بر عهده بگیرند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، یکی دیگر از تصمیماتی که دولت برای بهبود و افزایش سوددهی سهام عدالت پیش بینی کرده است، تغییر نحوه انتخاب هیأت مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی است که البته در حوزه اجرا برای این تصمیم خوب، تدبیر بد اتخاذ شده بود.

در حالیکه شرایط حاکم بر جو عمومی کشور در سال ۱۳۹۹ اعم از وضعیت اقتصادی و شیوع ویروس کرونا موجب شده تا شهرندان با مشکلاتی روبرو بوده و اولویت های متفاوتی نسبت به شرایط عادی داشته باشند، برگزاری انتخابات هیأت مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی در دستور کار قرار گرفت که البته آنگونه که چنین اتفاق بزرگی نیازمند اطلاع رسانی و آگاه سازی ذینفعان و مخاطبان است، رفتار نشد تا جاییکه شاید بتوان مدعی شد بخش قابل توجهی از ۴۹ میلیون نفر صاحبان سهام عدالت، از چند و چون برگزاری این انتخابات بی اطلاع هستند.

با این تفاسیر مقرر شده بود که ۲۰ اسفندماه با برگزای همزمان انتخابات در چند استان هیأت مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی انتخاب شوند که البته این تصمیم با انتقاداتی روبرو شد و در نهایت باتوجه به نرسیدن مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به حداقل نصاب لازم جهت رسمیت جلسه که بیش از نیمی از سهامداران است، با تصمیم شورای عالی بورس مجامع این شرکتها لغو شد.

در این خصوص سازمان بورس و اوراق بهادار با انتشار خبری به نقل از سخنگوی شورای عالی بورس از پرداخت سود سهام عدالت توسط سمات خبر داد و گفت: در عین حال، انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ استانی به تعویق افتاد.

محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به اینکه قرار بود در ماه جاری انتخابات هیأت مدیره شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت برگزار شود، گفت: با توجه به طولانی شدن فرایند احراز صلاحیت کاندیداهای عضویت در هیئت مدیره این شرکت‌ها در مراجع ذیصلاح، مقرر شد تا با تصمیم شورای عالی بورس، برگزاری این انتخابات به تعویق بیفتد.

سخنگوی شورای عالی بورس ادامه داد: بر همین اساس، مقرر شد کماکان امر مربوط به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و دیگر امور مرتبط تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ بر عهده سازمان خصوصی سازی باشد تا زمینه‌های لازم برای حضور حداکثری کاندیداها برای عضویت در هیأت مدیره و سهامداران برای حضور در انتخابات فراهم گردد.

دهقان دهنوی موضوع دوم طرح شده در جلسه شب گذشته شورای عالی بورس را نحوه پرداخت سود سهام عدالت عنوان کرد و ابراز داشت: با توجه به تعدد شرکت‌های حاضر در پرتفوی سهام عدالت، مقرر شد تا به منظور تسهیل فرایند، واریز سود سهام افرادی که مدیریت مستقیم را انتخاب کرده‌اند، توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام شود.

سخنگوی شورای عالی بورس به برگزار نشدن انتخابات شرکت‌های سرمایه گذاری استانی اشاره و تصریح کرد: بر همین اساس، امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند، به همان روش سهام داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سمات واریز می‌شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=135690

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here