مقابله با نفت شیل اصلی ترین استراتژی نشست خرداد ماه اوپک

0
۲۵۴ بازدید

هنگامی که اعضای اوپک در نشست چند روز آینده خود مشغول رایزنی با یکدیگر خواهند بود تا استراتژی حفظ سقف تولید کنونی برای مقابله با نفت شیل آمریکا را حفظ کنند، قیمت نفت نیز به نفع مواضعشان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، قیمت نفت در هشت هفته از ۹ هفته پایانی باقیمانده به برگزاری نشست پیشین اوپک روندی نزولی داشته است.

اکنون تحلیلگران بازار معتقدند با کاهش سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌های بزرگ نفتی به دلیل کاهش قیمت نفت که منجر به کنترل روند صعودی تولید نفت عربستان و همچنین افزایش نسبی قیمت نفت شد، استراتژی عربستان در نشست بعدی اوپک که پنجم ژوئن در وین برگزار می‌شود تمدید خواهد شد.

نفت که در ژانویه در پایین‌ترین قیمت خود در شش سال گذشته معامله می‌شد، بیش از ۴۰ درصد از قیمت خود را بازیابی کرده است و میزان تولید نفت آمریکا نیز از بالاترین سطح خود در چهار دهه اخیر پایین تر آمده است. بازیابی قیمت جهانی نفت به حمایت از رویکرد عربستان به بازار کمک می‌کند تا اعضای این سازمان را متقاعد کند فعلا بیشتر یه سهم خود از بازار نفت فکر کنند تا قیمت جهانی نفت و از این طریق آن دست از تولیدکنندگان نفت که هزینه بالایی برای تولید متحمل می‌شوند را از بازار بیرون کنند.

فرانسیسکو بلانش، مدیر مرکز تحقیقات بازار بانک آمریکا در این باره می‌گوید: سعودی‌ها احتمالا فکر می‌کنند استراتژی‌شان موفق بوده و حق‌هم دارند این فکر را بکنند. میزان چاه‌های نفتی آمریکا به شکل قابل توجهی کاهش داشته و میزان سرمایه‌گذاری در تولید جدید هم سقوط کرده است. این نشانه ای است که این استراتژی جواب داده است.

اکنون نیز درحالی که ممکن است در نشست خرداد ماه اوپک هم مخالفت‌هایی وجود داشته باشد، اما همه ۳۴ تحلیلگری که درنظرسنجی بلومبرگ شرکت کرده‌اند معتقدند که اوپک تولید روزانه نفت خود را در سطح ۳۰ میلیون بشکه حفظ خواهد کرد.

مایک ویتنر، مدیر مطالعات بازار موسسه سوسیت جنرال، در این بار می‌گوید: این حقیقت که قیمت‌ها تاحدودی خود را بازیافته‌اند که به نظر می‌رسد که دوران پایین‌ترین قیمت ها عبور کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری بیزینس نیوز نتورک، تولید نفت شیل آمریکا در این مدت تهدید جدی‌تری برای تولید نفت اوپک نسبت به سایر شکلهای قبلی انرژی‌های جایگزین بوده است، چرا که این روش برای تولید نفت سریع‌تر است.

اخیراً اجماع بیشتری در نظرات وزرای نفت کشورهای عضو به چشم می‌خورد و اظهارات اخیر آنها نشان دهنده این است که سیاست تولید نفت اوپک تغییری نخواهد کرد.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران اخیرا در گفت‌وگویی اعلام کرده است که تغییر سقف تولید نفت از سوی اوپک بعید است. عبدالمجید الشطی، عضو شورای عالی نفت کویت نیز صراحتا اعلام کرده است که اوپک به استراتژی کنونی خود در زمینه تولید نفت پایبند خواهد بود. نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا نیز که در ماه می از اعضای اوپک خواسته بود تولید نفت را کاهش دهند، در مواضع جدید خود تنها به این بسنده کرده است که در حال همکاری با اوپک برای بالا بردن قیمت نفت است.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان، به عنوان تاثیرگذارترین کشور اوپک تاکید کرده است تنها درصورتی که تولیدکنندگان خارج از این سازمان نیز با کاهش تولید نفت خود بار ایجاد توازن در بازار را به دوش بکشند، حاضر است تولید نفت خود را کاهش دهد.

برخی کارشناسان معتقدند اعضای اوپک اکنون که میوه استراتژی‌شان به بار می‌نشیند دلیلی برای تغییر سیاست‌های خود ندارند و درحالی که ممکن است هنوز مخالفت‌های اندکی با سیاست کنونی تولید نفت این سازمان از سوی برخی اعضا به گوش برسد، انتظار تغییر سیاست تولید نفت دور از ذهن خواهد بود.

 
 
 
 
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13016