منافع اقتصادی مبنای بازتعریف روابط سیاسی با ترکیه

0
۶۹۵ بازدید

سفرهیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی ترکیه به ریاست احمد داود اوغلو نخست‌وزیر این کشور به ایران، در شرایطی که اختلاف نظر دو کشور بر سر موضوعات منطقه‌ای رو به افزایش است، موجب افزایش حساسیت و اهمیت این سفر شده است.

سفرهیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی ترکیه به ریاست احمد داود اوغلو نخست‌وزیر این کشور به ایران، در شرایطی که اختلاف نظر دو کشور بر سر موضوعات منطقه‌ای رو به افزایش است، موجب افزایش حساسیت و اهمیت این سفر شده است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، مواضع متفاوت و مخالف ایران و ترکیه بر سر تنش‌های سوریه، عربستان، روسیه و حتی عراق، در شرایطی که ایران پس از تحریم برای توسعه اقتصادی تلاش می‌کند و ترکیه به دنبال تنش سیاسی – نظامی و متعاقب آن تحریم اقتصادی از سوی روسیه، مشکلات اقتصادی جدی را پیش روی خود می‌بیند، روابط دو کشور را با حواشی روبرو کرده، تا جاییکه سخن گفتن از توسعه مبادلات تجاری ۳۰ میلیون دلاری که در دیدار رؤسای جمهور دو کشور وعده داده شده بود، چشم انداز روشنی در برابر خود ندارد.

حال در چنین شرایطی نخست‌وزیر ترکیه در رأس هیأتی سیاسی – اقتصادی به ایران سفر کرده و دیدارهای متعددی با مقامات سیاسی و اقتصادی ایران خواهد داشت که از آن جمله حضور داود اوغلو در اتاق بازرگانی ایران است.

در این خصوص محمدرضا زهره‌وندی عضو هیات نمایندگان اتا ق بازرگانی ایران در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد با بیان اینکه امروز دیپلماسی اقتصادی تعیین کننده روابط بین کشورها است تا جاییکه می‌تواند بر روابط سیاسی تاثیرگذار باشد، گفت: سفر هیات سیاسی – اقتصادی ترکیه به ایران را می‌توان از دو منظر اقتصادی و سیاسی مورد بررسی قرارداد که در حوزه سیاسی مربوط به مسائل منطقه و در رابطه با سوریه، عربستان و عراق است و در بعد اقتصادی ضمن روابط اقتصادی مستقیم میان دو کشور می‌توان به تنش اقتصادی – سیاسی پیش آمده میان ترکیه و روسیه اشاره کرد.

وی افزود: قطع روابط اقتصادی با روسیه موجب شده تا ترکیه یکی از شرکای اقتصادی مهم و بازار بزرگی را از دست بدهد و این می‌تواند فرصت مناسبی برای ایران باشد تا در صادرات برخی اقلام جایگزین روسیه در بازار ترکیه شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در حال حاضر در بررسی تراز تجاری با ایران شرایط به نفع ترکیه است، تصریح‌کرد: در چنین شرایطی به نظر می‌رسد سیاست‌ ایران برای سال آینده کاهش سطح تعاملات اقتصادی با ترکیه است و در واقع باید روابط سیاسی با این کشور برپایه منافع اقتصادی بازتعریف شود.

وی با تاکید براینکه ایران به طرف دستیابی به یک بلوغ سیاسی قابل قبول در منطقه حرکت می‌کند، توضیح‌داد: آنچه مسلم است در شرایطی که روابط اقتصادی ایران و روسیه در حال توسعه است و سیاستمداران ایران به خوبی متوجه این مهم هستند که در روابط با ترکیه باید حساسیت‌های موجود را مورد توجه قرارداده و از منافع ملی مراقبت کنند.

عضو کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی ایران تاکید‌کرد: در چنین شرایطی قطعا دولتمردان این در مذکرات اقتصادی با مقامات دولت ترکیه بیشترین امیتاز اقتصادی را خواهند گرفت.

رئیس هیئت مدیره سندیکای صنایع آسانسور و پله برقی ایران و خدمات وابسته با تاکید بر این مهم که در تمامی مسائلی که به روابط کشور با دیگر کشورها مربوط می‌شود باید منافع ملی را مد نظر قرارداد، تاکید‌کرد: امروز دیپلماسی اقتصادی بر دیپلماسی سیاسی ارجح بوده و باید با این نگاه منافع خود را دیکته کرد، به صورتیکه اگر در روابط با ترکیه منافع اقتصادی کشورمان تامین می‌شود، می‌توان بر سر اختلاف‌نظرهای سیاسی بدون متأثر شدن منافع اقتصادی گفتگو کرد.

وی در پایان گفت: در رابطه با کشورها فارغ از حواشی سیاسی باید به دنبال تراز تجاری مثبت به نفع خود باشیم.

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=28493