چشم انداز روابط اقتصادی تهران و ریگا پس از پایان تحریم‌های ایران

0
۵۰۴ بازدید

تارنمای وزارت امور خارجه لتونی اعلام کرد که با همکاری اتاق صنایع و بازرگانی این کشور در میزگردی چشم انداز همکاری‌های اقتصادی با ایران را بررسی کردند.

تارنمای وزارت امور خارجه لتونی اعلام کرد که با همکاری اتاق صنایع و بازرگانی این کشور در میزگردی چشم انداز همکاری‌های اقتصادی با ایران را بررسی کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه لتونی در تارنمای خود نوشت که در این میزگرد که ۳ مارس (۱۳ اسفند) در «ریگا» پایتخت لتونی برگزار شد، ادواردز استیپرایس (Eduards Stiprais) مدیر سیاسی وزارت امور خارجه این کشور توضیحاتی درباره وضعیت فعلی تجارت با ایران و تحولات ناشی از برداشته شدن تحریم ها و افزایش فرصت ها برای شرکت های لتونیایی برای ورود به بازار ایران ارائه داد.

در این میزگرد اعلام شد گرچه شرکت های لتونیایی علاقه بسیاری برای ورود به بازار ایران دارند، اما هنوز به صورت عملی با بازار ایران آشنا نیستند. در روابط بازرگانی با ایران، شرکت ها باید از ویژگی های خاص بازار ایران آگاه باشند. به عنوان نمونه، نظام مالی ایران بتدریج در حال پیوستن به چارچوب های جهانی است. علاوه بر این، باید به نقش ایران در منطقه، قدرت خرید شهروندان ایران و رسوم ملی و اعتقادات مذهبی آنان نیز توجه کرد.

تارنمای وزارت امور خارجه لتونی در ادامه گزار ش خود از این میزگرد نوشت: در سالهای پیش، غلات بخش اصلی صادرات لتونی به ایران را تشکیل می داد، اما سال گذشته، لتونی طیف وسیع تری از کالاها را به ایران صادر کرد که از آن جمله، کالاهای با ارزش افزوده بالا و شیمیایی بود. این روند نشان می دهد که ظرفیت بکر فراوانی برای صادرات کالاهای لتونیایی به بازار ایران وجود دارد.

این میزگرد در قالب مجموعه جلسات ‘الفبای صادرات’ تشکیل شد و ۳۰ شرکت گوناگون لتونیایی فعال در صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، استخراج و برداشت تورب (توده متراکم قهوه ای تا سیاه رنگ خزه ها و گیاهان که بطور ناقص تجزیه شده اند و مصارف کشاورزی و باغبانی دارد)، حمل و نقل و تدارکات و فن آوری اطلاعات در آن حضور داشتند.

پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی گزارش داد که سفیر لتونی در ایران چندی پیش اعلام کرده بود کشورش تمایل به واردات محصولات کشاورزی از ایران به طور مستقیم و بدون واسطه دارد. وی گفت: با توجه به تفاوت نوع آب و هوای دو کشور و تنوع محصولات کشاورزی می توانیم با شناخت بیشتر، محصولات دیگری را نیز وارد کنیم.

آتیس سیانیتس (Atis Sjanits) در خصوص همکاری های شیلاتی بین دو کشور گفت: در زمینه فرآوری صنایع غذایی شیلاتی می توانیم همکاری های خوبی با ایران داشته باشیم.

لتونی یکی از جمهوری های حوزه بالتیک است که با حدود دو میلیون نفر جمعیت در همسایگی استونی، لیتوانی و روسیه قرار دارد. شهر ریگا پایتخت لتونی بوده و سفارت ایران در سوئد عهده دار امور نمایندگی ایران در لتونی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=28498